| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > O czym pamiętać przy składaniu pozwu do e-sądu?

O czym pamiętać przy składaniu pozwu do e-sądu?

W pozwie przed e-sądem ważnym jest, aby prawidłowo oznaczyć swoje dane oraz wskazać dowody na poparcie swoich twierdzeń.

Pozew powinien zawierać numer PESEL powoda będącego osobą fizyczną. Jeśli powodem nie jest osoba fizyczna w pozwie należy zawrzeć numer NIP oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku numer zawarty w innym właściwym rejestrze lub ewidencji. Pozew, czyli twierdzenia powoda należy poprzeć dowodami. Jednakże ich nie dołącza się do pozwu.

Koszty

Pozew należy opłacić, a opłata sądowa od pozwu przed e-sądem wynosi 1,25 proc. wartości przedmiotu sporu. Przedmiotem sporu jest dochodzona w pozwie przed e-sądem suma pieniężna, która nie może być mniejsza niż 30 złotych. Jeśli więc żądamy 10 tys. złotych, opłata opiewa na kwotę 125 złotych.

Opłata sądowa o pozwu przed e-sądem wynosi 1,25 proc. wartości przedmiotu sporu.

Zobacz serwis: Opłaty i koszty

Uiszczenie opłaty sądowej musi nastąpić przelewem internetowym z rachunku konkretnej osoby (za pomocą mechanizmu zapewniającego identyfikację wnoszącego). Przy tym dla sytemu nie ma znaczenia z jakiego konta zostanie dokonana opłata. Może być to konto zarówno powoda, czy też jego pełnomocnika. Jeśli powód nie posiada konta bankowego obsługiwanego przez e-sąd może posłużyć się kartą płatniczą Visa lub MasterCard.

Skutki prawne

Jeśli opłata za pozew zostanie prawidłowo zweryfikowana przez system, pozew pojawi się w zakładce ,,Pozwy złożone” oraz w zakładce „Moje sprawy”, a sprawa przekazywana jest do wydziału sądowego. Datą wniesienia pozwu jest data wprowadzenia pisma do systemu teleinformatycznego.

Po wniesieniu pozwu drogą elektroniczną powód obowiązany jest także inne pisma wnosić tą samą drogą. W przeciwnym razie, pisma niewniesione drogą elektroniczną nie wywołają skutków prawnych. Pozwany natomiast może, ale nie ma obowiązku posługiwać się formą elektroniczną. Jednakże, w momencie pierwszego posłużenia się systemem elektronicznym przy złożeniu pisma, jest już zobligowany w dalszym postępowaniu używać takiej formy. Powód może cofnąć pozew do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Pozew jest wniesiony wedle daty wprowadzenia go do systemu teleinformatycznego. Powód jest obowiązany wnosić drogą elektroniczną także inne pisma w trakcie postępowania.

Zobacz serwis: e-sąd

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »