Aktualizacja: 12.10.2018
Złożenie pozwu za pośrednictwem e-sądu powinno być łatwe i szybkie. Eksperci wskazują jednak na wiele problemów, z jakimi styka się tzw. zwykły Kowalski. "Elektroniczne składanie pozwu wymaga bardzo skrupulatnego podejścia. Trzeba uważać na to, co się wpisuje, na stosowanie spacji i przecinków"- wyjaśnia radca prawny Marek Niczyporuk z Kancelarii MSDS Legal. »
Aktualizacja: 04.10.2017
Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) jest prowadzone przez e-sąd. Ten rodzaj postępowania dotyczy prostych spraw windykacyjnych, w których nie ma konieczności przeprowadzenia postępowania dowodowego. Sprawdź jak skorzystać z usług e-sądu. »
Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru
Aktualizacja: 03.08.2015
Od 1 lipca 2015 r. na terenie całego kraju wdrożono Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru (EPO). Oznacza to, że jako dowód doręczenia do sądu powraca, w miejsce tradycyjnego kartonika zwrotki, elektroniczny formularz potwierdzenia odbioru opatrzony odręcznym podpisem odbiorcy. »
Obciążenie wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego
Aktualizacja: 13.10.2014
Dotychczasowe uregulowania kodeksowe obciążały dłużnika kosztami postępowania egzekucyjnego nawet w przypadku jego umorzenia. Zmiana polega na wprowadzeniu możliwości - w określonych przypadkach - obciążenia kosztami postępowania egzekucyjnego również wierzyciela. »
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego - zmiany w EPU
Aktualizacja: 09.07.2013
7 lipca 2013 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, na mocy której w pozwie składanym w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym powód będzie zobowiązany wskazać nr PESEL pozwanego. Wpisanie błędnych danych będzie skutkowało nałożeniem grzywny na powoda. »
Elektroniczne postępowanie upominawcze
Aktualizacja: 13.04.2012
Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy regulujące elektroniczne postępowanie upominawcze. Tzw. e-sąd pozwolił na odciążenie sądu od orzekania w sprawach drobnych. Komunikacja pomiędzy sądem elektronicznym a powodem odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, co znacząco obniża koszty korespondencji. »
Aktualizacja: 21.09.2011
Elektroniczny sąd ruszył w styczniu 2010 roku. Do maja 2011 za pośrednictwem Internetu do e-sądu wpłynęło 1,1 miliona spraw, z których milion został już rozpatrzony. »
Aktualizacja: 24.08.2011
W przypadku otrzymania nakazu zapłaty z e-sądu należy podjąć decyzję o jego uznaniu i zaspokojeniu roszczeń powoda bądź wniesieniu sprzeciwu. »
E-sąd: Jak bronić się przed nakazem zapłaty?
Aktualizacja: 24.08.2011
Nakaz zapłaty stosowany przed e-sądem, jest orzeczeniem o charakterze wyroku. Może stanowić podstawę egzekucji, w związku z czym, w razie zastrzeżeń co do jego treści należy wnieść sprzeciw. »
E-sąd: Co to jest nakaz zapłaty?
Aktualizacja: 24.08.2011
Przed e-sądem zamiast wyroku otrzymamy tzw. nakaz zapłaty, który jest jednym z rodzajów orzeczeń wydawanych przez sąd. Czym jest nakaz zapłaty? »
E-sąd: Egzekucja z nakazu zapłaty
Aktualizacja: 24.08.2011
Nakaz zapłaty nadesłany z e-sądu, po uprawomocnieniu się jest tytułem egzekucyjnym. Pozwany dowiaduje się o nakazie zapłaty dopiero w momencie jego doręczenia »
Aktualizacja: 24.08.2011
Strona w postępowaniu przed e-sądem może działać osobiście lub przez pełnomocnika. Nie ma natomiast obowiązku dołączania pełnomocnictwa do sprawy. »
Jak złożyć pozew przed e-sądem?
Aktualizacja: 24.08.2011
W celu złożenia pozwu przed e-sądem, należy zarejestrować się na stronie e-sądu i utworzyć własne konto użytkownika oraz dysponować ważnym certyfikatem służącym do składania podpisu elektronicznego. »
Kiedy z e-sądu do prawdziwego sądu?
Aktualizacja: 24.08.2011
Wytoczenie powództwa przed e-sądem nie wyklucza prowadzenia postępowania przed tradycyjnym sądem po spełnieniu określonych przesłanek. »
Jakie są koszty postępowania przed e-sądem
Aktualizacja: 24.08.2011
Koszty postępowania przed e-sądem są uzależnione od wartości dochodzonego w pozwie roszczenia pieniężnego, ale ich zwrot co do zasady jest możliwy. Zwrot opłaty nastąpi, jeżeli pozew zostanie wycofany. Są jednak pewne wyjątki. »