| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sądy polubowne > Rozstrzyganie sporów przed sądem arbitrażowym alternatywą dla sądownictwa powszechnego

Rozstrzyganie sporów przed sądem arbitrażowym alternatywą dla sądownictwa powszechnego

Sądownictwo polubowne (arbitraż) to najbardziej uznany i ceniony sposób rozstrzygania sporów na całym świecie. Do jego głównych zalet należy szybkość postępowania, poufność, wysoce specjalistyczne kwalifikacje arbitrów oraz znaczna oszczędność czasu i pieniędzy. Arbitraż stanowi niezwykle atrakcyjną alternatywę w stosunku do sądownictwa powszechnego. Nic dziwnego, że cieszy się coraz większym uznaniem wśród polskich przedsiębiorców.

Ponad granicami

Strony konfliktu dokonują wyboru miejsca rozstrzygania sporu oraz języka w jakim ma się toczyć postępowanie. Jest to niezwykle korzystne w przypadku sporów o charakterze międzynarodowym, gdzie zwaśnione strony mają siedziby w różnych państwach. Pozwala to na uniknięcie faworyzacji jednej ze stron, jaka mogłaby mieć miejsce w przypadku sądownictwa powszechnego.

Wyroki sądów polubownych posiadają rygor wykonalności w 144 krajach, które ratyfikowały Konwencję Nowojorską o uznaniu i wykonalności zagranicznych orzeczeń arbitrażowych. W efekcie, orzeczenie podjęte przez Sąd Arbitrażowy przy KIG będzie podlegać wykonaniu we wszystkich krajach związanych konwencją.

Postępowanie przed sądami polubownymi w Polsce jest coraz bardziej popularne. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług sądów arbitrażowych licząc na szybkie, tanie oraz polubowne rozwiązanie sprawy. Sądownictwo arbitrażowe jest korzystne nie tylko dla przedsiębiorców, lecz także dla powszechnego wymiaru sprawiedliwości, ponieważ w znacznym stopniu odciąża pracę sądów powszechnych.

Zobacz serwis: W sądzie

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK