| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sądy polubowne > Rozstrzyganie sporów przed sądem arbitrażowym alternatywą dla sądownictwa powszechnego

Rozstrzyganie sporów przed sądem arbitrażowym alternatywą dla sądownictwa powszechnego

Sądownictwo polubowne (arbitraż) to najbardziej uznany i ceniony sposób rozstrzygania sporów na całym świecie. Do jego głównych zalet należy szybkość postępowania, poufność, wysoce specjalistyczne kwalifikacje arbitrów oraz znaczna oszczędność czasu i pieniędzy. Arbitraż stanowi niezwykle atrakcyjną alternatywę w stosunku do sądownictwa powszechnego. Nic dziwnego, że cieszy się coraz większym uznaniem wśród polskich przedsiębiorców.

Ponad granicami

Strony konfliktu dokonują wyboru miejsca rozstrzygania sporu oraz języka w jakim ma się toczyć postępowanie. Jest to niezwykle korzystne w przypadku sporów o charakterze międzynarodowym, gdzie zwaśnione strony mają siedziby w różnych państwach. Pozwala to na uniknięcie faworyzacji jednej ze stron, jaka mogłaby mieć miejsce w przypadku sądownictwa powszechnego.

Wyroki sądów polubownych posiadają rygor wykonalności w 144 krajach, które ratyfikowały Konwencję Nowojorską o uznaniu i wykonalności zagranicznych orzeczeń arbitrażowych. W efekcie, orzeczenie podjęte przez Sąd Arbitrażowy przy KIG będzie podlegać wykonaniu we wszystkich krajach związanych konwencją.

Postępowanie przed sądami polubownymi w Polsce jest coraz bardziej popularne. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług sądów arbitrażowych licząc na szybkie, tanie oraz polubowne rozwiązanie sprawy. Sądownictwo arbitrażowe jest korzystne nie tylko dla przedsiębiorców, lecz także dla powszechnego wymiaru sprawiedliwości, ponieważ w znacznym stopniu odciąża pracę sądów powszechnych.

Zobacz serwis: W sądzie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK