REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Referendum lokalne w szpitalu

Referendum lokalne w szpitalu/ Fot. Fotolia
Referendum lokalne w szpitalu/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Referendum lokalne będzie przeprowadzane – zgodnie ze znowelizowaną ustawą o referendum lokalnym - także w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych oraz aresztach śledczym. Zmiany w organizacji referendum lokalnego nie obejmą domów studenckich i ich zespołów.

W trakcie 65. posiedzenia Senatu, które odbyło się w dniach 19-20 listopada 2014, senatorowie przyjęli bez poprawek sejmową nowelizacją ustawy o referendach lokalnych. Jej projekt opracowała sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Referendum także dla niepełnosprawnych, chorych i starszych

REKLAMA

Celem ustawy o zmianie ustawy o referendum lokalnym jest doprecyzowanie regulacji dotyczących obwodów głosowania w referendum lokalnym poprzez odesłanie do właściwych przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy. Nowelizacja ma tym samym umożliwić udział w głosowaniu osobom niepełnosprawnym, chorym i starszym, przebywającym w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej oraz podobnych instytucjach. Kwestia ta powinna być uregulowana w sposób niebudzący wątpliwości w ustawie o referendum lokalnym - podkreślono w uzasadnieniu.

Nowelizacja ustawy o referendum lokalnym wprowadza obowiązek tworzenia odrębnych obwodów głosowania w referendum lokalnym w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.

Organizacja samorządu terytorialnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Referendum lokalne tyko w stałych obwodach głosowania

Do tej pory ustawa przewidywała przeprowadzanie referendów w stałych obwodach głosowania (analogicznych do tych tworzonych przy wyborach samorządowych) i nie zobowiązywała do tworzenia odrębnych obwodów głosowania (np. w zakładach opieki zdrowotnej). Obowiązujący art. 54 ustawy o referendum lokalnym przewiduje, iż przeprowadzenie głosowania w referendum odbywa się w stałych obwodach głosowania utworzonych w celu przeprowadzenia wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa nie przesądza o zasadach tworzenia tych obwodów odsyłając w tym zakresie do ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (art. 1 ust. 2 ustawy o referendum lokalnym). Zgodnie z art. 12 § 2 Kodeksu wyborczego, podziału gminy na stałe obwody głosowania dokonuje rada gminy, w drodze uchwały, na wniosek wójta. Stały obwód głosowania powinien obejmować od 500 do 3 000 mieszkańców. W przypadkach uzasadnionych miejscowymi warunkami obwód może obejmować mniejszą liczbę mieszkańców (art. 12 § 3 Kodeksu wyborczego).

Odrębne obwody głosowania w referendum

Na konieczność nowelizacji przepisów zwróciła uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz - wskazując, że krąg osób korzystających z praw wyborczych powinien być maksymalnie szeroki. Tworzenie obwodów do głosowania w sposób umożliwiający uczestniczenie w wyborach i referendum możliwie najszerszej grupie uprawnionych stanowi bowiem realizację jednej z podstawowych zasad prawa wyborczego - zasady powszechności ustanowionej w art. 62 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto na możliwość tworzenia odrębnych obwodów głosowania podczas referendum lokalnego wskazała Państwowa Komisja Wyborcza.

Referendum lokalne – nowe obowiązki gmin

Jak wyjaśniał sprawozdawca ustawy, senator Witold Gintowt-Dziewałtowski (PO), jej przyjęcie oznacza, że gminy będą miały obowiązek tworzenia dodatkowych obwodów głosowania w referendach, w takich miejscach jak zakłady opieki zdrowotnej, domy pomocy społecznej, zakłady karne i areszty śledcze. Natomiast ustawa nie nakłada obowiązku tworzenia odrębnych obwodów głosowania w domach studenckich i zespołach domów studenckich.

Ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Polecamy serwis: Wybory

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112 ze zm.).

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz.U. 2000 nr 88 poz. 985 ze zm.).

Opinia do ustawy o zmianie ustawy o referendum lokalnym (druk senacki nr 749).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Senat RP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

    Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]

    Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

    Protesty rolników 20 marca 2024 r. Wrocławski magistrat zakazał ich organizacji na terenie administracyjnym Wrocławia

    Jak poinformowano, wrocławski magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia. Chodzi o blokady planowane od środy 20 marca. Prezydent Wrocławia ocenił, że zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i utrudniają ruch drogowy.

    Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne? [MAPA]

    Na środę zapowiedziano Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2.

    REKLAMA

    Będzie więcej czasu na zakup i montaż silosów finansowanych z KPO

    Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy.

    Rząd: projekt ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społecznej [To nie są podwyżki]

    We wtorek rząd premiera Donalda Tuska zajmie się projektem ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społeczne

    "Portfel seniora, portfelem pełnym". Polityka senioralna jest priorytetem rządu – zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

    Druga waloryzacja, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i świadczenia honorowego – takie plany mają rządzący wobec seniorów.

    Z 36.000 zł do 57.000 zł wzrośnie dofinansowanie do utworzenia jednego miejsca w żłobku. Jeszcze w marcu wznowienie naboru do programu „Maluch plus”

    Jak poinformowała w poniedziałek w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, jeszcze w marcu zostanie wznowiony nabór wniosków do programu „Maluch plus”. W województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie 65 gmin, w których nie ma żadnej formy, przewidzianej przez ustawę, opieki nad dziećmi do 3. roku życia.

    REKLAMA

    Badania okresowe. Kto za nie zapłaci, gdy pracownik wykonał je w innej placówce niż ta, do której został skierowany?

    Koszty badań profilaktycznych wykonywanych przez pracownika ponosi pracodawca. Ale czy ma wpływ na to, ile za nie zapłaci, czy musi zwrócić każdą kwotę?

    Od kwietnia wraca 5 proc. VAT na żywność. Co podrożeje? [tabela]

    Od 1 kwietnia 2024 roku żywność znów będzie objęta 5% VAT. Za jakie produkty żywnościowe zapłacimy teraz więcej? Oto tabela z tymi produktami żywnościowymi.

    REKLAMA