| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne > Głosowanie przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika

Czy mogę upoważnić pełnomocnika do oddania za mnie głosu w wyborach?

W Polsce obowiązuje obowiązek osobistego głosowania. Art. 2 Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu stanowi, iż w wyborach do Sejmu i do Senatu głosować można tylko osobiście.

W związku z powyższym nie możemy nikogo upoważnić do oddania za siebie głosu w wyborach. Ustawy wyborcze precyzują określone gwarancje prawne mające zabezpieczać obowiązek głosowania osobistego (weryfikacja tożsamości wyborcy na podstawie dowodu osobistego).

Zasada osobistego głosowania oznacza również, iż niedopuszczalne jest głosowanie za pomocą Internetu czy poczty.

Zobacz również: Wybory prezydenckie

Kwestia głosowania przez pełnomocnika, została ostatnio podniesiona przy okazji nowelizacji Ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Idąc naprzeciw osobom starszym i niepełnosprawnym, wprowadzono przepis umożliwiający oddanie głosu za pośrednictwem upoważnionej osoby. Nowelizacja została jednakże skierowana przez Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego.

Polskie prawo wyborcze przewiduje szereg przepisów ułatwiających głosowanie osobom niepełnosprawnym. Zgodnie z art.53 Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, w każdej gminie powinien być co najmniej jeden lokal obwodowej komisji dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Aby móc zagłosować w takim miejscu wyborca niepełnosprawny powinien najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów, złożyć wniosek do urzędu gminy o dopisywanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie.

W przeciwnym razie będzie mógł głosować wyłącznie w lokalu przypisanym ze względu na miejsce stałego zamieszkania.

Głosowanie przez pełnomocnika możliwe jest m.in. we Francji, Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Zobacz również: Wybory parlamentarne

Podstawa prawna: art.18 i 53 Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu RP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK