| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Będzie można głosować na polskich statkach

Będzie można głosować na polskich statkach

20 czerwca odbędą się wybory na urząd Prezydenta RP. Jeżeli tylko wymogi formalne zostały spełnione przez armatorów, to w wyborach będą także uczestniczyć obywatele przebywający w podróży na polskich statkach.

Na podstawie postanowienia Marszałka Sejmu RP z dnia 21 kwietnia 2010 r. o zarządzeniu wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o możliwości utworzenia obwodów głosowania na polskich statkach morskich.

Zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obwody głosowania dla wyborców przebywających na polskich statkach morskich, które znajdują się w podróży w okresie obejmującym dzień wyborów, tworzy się jeżeli przebywa na nich co najmniej 15 wyborców i jeżeli istnieją możliwości przekazania właściwej okręgowej komisji wyborczej wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Możliwość utworzenia obwodów dotyczy statków będących w całości własnością polskiego armatora mającego siedzibę w kraju, podnoszącego polską banderę i dowodzonego przez polskiego kapitana. Wyniki głosowania z obwodów na polskich statkach morskich przekazywane są okręgowej komisji wyborczej właściwej dla siedziby armatora.

Obwody głosowania tworzy, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw gospodarki morskiej (Minister Infrastruktury), po porozumieniu z Państwową Komisją Wyborczą, na wniosek armatora można było zgłaszać do dnia 21 maja 2010 r., czyli do 30 dnia przed dniem wyborów.

Zobacz też: Sprawy urzędowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »