| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Będzie można jeździć bez dokumentów?

Będzie można jeździć bez dokumentów?

Projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców wprowadza wiele rozwiązań, które mają ułatwić życie obywatelom

Jednym z głównych założeń projektu ustawy o centralnej ewidencji pojazdów (CEP) i centralnej ewidencji kierowców (CEK) jest gromadzenie w elektronicznej bazie danych informacji na temat pojazdów i kierowców. 

W Centralnej Ewidencji Pojazdów znalazłyby się informacje o:

• marce i modelu pojazdu;
• numerze identyfikacyjnym nadwozia;
• numerze rejestracyjnym pojazdu;
• badaniach technicznych auta;
• obowiązkowym ubezpieczeniu OC;
• aktualnym właścicielu pojazdu.

Zobacz również: Jakie zmiany przyniesie ustawa o kierujących pojazdami?

W Centralnej Ewidencji Kierowców, odnaleźlibyśmy natomiast informacje na temat kierowców, wraz z ich zdjęciem, numerem PESEL, datą wydania prawa jazdy, kategorią prawa jazdy, którą posiadają, a nawet liczbę zgromadzonych przez nich punktów karnych.

Elektroniczna baza danych miałaby zasięg ogólnopolski. Policjanci mieliby do niej dostęp za pomocą komputerów służbowych, które byłyby również zainstalowane w radiowozach.

W praktyce ma się to wiązać ze zniesieniem obowiązku wożenia ze sobą dokumentów. Należy jednak pamiętać, że uprawnienie to przysługiwałoby wyłącznie właścicielowi pojazdu wpisanemu do dowodu rejestracyjnego. Jeżeli auto jest pożyczone, będziemy musieli mieć przy sobie jego dowód rejestracyjny.

Zawsze trzeba będzie mieć przy sobie dokument tożsamości, np. dowód osobisty czy paszport. 

Projekt ustawy wprowadza zmianę w zakresie informacji, które będą zawarte w prawie jazdy. Zostanie usunięty z niego adres zameldowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie konieczności wymiany dokumentu przy każdorazowej zmianie miejsca zameldowania.

Ważną zmianą, jaką przewiduje projekt ustawy, jest przyznanie wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego prawa do wydania uprawnień do prowadzenia pojazdu. Oznaczać to będzie, że w chwilę po zdanym egzaminie kierowca będzie mógł legalnie prowadzić pojazd.

Zobacz również serwis: Komunikacja

Kolejną zmianą, jaką przewiduje projekt ustawy jest przypisanie tablicy rejestracyjnej do pojazdu. Jeżeli kupimy używane auto, nie będziemy musieli ubiegać się o wydanie nowych tablic, a w związku z tym, unikniemy dodatkowych opłat.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W CEK odnaleźlibyśmy informacje na temat kierowców, wraz z ich zdjęciem, numerem PESEL, datą wydania prawa jazdy, kategorią prawa jazdy, którą posiadają oraz liczbę zgromadzonych przez nich punktów karnych
W CEK odnaleźlibyśmy informacje na temat kierowców, wraz z ich zdjęciem, numerem PESEL, datą wydania prawa jazdy, kategorią prawa jazdy, którą posiadają oraz liczbę zgromadzonych przez nich punktów karnych

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bielak-Kanigowska

Konsultand/Doradca/Expert, od ponad 15 lat zajmująca się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od strategii HR do polityk rekrutacji, utrzymania, szkoleń i rozwoju, wynagradzania i motywacji aż do zwolnień kontrolowanych i outplacementu. W tych obszarach dostarcza koncepcji biznesowych, narzędzi i procedur prowadzących do poprawy produktywności oraz sprawności działania organizacji. Wiele lat pracowała jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Deloitte, BIGRAM, BRAD Consulting. Specjalizuje się w obszarach: - Budowania strategii i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi; - Wartościowania stanowisk pracy oraz projektowania i wdrażania systemów wynagradzania, premiowania i motywacji; - Systemach ocen kompetencji, wartości, postaw i wyników Zarządzania przez Cele kadry menedżerskiej i pracowników firm; - Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi, optymalizacji i usprawnień organizacyjnych; - Zwiększania potencjału innowacyjności firm i optymalizacji zatrudnienia; - Programach szkoleń i systemowego rozwoju kadry menedżerskiej; - Wspierania firm w zarządzaniu ryzykami personalnymi w tym przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK