REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zmiany przyniesie ustawa o kierujących pojazdami?

Marta Wrzosek
Młodzi kierowcy zostaną poddani szczególnemu nadzorowi w okresie 2 latach od uzyskania prawa jazdy (tzw. okres próbny).
Młodzi kierowcy zostaną poddani szczególnemu nadzorowi w okresie 2 latach od uzyskania prawa jazdy (tzw. okres próbny).

REKLAMA

REKLAMA

Maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradach wzrosła do 140 km/h. To jednak nie jedyne zmiany, jakie przygotowują nam rządzący. Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza liczne zmiany i nowości w przepisach o ruchu drogowym. Jakie?

Obowiązki młodego kierowcy

REKLAMA

Choć ustawa o kierujących pojazdami obejmie zarówno kierowców, jak i ośrodki ich szkolenia, warto w tym miejscu przedstawić sytuację młodego kierowcy po zmianach, jakie przyniesie ustawa o kierujących pojazdami. 

Młodzi kierowcy zostaną poddani szczególnemu nadzorowi w okresie 2 latach od uzyskania prawa jazdy (tzw. okres próbny). Szczególny nadzór będzie przejawiał się po pierwsze, w konieczności umieszczenia na szybie nalepkę z zielonym klonowym liściem (przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego). Ponadto, między 4 a 8 miesiącem młody kierowca będzie obwiązany odbyć szkolenie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zagrożeń w ruchu drogowym.

Zobacz również: Komunikacja

REKLAMA

Okres próbny wiązał się będzie również z koniecznością zastosowania się do nieco innych, niż powszechnie obowiązujące, przepisów dotyczących maksymalnej dopuszczalnej prędkości na drogach. Młody kierowca na obszarze zabudowanym nie pojedzie szybciej niż 50 km/5 (nawet jeśli znaki bądź przepisy mówią inaczej), poza obszarem zabudowanym – 80 km/h, a na autostradzie i dwujezdniowej drodze ekspresowej – 100 km/h.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Popełnienie przez młodego kierowcę 2 wykroczeń w ruchu drogowym, będzie wiązało się z przedłużeniem okresu próbnego na kolejne 2 lata. Trzecie wykroczenie będzie równoznaczne z utratą prawa jazdy.

Inne zmiany – w telegraficznym skrócie

Zmiany w prawie drogowym wprowadzają kilka nowych rozwiązań:

1. doświadczeni kierowcy po przekroczeniu granicy 24 punktów karnych będą kierowani na kurs reedukacyjny, a nie jak dotychczas na ponowny egzamin;

2. prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez 5 lat (po 15 latach trzeba będzie oczywiście wymienić dokument, a nie ubiegać się o nowy);

Zobacz również: Jakie będą zasady jazdy quadem?

3. podniesiono granicę minimalnego wieku uprawniającego do uzyskania prawa jazdy kategorii A z 18 do 24 lat (z tymże wcześniejsze uzyskanie kategorii A2 umożliwi ubieganie się o prawo jazdy kategorii A wcześniej niż mając 24 lata);

4. wprowadzona zostanie kategoria AM (zamiast karty motorowerowej); będzie ona uprawniać do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych, a minimalny wiek ubiegania się takie prawo jazdy będzie wynosić 14 lat).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA