| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Jakie zmiany przyniesie ustawa o kierujących pojazdami?

Jakie zmiany przyniesie ustawa o kierujących pojazdami?

Maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradach wzrosła do 140 km/h. To jednak nie jedyne zmiany, jakie przygotowują nam rządzący. Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza liczne zmiany i nowości w przepisach o ruchu drogowym. Jakie?

Choć ustawa o kierujących pojazdami obejmie zarówno kierowców, jak i ośrodki ich szkolenia, warto w tym miejscu przedstawić sytuację młodego kierowcy po zmianach, jakie przyniesie ustawa o kierujących pojazdami. 

Młodzi kierowcy zostaną poddani szczególnemu nadzorowi w okresie 2 latach od uzyskania prawa jazdy (tzw. okres próbny). Szczególny nadzór będzie przejawiał się po pierwsze, w konieczności umieszczenia na szybie nalepkę z zielonym klonowym liściem (przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego). Ponadto, między 4 a 8 miesiącem młody kierowca będzie obwiązany odbyć szkolenie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zagrożeń w ruchu drogowym.

Zobacz również: Komunikacja

Okres próbny wiązał się będzie również z koniecznością zastosowania się do nieco innych, niż powszechnie obowiązujące, przepisów dotyczących maksymalnej dopuszczalnej prędkości na drogach. Młody kierowca na obszarze zabudowanym nie pojedzie szybciej niż 50 km/5 (nawet jeśli znaki bądź przepisy mówią inaczej), poza obszarem zabudowanym – 80 km/h, a na autostradzie i dwujezdniowej drodze ekspresowej – 100 km/h.

Popełnienie przez młodego kierowcę 2 wykroczeń w ruchu drogowym, będzie wiązało się z przedłużeniem okresu próbnego na kolejne 2 lata. Trzecie wykroczenie będzie równoznaczne z utratą prawa jazdy.

Zmiany w prawie drogowym wprowadzają kilka nowych rozwiązań:

1. doświadczeni kierowcy po przekroczeniu granicy 24 punktów karnych będą kierowani na kurs reedukacyjny, a nie jak dotychczas na ponowny egzamin;

2. prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez 5 lat (po 15 latach trzeba będzie oczywiście wymienić dokument, a nie ubiegać się o nowy);

Zobacz również: Jakie będą zasady jazdy quadem?

3. podniesiono granicę minimalnego wieku uprawniającego do uzyskania prawa jazdy kategorii A z 18 do 24 lat (z tymże wcześniejsze uzyskanie kategorii A2 umożliwi ubieganie się o prawo jazdy kategorii A wcześniej niż mając 24 lata);

4. wprowadzona zostanie kategoria AM (zamiast karty motorowerowej); będzie ona uprawniać do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych, a minimalny wiek ubiegania się takie prawo jazdy będzie wynosić 14 lat).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Młodzi kierowcy zostaną poddani szczególnemu nadzorowi w okresie 2 latach od uzyskania prawa jazdy (tzw. okres próbny).
Młodzi kierowcy zostaną poddani szczególnemu nadzorowi w okresie 2 latach od uzyskania prawa jazdy (tzw. okres próbny).

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »