| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Świąteczne dodatki do wynagrodzenia

Świąteczne dodatki do wynagrodzenia

Świąteczny dodatek to jeden ze składników wynagrodzenia, który może przyznać pracodawca. To czy otrzymamy taki dodatek zazwyczaj zależy od jego dobrej woli i dostępnych środków. Jakie możliwości premiowania ma pracodawca?

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z ciepłą, domową atmosferą i spędzaniem czasu z rodziną. Coraz częściej jednak także w pracy chcemy poczuć magię Świąt. Wielu nie wyobraża już sobie tego okresu bez kolacji firmowej czy składania bożonarodzeniowych życzeń. Wielu też przydałby się wtedy dodatkowy zastrzyk gotówki. 

Coraz więcej pracowników otrzymuje w tym okresie wsparcie od swoich pracodawców. Należy jednak rozróżnić dwie sytuacje. Pierwsza, gdy pomoc dla pracowników z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest obowiązkiem pracodawcy. Druga, gdy pracodawca z własnej woli i z własnych środków obrotowych przekazuje pracownikom różnego rodzaju „prezenty”: bony, premie czy nawet kilka dni wolnego.

Ustawowy obowiązek pracodawcy

Zasady tworzenia funduszu i przyznawania świadczeń socjalnych określa ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 43, poz. 163 z późn. zm., zw. dalej „uzfśs”). Zgodnie z ustawą obowiązek utworzenia Funduszu ciąży na pracodawcach, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, oceniając na dzień 1 stycznia danego roku. Dodatkowo, jak stanowi art. 3 ust. 2 uzfśs: „pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą Fundusz, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników”. Fundusz powstaje z tzw. corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do liczby osób zatrudnionych. Najogólniej rzecz ujmując, na jednego zatrudnionego przypada 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. 

Zasady przyznawania świadczeń określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową. Należy pamiętać o tym, że regulamin nie może powstać w oderwaniu od ustawy. Jeśli u pracodawcy nie działa organizacja związkowa, regulamin uzgadnia się z wybranym przez pracowników reprezentantem. Jeżeli z kolei u pracodawcy działa kilka organizacji, muszą one przedstawić wspólne stanowisko. 

Ważne!
Zwróćmy uwagę na fakt, że przyznawanie świadczeń z Funduszu uzależnione jest od kryterium socjalnego: sytuacji materialnej, rodzinnej i życiowej kandydatów. SN w wyroku z dn. 16 września 2009 r., I UK 121/09, wyraźnie stwierdził, iż w momencie, w którym każdy z pracowników otrzymuje np.: bon towarowy o wartości 300 zł, nie możemy mieć do czynienia z wykorzystaniem środków z Funduszu. Są to bowiem świadczenia przydzielane bez względu na sytuację materialną pracownika. W takiej sytuacji bony przyznaje się ze środków własnych pracodawcy.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »