REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zarobki i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Potwierdzania odbioru PIT-11. Można zapłacić od 141,40 zł do 25.452,00 zł grzywny za jego brak. Sprawdź dlaczego.

Czy płatnik musi posiadać potwierdzenie odbioru PIT-11? To pytanie zyskało na znaczeniu od czasu, gdy wielu pracowników pracuje zdalnie, a w siedzibie pracodawcy pojawiają się sporadycznie. I choć zgodnie z przepisami potwierdzenia odbioru nie trzeba mieć, to jednak i tak może się to skończyć karą grzywny do 141,40 zł do 25.452,00 zł.

Ile może zarobić członek komisji wyborczej? Wybory 2024. Sprawdź, czy to ci się opłaca [wyliczenia]

Przed nami kolejne wybory i kolejna szansa na udział w pracach komisji wyborczej. Jednak czy to zawsze jest korzystne? Warto to przeanalizować indywidualnie.

Dochód niższy niż kwota wolna od podatku. Czy trzeba złożyć zeznanie podatkowe? Sprawdź, jakie są zasady.

Osoby, które uzyskały w 2023 r. opodatkowany przychód, muszą do końca kwietnia 2024 r. złożyć roczne rozliczenie PIT. Jednak istnieje też grupa podatników, których ten obowiązek nie obciąża, np. osoby uzyskujące tylko przychody zwolnione od podatku. A co jeśli uzyskało się przychód opodatkowany, ale mieszczący się w kwocie wolnej od podatku?

Trzynastka. Zwolnienie z powodu siły wyższej wpływa na jej wysokość. Sprawdź, jak to policzyć w 2024 r.

Korzystałeś w 2023 roku ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli tak, obniżyło to wysokość twojego wynagrodzenia. A w 2024 roku dodatkowo wpłynie na wysokość trzynastki.

REKLAMA

Trzynastka. Macierzyński, rodzicielski, ojcowski i wychowawczy - każdy urlop wpływa na jej wysokość. Sprawdź jak [wyliczenia]

Korzystanie z uprawnień rodzicielskich wiąże się na gruncie prawa pracy ze szczególną ochroną pracowników, np. przed rozwiązaniem stosunku pracy, czy w zakresie nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego. Inaczej jednak jest w przypadku tzw. trzynastki, czyli dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Czy zleceniobiorca musi wystawić rachunek, by otrzymać wynagrodzenie? Czasami tak, ale nie zawsze. Sprawdź, jakie są zasady.

Umowy zlecenia są zawierane nie tylko przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. A skoro tak, to czy mają one obowiązek wystawienia po wykonaniu pracy rachunku? W niektórych przypadkach dokument ten może odgrywać szczególnie istotną rolę.

Odchodzisz z pracy? Dostaniesz na konto co najmniej o 250,00 zł mniej. Zgodnie z prawem. Sprawdź dlaczego [wyliczenia]

Na wysokość przelewu, który co miesiąc otrzymują pracownicy, wpływa wiele czynników. Jednym z nich są rozliczenia podatkowe. A te doraźnie nie są korzystne dla pracowników zmieniających zatrudnienie.

W lutym 2024 roku możesz dostać 848,40 zł dodatku. Do tego wynagrodzenie. To sporo więcej niż w 2023 roku.

Od 1 stycznia 2024 r. dodatek za pracę w porze nocnej znacząco się zwiększył. Jego wysokość jest bowiem uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, a wynosi w pierwszej połowie 2024 r. już 4242 zł. Ponieważ praca w nocy nie jest limitowana, to już w lutym 2024 r. pracownik może dostać nawet 848,40 zł samego dodatku!

REKLAMA

W 2024 r. komornik zajmie więcej wynagrodzenia. Ale dlaczego raz będzie to wszystko, a innym razem tylko część należności? Sprawdź, jaki masz na to wpływ.

Należność z tytułu umowy zlecenia może stanowić jedyne źródło dochodu zleceniobiorcy, ale może też mieć charakter jednorazowego „zastrzyku gotówki”. Ile może z tego zabrać komornik? Wszystko, chyba że zleceniobiorca zacznie działać.

Minimalne wynagrodzenie 2024. Jak obliczyć pensję pracownika? Kiedy trzeba wyrównać do płacy minimalnej? Czy można dopełnić premią? Co z umową o pracę? [4242 zł brutto od 1 stycznia, 4300 zł od 1 lipca]

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. obowiązuje od 1 stycznia 2024 r.  Rozporządzenie to określa kwoty najniższej, gwarantowanej przez prawo miesięcznej pensji dla pracownika zatrudnionego na cały etat na umowę o pracę (potocznie zwaną "najniższą krajową" lub "płacą minimalną") Rozporządzenie określa także kwoty minimalnej stawki godzinowej na zleceniu i innych podobnych umowach cywilnoprawnych. Kwoty te wzrastają dwukrotnie w ciągu 2024 roku - 1 stycznia i 1 lipca. Jak obliczać minimalne wynagrodzenie pracownika? Jakich składników wynagrodzenia nie można uwzględniać? Kiedy należy się wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia? Czy można wyrównać premią do płacy minimalnej?

Do 800,00 zł dodatkowego wynagrodzenia dla lekarza, do 600,00 zł dla pielęgniarki. Weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia.

Wzrosły stawki dla medyków pracujących w wojskowych komisjach lekarskich. Na wysokość ich zarobków wpływa liczba posiedzeń, w których uczestniczą i kwota corocznie ustalana przez wojewodów.

Jak odliczyć ulgę na związki zawodowe? W 2024 roku możesz odliczyć 840 zł w zeznaniu PIT

Ulga na związki zawodowe w rocznym zeznaniu PIT polega na odliczeniu składek członkowskich przez osoby należące do organizacji związkowych. W roku podatkowym 2024, podczas składania rocznej deklaracji podatkowej PIT za 2023 rok, istnieje możliwość odliczenia tych składek w maksymalnej wysokości 840 zł. To udogodnienie podatkowe dotyczy zarówno osób, które samodzielnie regulują składki, jak i tych, którym składki są potrącane przez płatnika. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulgi?

Rachunek czy faktura? Działalność nierejestrowaną trzeba dokumentować. Sprawdź, czy wiesz jak.

W 2024 roku wiele osób nadal postrzega prowadzenie działalności nierejestrowanej jako atrakcyjne rozwiązanie pozwalające podreperować domowy budżet. Jednak brak rejestracji działalności nie oznacza braku obowiązku dokumentowania sprzedaży. Sprawdź, czy powinieneś wystawiać rachunki, czy faktury.

3181,50 zł – tyle możesz zarobić bez rejestracji. Ale jeśli nie będziesz ewidencjonował sprzedaży, skarbówka sama ustali przychód

Prowadzenie działalności nierejestrowanej w 2024 roku nadal jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Jednak wbrew wyobrażeniu niektórych osób, wiąże się ono z konkretnymi obowiązkami formalnymi i nie można „zasłaniać się” nim przed urzędem skarbowym, nie mając w rękach rzetelnej dokumentacji.

Trzynastka. Czy może w całości podlegać zajęciu komorniczemu? Sprawdź, jak to policzyć [wyliczenia].

Wynagrodzenie za pracę wypłacane pracownikom podlega szczególnej ochronie. Przejawia się ona m.in. w ustaleniu ścisłych zasad, na jakich pracodawca może dokonywać z niego potrąceń. Czy zasady te dotyczą także trzynastki, czy też jako świadczenie dodatkowe podlega ona egzekucji komorniczej w całości?

Trzynastka. Nauczyciel ratował zdrowie, ale pieniądze tracił. Sprawdź, jak urlop dla poratowania zdrowia wpływa na wysokość trzynastki [wyliczenia]

Prawo do trzynastki przysługuje pracownikom, którzy przepracowali w roku co najmniej 6 miesięcy. Ale nie zawsze – czasami można pracować krócej i dostać dodatkowe wynagrodzenie. Sprawdź, jak je wyliczyć nauczycielowi, który korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia.

Trzynastka. Ile krwiodawca straci na nieobecności w pracy? Może nawet stracić prawo trzynastki [wyliczenia]

Ustawodawca chcąc podkreślić wagę honorowego krwiodawstwa, przewidział w podatku dochodowym specjalną ulgę dla dawców krwi. Zapomniał o nich jednak, gdy chodzi o regulacje dotyczące trzynastki – zwolnienie związane z oddaniem krwi nie tylko obniża podstawę trzynastki, ale może też spowodować, że pracownik nie uzyska do niej prawa.

Trzynastka, Jak wyliczyć ją dla pracownika, który chorował? Sprawdź. [wyliczenia]

Wysokość trzynastki należy obliczać indywidualnie dla każdego pracownika. Dokonując obliczeń trzeba uwzględnić szereg okoliczności, w tym okresy niezdolności do pracy – przedstawiamy przykładowe wyliczenia.

Trzynastka. Sprawdź, czy wiesz, komu się należy w 2024 r. i jak ustalić jej wysokość.

Jak wyliczyć trzynastkę? W pierwszym kwartale roku to pewnie jedno z pytań najczęściej zadawanych w działach kadr i płac jednostek sfery budżetowej. Dodatkowe wynagrodzenie roczne nazywane trzynastką przysługujące pracownikom tych jednostek może mieć różną wysokość, w zależności od indywidualnej sytuacji pracownika.

Limit działalności nierejestrowanej szybko rośnie. W 2024 r. możesz na niej zarobić już do 3225 zł miesięcznie. Ale czy wiesz, jak rozliczać VAT?

Kolejny wzrost limitu dla działalności nierejestrowanej cieszy tych, którzy poprawiają kondycję domowego budżetu korzystając z możliwości prowadzenia niewielkiej działalności bez konieczności jej rejestrowania w CEIDG. Jednak brak rejestracji to jedno, a rozliczenia na gruncie VAT, to odrębna sprawa. Warto sprawdzić, czy ciesząc się uproszczeniami przewidzianymi dla tej formy działalności nie zaniedbuje się obowiązków czynnego podatnika VAT.

Tylko do końca marca 2024 r. wypłaty trzynastej pensji w budżetówce

Trzynastka, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników budżetówki wypłacana tylko do końca marca 2024 r. Wynagrodzenie roczne wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie.

Pracodawcy lub przedsiębiorcy otrzymają dofinansowanie do wynagrodzenia za zatrudnienie pracownika 50+. Ile wyniesie dofinansowanie, jak złożyć wniosek

Pracodawcy lub przedsiębiorcy otrzymają dofinansowanie do wynagrodzenia za zatrudnienie pracownika 50+. Ile wyniesie dofinansowanie, jak złożyć wniosek.

Czy zmiana prawa o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych przyciągnie młode osoby do zawodu?

W ciągu ostatnich kilku lat liczba pielęgniarek przypadających na 1000 mieszkańców zmniejszyła się z 5,2 do 5,1. Do wykonywania tego zawodu zniechęcają m.in. niskie zarobki, trudne warunki pracy i choroby zawodowe. Ponadto chaos wprowadziła ustawa o wynagrodzeniach pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, znacznie różnicując zarobki w tej grupie zawodowej. Czy projekt nowelizacji uporządkuje sytuację?

Wynagrodzenie asystenta sędziego w 2022 r. – zmiany

Ile po zmianach wynosi wynagrodzenie zasadnicze asystenta sędziego? Jakie dodatki przysługują asystentom sędziów?

Co zrobić, gdy pracodawca 3 miesiące nie wypłaca wynagrodzenia?

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia od 3 miesięcy. Powołuje się na brak środków, o które ubiega się od państwa w związku z epidemią koronawirusa. Co pracownik może zrobić w tej sytuacji?

Potrącenia z wynagrodzenia - podwyższenie kwoty wolnej od potrąceń (kogo dotyczy, przykłady)

Podwyższenie kwoty wolnej od potrąceń wprowadzają przepisy Tarczy antykryzysowej 3.0. Kogo dotyczą przedmiotowe zmiany w zakresie dokonywania potrącenia z wynagrodzenia? Prezentujemy najważniejsze informacje oraz przykłady obliczeń.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników ze środków FGŚP - najczęstsze pytania

Reguły korzystania z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników ze środków FGŚP cały czas ulegają zmianom. Warto zatem poznać odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące warunków i sposobu ubiegania się o dofinansowanie.

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – 5 najważniejszych faktów

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jest jednym z rozwiązań wprowadzonych przez tzw. Tarczę Antykryzysową. Kto może uzyskać wsparcie? Ile wynosi? Poznaj 5 najważniejszych faktów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń pracowników.

Przestój w fimie a wynagrodzenie dla pracowników

Z uwagi na niespodziewanie dynamiczne zmiany sytuacji na krajowym alei i międzynarodowym rynku spowodowane epidemią, nie powinno budzić wątpliwości, że w niemalże każdym przypadku spowolnienia w związku z tym działalności firmy mówić możemy o przestoju. Co z wynagrodzeniem dla pracowników?

Okresy zatrudnienia przy ustalaniu wysokości odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika

Zwolnienie z przyczyn niedotyczących pracownika (dokonywane zarówno w trybie zwolnień grupowych, jak i zwolnień indywidualnych) uprawnia do odprawy w wysokości 1, 2 lub 3-miesięcznego wynagrodzenia. Jakie okresy zatrudnienia u pracodawcy należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu wysokości odprawy przysługującej z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika?

Jak należy rozumieć prawo do godziwego wynagrodzenia?

Prawo do wynagrodzenia jest najczęściej rozumiane jako wynagrodzenie za wykonaną pracę. Jeżeli chodzi o prawo do godziwego wynagrodzenia, to pojawia się zasadnicze pytanie, czym jest owa godziwość i co ma ją wyznaczać?

Opieka medyczna dla pracowników

Nadal dużą popularnością wśród pracowników cieszą się pakiety (abonamenty) medyczne. Co prawda nie jest to już tak silny motywator jak jeszcze kilka lat wcześniej, lecz pewien wymagany standard w czasie zatrudnienia. Czy opieka medyczna stanowi przychód pracownika? Czy istnieje możliwość zwolnienia tego świadczenia ze składek ubezpieczeniowych?

Kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2020 r.

Prawo pracy chroni wynagrodzenie pracownika m.in. poprzez ustanowienie kwot wolnych od potrąceń. Wraz z podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r. zmienia się wysokość kwot wolnych od potrąceń z wynagrodzenia pracownika.

Wynagrodzenie gwarancyjne za niewykonywanie pracy z powodu rozkładu czasu pracy w 2020 r.

Wysokość wynagrodzenia gwarancyjnego za niewykonywanie pracy z powodu rozkładu czasu pracy zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wynosi kwota minimalnej płacy w 2020 r.?

Wysoka podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę - skutki

Wysoka podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę przeprowadzona w szybkim tempie doprowadzi do wzrostu bezrobocia. Jakie konkretnie skutki wywoła skokowy wzrost płacy minimalnej?

ABW - zarobki podwładnego i przełożonego

RPO ma wątpliwości co do równego traktowania funkcjonariuszy ABW względem zarobków. Równoległa siatka płac może prowadzić do sytuacji wypłaty wyższego wynagrodzenia podwładnemu niż przełożonemu.

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w 2019 r.

Pracodawca zatrudniający niepełnosprawnego pracownika może otrzymać dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Ile w 2019 r. wynosi dofinansowanie? Co trzeba zrobić, aby je uzyskać?

Wynagrodzenie za czas strajku - co na to prawo?

W związku z trwającym strajkiem nauczycieli powstają pytania o wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy przez tę grupę zawodową. Czy za czas strajku należy się nauczycielom wynagrodzenie? Co w przypadku wypłaty wynagrodzenia "z góry"?

Minimalne wynagrodzenia kierowców w Unii Europejskiej (stawki na 2019 r.)

Stawki wynagrodzenia minimalnego kierowców są różne w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Dlatego naliczanie płac w branży transportowej może być skomplikowane. Od 2019 r. obowiązują ponadto nowe przepisy, dotyczące zajęcia komorniczego w przypadku osób, którym zostały zasądzone alimenty.

Potrącenia z wynagrodzeń - umowy cywilnoprawne 2019

W 2019 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ochrony przed potrąceniami wynagrodzeń z umów cywilnoprawnych. Ustawa ma zbliżać prawa osób wykonujących pracę na zleceniu czy umowie o dzieło do praw zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W rzeczywistości komornicy zajmą wynagrodzenie, a następnie dłużnik musi wykazać, że część zajętych środków jest mu niezbędna do życia.

Wypłata wynagrodzenia za pracę 2019

Wypłata wynagrodzenia pracownikowi od 1 stycznia 2019 r. zgodnie z Kodeksem pracy odbywa się co do zasady przelewem na konto pracownika. Jeśli pracownik chce otrzymywać pensję w gotówce do ręki, powinien złożyć w tym celu stosowny wniosek. Pracodawca ma obowiązek do 22 stycznia 2019 r. poinformować pracowników o wyborze formy wypłaty pensji. Poznaj wzór informacji w sprawie sposobu wypłaty wynagrodzenia.

Wysokość wynagrodzenia w ofercie pracy - nowy obowiązek pracodawcy?

Obecnie bardzo rzadko pracodawcy podają wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy. Powstał projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy, zgodnie z którym pracodawcy mieliby obowiązek podawania wysokości proponowanych na danym stanowisku zarobków.

Prezenty świąteczne dla pracowników – pomysły, podatek, ZUS

Prezenty świąteczne dla pracowników to dzisiaj standard. Najbardziej popularne pomysły na prezent dla pracownika to: karty podarunkowe, bony, kupony, paczki świąteczne i karty przedpłacone. Czy pracodawca musi odprowadzać od nich podatek oraz składki ZUS?

Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2018 r.

Prezes GUS ogłosił wysokość przeciętnego wynagrodzenia w minionym kwartale. Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2018 r.  wzrosło o 7,6 proc. rdr i o 1,3 proc w ujęciu kwartalnym wynosząc 4 580,20 zł.

Przeciętne wynagrodzenie w II kwartale w 2018 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego opublikował dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2018 r. Z komunikatu wynika, że przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2018 r. wyniosło 4521,08 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa w 2019 r.

Rząd proponuje podwyższenie w 2019 r. minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej. Ile wyniosą wynagrodzenia? Kogo dotyczy wzrost najniższej pensji?

Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2018 r.

W dniu 11 maja 2018 r. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) ogłosił wysokość przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale 2018 r. Z komunikatu wynika, że w I kwartale 2018 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4622,84 zł brutto, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału.

Przeciętne wynagrodzenie w czwartym kwartale 2017 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) opublikował komunikat, w którym ogłosił wysokość przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2017 r. Jak wynika z komunikatu w czwartym kwartale 2017 r. Polacy zarabiali przeciętnie wyniosło 4516,69 zł.

Przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2017 r.

W komunikacie z 10 listopada 2017 r. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) opublikował dane określające przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2017. Jak wynika z tego komunikatu w poprzednim kwartale zarobiliśmy przeciętnie 4255,59 zł.

Czy pracodawca może wymagać od pracownika, aby założył konto bankowe?

Bardzo często pracodawcy nie wypłacają pracownikom wynagrodzenia w gotówce lecz przelewają je na konto bankowe. Nie mają jednak prawa zmuszać pracownika, aby takie konto założył.

REKLAMA