| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Jakie zmiany w podleganiu ubezpieczeniom czekają osoby dorabiające w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Jakie zmiany w podleganiu ubezpieczeniom czekają osoby dorabiające w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego


W stanie prawnym obowiązującym do 31 sierpnia 2009 r., osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, jeśli nie miały innego tytułu do ubezpieczeń ani prawa do renty lub emerytury. Od 1 września pracownicy na urlopach macierzyńskich nie będą musieli opłacać do ZUS składek m.in. z tytułu prowadzonej równocześnie działalności pozarolniczej. Nie ma już znaczenia ustalone prawo do świadczeń.

Aleksandra P. przebywa na urlopie macierzyńskim, udzielonym do 20 października 2009 r. Po jego zakończeniu ma zamiar złożyć wniosek o urlop wychowawczy. W trakcie urlopu macierzyńskiego Aleksandra P. podjęła dodatkową pracę w wymiarze 1/8 etatu, na czas określony 1 roku. Obecnie osoba ta podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy o pracę. Od 1 września 2009 r. będzie podlegała obowiązkowi ubezpieczeń społecznych zarówno z tytułu przebywania na urlopie macierzyńskim, jak i dodatkowej umowy o pracę. Natomiast od momentu udzielenia jej urlopu wychowawczego Aleksandra P. będzie miała odprowadzane składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne tylko z tytułu zatrudnienia na 1/8 etatu.

Nowe zasady podlegania ubezpieczeniom będą obowiązywały dopiero od 1 września 2009 r. Jednak będą skutkowały również umorzeniem należności części osób, które od 1999 r. do dnia wejścia w życie ustawy, miały obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności pozarolniczej prowadzonej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub podczas urlopu wychowawczego.

Sprawdź na jakich zasadach i czy wszystkim matkom prowadzącym działalność i przebywającym równocześnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym ZUS umorzy składki?

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz. U. z dnia 12 maja 2009 r. nr 71 poz. 609)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK