| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o zasiłek pogrzebowy?

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o zasiłek pogrzebowy?

Osoba, która stara się o zasiłek pogrzebowy musi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych złożyć wniosek. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty, bez nich niemożliwe jest otrzymanie zasiłku.

Do wniosku o zasiłek pogrzebowy należy ponadto dołączyć zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu w dniu śmierci (w przypadku gdy zmarła osoba ubezpieczona lub członek rodziny osoby ubezpieczonej). Wymóg ten nie dotyczy osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób z nimi współpracujących.

W przypadku, gdy pogrzeb był zorganizowany na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej, konieczne jest ponadto zaświadczenie właściwego organu administracji państwowej lub organizacji stwierdzające pokrycie kosztów pogrzebu oraz rachunki kosztów poniesionych przez osobę, która występuje z wnioskiem o zasiłek.

Zobacz także: Zasiłek pogrzebowy w pytaniach i odpowiedziach

W jakim terminie należy złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy

Osoba ubiegająca się o prawo do zasiłku pogrzebowego musi złożyć wniosek o zasiłek w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby zmarłej. Możliwość ubiegania się o zasiłek pogrzebowy jest ograniczona czasowo, w związku z tym prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.

Powyższa regulacja została złagodzona w odniesieniu do krewnych osoby zaginionej, której zwłoki zostały odnalezione po upływie roku od dnia śmierci. Wcześniej takie osoby były wyłączone z prawa do zasiłku. Obecnie, jeżeli zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w tym terminie 12 miesięcy od dnia śmierci nie było możliwy z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej, prawo do zasiłku wygasa po upływie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu. Dokumentem potwierdzającym tę okoliczność jest zaświadczenie Policji lub prokuratury albo odpis zupełny aktu zgonu.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.)

Ustawa z dnia 29 września 1986 roku Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK