REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pogrzebowy w pytaniach i odpowiedziach

Ewa Ryś
zasiłek pogrzebowy przysługuje w przypadku śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeśli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.
zasiłek pogrzebowy przysługuje w przypadku śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeśli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. W przypadku, kiedy koszty pogrzebu pokryło więcej osób zasiłek ulega podziałowi. W celu otrzymania zasiłku należy się udać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wypełnionym wnioskiem. Podpowiemy jakie dokumenty ponadto zabrać ze sobą.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem jednorazowym, wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek wypłacany w związku ze śmiercią określonych osób i z koniecznością pokrycia kosztów pogrzebu tych osób. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci osoby ubezpieczonej, czyli najczęściej pracownika oraz w razie śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę lub członków tych osób. Co ważne o zasiłek pogrzebowy można ubiegać się również w razie śmierci osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, ale spełniała warunki do jej uzyskania.

REKLAMA

Ponadto zasiłek pogrzebowy przysługuje w przypadku śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia (stosunku pracy), jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko w razie śmierci wyżej wymienionych osób. Jeśli osoba pokryła koszty pogrzebu innej osoby, może starać się o ich zwrot do gminy.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Ponadto prawo do zasiłku pogrzebowego przysługuje również pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy w razie zaginięcia

W przypadku, kiedy zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w terminie 12 miesięcy było niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokumentem potwierdzającym te okoliczności, jest zaświadczenie Policji lub prokuratury albo odpis zupełny aktu zgonu.

Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy

REKLAMA

Możliwość ubiegania się o zasiłek pogrzebowy jest ograniczona czasowo. Przepisy wyraźnie wskazują, że prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.

Wniosek o zasiłek pogrzebowy wypełniamy na specjalnie do tego stworzonym druku ZUS Z-12. Do wniosku, który osoba zainteresowana składa w jednostce ZUS właściwej według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek pogrzebowy należy dołączyć również dokumenty, które potwierdzą prawa do zasiłku pogrzebowego. Do dokumentów tych zaliczymy skrócony odpis aktu zgonu, jako dowód śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały pokryte. Natomiast dowodem pokrycia kosztów pogrzebu będą oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku - kopie rachunków potwierdzonych przez bank.

Wypłata zasiłku pogrzebowego następuje najpóźniej w terminie 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do przyznania prawa do zasiłku.

Zobacz także: Wniosek o zasiłek pogrzebowy

Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4000 zł. Jest to nowa wysokość zasiłku, która obowiązuje od dnia 1 marca 2011 roku. Obecna kwota 4000 zł zasiłku jest kwotą stałą, wcześniej zasiłek pogrzebowy wynosił 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Kwota zasiłku pogrzebowego jest wolna od podatku dochodowego.

REKLAMA

W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot uprawniony do zasiłku, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty. Podział zasiłku następuje proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

W przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, instytucję zakonną lub diecezjalną, zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż 4000 zł.

Jeżeli pogrzeb organizowany był na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej, lecz członek rodziny poniósł również część jego kosztów, zasiłek pogrzebowy przysługuje temu członkowi rodziny w kwocie 4.000 zł.

Zobacz także: Zasiłek pogrzebowy w 2011 roku

Jakie koszty może pokryć zasiłek pogrzebowy

Przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która reguluje kwestię wypłaty zasiłku pogrzebowego, nie określa co należy rozumieć pod pojęciem „koszty pogrzebu”. Należy w związku z tym sięgnać do orzecznictwa sądów i doktryny prawa, które pomogą określić dokładnie, co kryje się pod tym pojęciem.

Koszty pogrzebu obejmują wydatki odpowiadające zwyczajom panującym w środowisku, do którego należał zmarły. Bez wątpienia do kosztów pogrzebu zaliczymy:

 • koszty przewiezienia zwłok do miejsca ich pochowania,
 • koszty urządzenia pogrzebu,
 • koszty zakupu trumny,
 • koszty zakupu miejsca na cmentarzu,
 • koszty wystawienia nagrobka,
 • do kosztów pogrzebu można w szczególnych okolicznościach zaliczyć koszty poniesione na zakup niezbędnej odzieży żałobnej.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje także w przypadku, gdy pogrzeb został urządzony na terenie obcego państwa należącego do Wspólnoty Europejskiej.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  REKLAMA

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

  Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

  Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

  REKLAMA

  ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

  W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

  Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

  Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

  REKLAMA