reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Zasiłek pogrzebowy w pytaniach i odpowiedziach

Zasiłek pogrzebowy w pytaniach i odpowiedziach

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. W przypadku, kiedy koszty pogrzebu pokryło więcej osób zasiłek ulega podziałowi. W celu otrzymania zasiłku należy się udać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wypełnionym wnioskiem. Podpowiemy jakie dokumenty ponadto zabrać ze sobą.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem jednorazowym, wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek wypłacany w związku ze śmiercią określonych osób i z koniecznością pokrycia kosztów pogrzebu tych osób. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci osoby ubezpieczonej, czyli najczęściej pracownika oraz w razie śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę lub członków tych osób. Co ważne o zasiłek pogrzebowy można ubiegać się również w razie śmierci osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, ale spełniała warunki do jej uzyskania.

Ponadto zasiłek pogrzebowy przysługuje w przypadku śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia (stosunku pracy), jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko w razie śmierci wyżej wymienionych osób. Jeśli osoba pokryła koszty pogrzebu innej osoby, może starać się o ich zwrot do gminy.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Ponadto prawo do zasiłku pogrzebowego przysługuje również pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy w razie zaginięcia

W przypadku, kiedy zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w terminie 12 miesięcy było niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu.

Dokumentem potwierdzającym te okoliczności, jest zaświadczenie Policji lub prokuratury albo odpis zupełny aktu zgonu.

Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy

Możliwość ubiegania się o zasiłek pogrzebowy jest ograniczona czasowo. Przepisy wyraźnie wskazują, że prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.

Wniosek o zasiłek pogrzebowy wypełniamy na specjalnie do tego stworzonym druku ZUS Z-12. Do wniosku, który osoba zainteresowana składa w jednostce ZUS właściwej według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek pogrzebowy należy dołączyć również dokumenty, które potwierdzą prawa do zasiłku pogrzebowego. Do dokumentów tych zaliczymy skrócony odpis aktu zgonu, jako dowód śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały pokryte. Natomiast dowodem pokrycia kosztów pogrzebu będą oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku - kopie rachunków potwierdzonych przez bank.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

zasiłek pogrzebowy przysługuje w przypadku śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeśli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.
zasiłek pogrzebowy przysługuje w przypadku śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeśli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama