REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1949 nr 18 poz. 118

USTAWA

z dnia 9 marca 1949 r.

o zakładaniu rejestrów spółdzielni, których rejestry zaginęły lub uległy zniszczeniu

Tekst pierwotny
Art. 1. [Rejestry spółdzielni, które zaginęły lub uległy zniszczeniu]
1. Rejestry spółdzielni, które zaginęły lub uległy zniszczeniu, mogą być na nowo założone.

2. Do zgłoszenia wniosku o założenie rejestru spółdzielni uprawnione są władze spółdzielni, Centralny Związek Spółdzielczy, właściwa centrala spółdzielni lub centrala spółdzielczo-państwowa.

3. Wniosek, przewidziany w ust. 2, winien być złożony w terminie rocznym od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 2. [Rejestr spółdzielni zaginiony lub zniszczony]
Zaginiony lub zniszczony w rozumieniu niniejszej ustawy jest rejestr spółdzielni, w którym zaginęła lub uległa zniszczeniu jakakolwiek jego część, przeznaczona na wpisy, chyba że z zachowanych akt rejestrowych wynika, iż część ta nie zawierała żadnych wpisów.
Art. 3. [Stosowanie przepisów kodeksu postępowania niespornego]
Do postępowania o założenie rejestru stosuje się przepisy kodeksu postępowania niespornego, jeżeli przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej.
Art. 4. [Właściwość sądu]
Do założenia nowego rejestru właściwy jest sąd, w którym rejestr był prowadzony.
Art. 5. [Wniosek o założenie rejestru]
Wniosek o założenie rejestru winien oprócz danych ogólnych zawierać:

1) dokładne oznaczenie nazwy spółdzielni, pod którą była wpisana do rejestru, ze wskazaniem numeru rejestru i daty zarejestrowania przynajmniej przybliżonej;

2) oświadczenie wnioskodawcy co do treści nie wykreślonych wpisów, które figurowały w rejestrze w dniu jego zaginięcia lub zniszczenia;

3) wskazanie podlegających wpisaniu do rejestru zmian, które nastąpiły po jego zaginięciu lub zniszczeniu.

Art. 6. [Dokumenty dołączone do wniosku]
Do wniosku winny być dołączone w miarę możności dokumenty, stwierdzające treść nie wykreślonych wpisów, figurujących w rejestrze przed jego zaginięciem lub zniszczeniem, jak również dokumenty potrzebne do dokonania wpisów okoliczności, podlegających wpisaniu do rejestru, które nastąpiły po jego zaginięciu lub zniszczeniu i odpowiadają rzeczywistemu stanowi rzeczy w dniu złożenia wniosku.
Art. 7. [Akta rejestrowe zachowane w całości]
Jeżeli zachowały się w całości akta rejestrowe, odtworzenie wpisów rejestrowych nastąpi wyłącznie na podstawie tych akt.
Art. 8. [Odtworzenie wpisów rejestrowych w razie braku akt rejestrowych]
W przypadku, gdy odtworzenie wpisów rejestrowych na podstawie akt rejestrowych nie jest możliwe, odtworzenie tych wpisów nastąpi na podstawie złożonych przez wnioskodawcę urzędowych wyciągów z rejestru lub innych dokumentów urzędowych, a w ich braku - na podstawie wszelkich innych przewidzianych przez prawo dowodów, nie wyłączając dowodu z przesłuchania zainteresowanej strony.
Art. 9. [Nie odtworzenie wszystkich nie wykreślonych wpisów]
Jeżeli dochodzenie w toku postępowania sądowego nie doprowadzi do odtworzenia wszystkich nie wykreślonych wpisów, jakie figurowały w rejestrze, lub niektórych z nich, wówczas należy wnieść do odpowiednich rubryk nowozałożonego rejestru tylko wpisy, które podlegałyby wniesieniu do rejestru w przypadku nowego zarejestrowania spółdzielni.
Art. 10. [Zgłoszenie okoliczności, które podlegałyby obowiązkowi wpisu do rejestru po jego zaginięciu lub zniszczeniu]
Do zgłoszenia okoliczności, które podlegałyby obowiązkowi wpisu do rejestru po jego zaginięciu lub zniszczeniu, stosuje się przepisy o rejestrze.
Art. 11. [Postanowienie o założeniu rejestru]
W postanowieniu o założeniu rejestru sąd ustali treść odtworzonych wpisów, jak i tych, które podlegały wciągnięciu do rejestru po jego zaginięciu lub zniszczeniu, a dotyczą okoliczności, odpowiadających stanowi rzeczy w dniu wydania postanowienia, oraz treść wzmianki co do numeru i daty pierwotnego zarejestrowania, przynajmniej przybliżonej.
Art. 12. [Skarga kasacyjna]
W sprawach o założenie rejestru, w których postanowienie sądu rejestrowego zostało przez sąd drugiej instancji zatwierdzone, skarga kasacyjna nie służy.
Art. 13. [Zarejestrowanie spółdzielni]
W razie uwzględnienia wniosku o założenie rejestru następuje zarejestrowanie spółdzielni pod kolejnym numerem bieżącym ze wzmianką w rubryce „uwagi” o numerze i dacie jej pierwotnego zarejestrowania.
Art. 14. [Ogłoszenie wpisów]
Ogłoszeniu podlegają tylko wpisy, odpowiadające stanowi rzeczy w dniu wydania postanowienia o założeniu rejestru, z wyjątkiem jednak wpisów, które już znajdowały się w zaginionym lub zniszczonym rejestrze.
Art. 15. [Skutek niezłożenia w terminie wniosku o założenie rejestru]
Spółdzielnie, co do których nie zostaną złożone wnioski o założenie rejestru w terminie, określonym w art. 1 ust. 3, uznaje się za wykreślone z rejestru.
Art. 16. [Spółdzielnie uznane za wykreślone z rejestru]
Spółdzielnie, uznane zgodnie z przepisem art. 15 za wykreślone z rejestru, mogą być, jeżeli nie zaprzestały działalności, wpisane do rejestru tylko na podstawie ogólnych przepisów, tak jak spółdzielnie nowozałożone.
Art. 17. [Stosowanie przepisów ustawy]
1. Przepisy niniejszej ustawy stosuje się także do toczących się spraw o odtworzenie i założenie rejestrów, przy czym wnioski o odtworzenie uznaje się za wnioski o założenie rejestrów w myśl przepisów niniejszej ustawy.

2. Rejestry, założone zamiast rejestrów zaginionych i zniszczonych przed wejściem w życie niniejszej ustawy, uznaje się za założone w myśl przepisów niniejszej ustawy.

Art. 18. [Utrata mocy rejestru zaginionego lub zniszczonego]
1. Rejestr zaginiony lub zniszczony traci moc od daty założenia nowego rejestru.

2. W razie późniejszego odnalezienia zaginionego rejestru czyni się w nim wzmiankę o założeniu nowego rejestru i składa się go w archiwum.

Art. 19. [Wpis stały]
1. Od wniosku o założenie rejestru spółdzielni pobiera się wpis stały w wysokości 300 zł.

2. Od zażaleń i skarg kasacyjnych w sprawach z wniosków o założenie rejestru pobiera się wpis stały w takiej samej wysokości, jak od wniosków.

Art. 20. [Stosowanie przepisów o kosztach sądowych w sprawach cywilnych]
1. W sprawach z wniosków o założenie rejestru stosuje się ponadto odpowiednio przepisy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

2. Centralny Związek Spółdzielczy, centrale spółdzielni i centrale spółdzielczo-państwowe są wolne od wszelkich opłat w postępowaniu przed sądem rejestrowym.

Art. 21. [Wykonanie ustawy]
Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.
Art. 22. [Wejście w życie]
Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezydent Rzeczypospolitej: B. Bierut

Prezes Rady Ministrów: J. Cyrankiewicz

Minister Sprawiedliwości: H. Świątkowski

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1949-04-04
  • Data wejścia w życie: 1949-04-04
  • Data obowiązywania: 1949-04-04
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA