REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 94 poz. 598

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 17 lipca 1998 r.

w sprawie terenu działania jednostek ochrony przeciwpożarowej, okoliczności i warunków udziału tych jednostek w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania oraz zakresu, szczegółowych warunków i trybu zwrotu poniesionych przez nie kosztów

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351, z 1994 r. Nr 27, poz. 96 i Nr 89, poz. 414, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 111, poz. 725 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa teren działania jednostek ochrony przeciwpożarowej, zwanych dalej „jednostkami”, a także okoliczności i warunki ich udziału w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania oraz zakres, szczegółowe warunki i tryb zwrotu poniesionych przez nie kosztów.
§ 2.
1. Terenem własnego działania jednostek jest odpowiednio:

1) dla zakładowej straży pożarnej i zakładowej służby ratowniczej - teren zakładu, w którym została ona utworzona, a także obszar w promieniu 15 kilometrów od jego granic,

2) dla gminnej zawodowej straży pożarnej - teren gminy, w której została ona utworzona, a w wypadku jednostki włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego - także teren gmin sąsiednich,

3) dla terenowej służby ratowniczej - teren ustalony w regulaminie działania tej służby,

4) dla ochotniczej straży pożarnej - teren gminy, w której została ona utworzona, a w wypadku jednostki włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego - teren działania właściwej miejscowo komendy rejonowej Państwowej Straży Pożarnej,

5) dla innej jednostki ratowniczej - teren ustalony w regulaminie działania tej jednostki.

2. Teren własnego działania oraz okoliczności i warunki udziału wojskowych straży pożarnych w działaniach ratowniczych poza tym terenem określają odrębne przepisy.

§ 3.
1. Do działań ratowniczych poza terenem własnego działania Państwowa Straż Pożarna wzywa jednostki włączone do odwodów operacyjnych.

2. Do działań ratowniczych poza terenem własnego działania Państwowa Straż Pożarna może wezwać jednostki nie włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

3. Liczba oraz rodzaj sił i środków przeznaczonych do udzielania pomocy Państwowej Straży Pożarnej przez jednostki, o których mowa w ust. 2, jest określana w drodze porozumienia zawartego między właściwym komendantem rejonowym Państwowej Straży Pożarnej a podmiotem utrzymującym daną jednostkę.

§ 4.
Państwowa Straż Pożarna wzywa jednostki do działań ratowniczych prowadzonych poza terenem ich własnego działania w następujących przypadkach:

1) gdy potencjał ratowniczy Państwowej Straży Pożarnej jest niewystarczający do przeprowadzenia działań ratowniczych,

2) gdy jednostka dysponuje:

a) sprzętem specjalistycznym niezbędnym do przeprowadzenia działań ratowniczych,

b) specjalistami lub zwierzętami niezbędnymi do przeprowadzenia działań ratowniczych,

c) środkami gaśniczymi, neutralizatorami lub sorbentami, niezbędnymi do przeprowadzenia działań ratowniczych.

§ 5.
1. Wysokość kosztów uczestnictwa jednostki w działaniu ratowniczym poza terenem własnego działania określa podmiot ponoszący koszty jej funkcjonowania.

2. Podmiot, o którym mowa w ust. 1, występuje o zwrot poniesionych kosztów do organu Państwowej Straży Pożarnej, który wezwał jednostkę do udzielenia pomocy, za pośrednictwem właściwego dla miejsca prowadzenia działania ratowniczego komendanta rejonowego Państwowej Straży Pożarnej, w terminie 30 dni od dnia zakończenia działania ratowniczego, przedkładając zestawienie poniesionych kosztów.

§ 6.
Zwrot kosztów uczestnictwa w działaniu ratowniczym nie przysługuje w przypadku udziału zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych w ratowaniu mienia własnego zakładu poza terenem działania, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1.
§ 7.
W zestawieniu kosztów, o którym mowa w § 5 ust. 2, należy uwzględnić faktyczne koszty udziału jednostki w działaniu ratowniczym, obejmujące:

1) zużycie paliwa,

2) zużycie środków gaśniczych, neutralizatorów i sorbentów,

3) wyżywienie uczestników działania ratowniczego.

§ 8.
W przypadku awarii, uszkodzenia lub utraty mienia jednostki na skutek prowadzenia działania ratowniczego poza terenem własnego działania, w zestawieniu kosztów, o którym mowa w § 5 ust. 2, uwzględnia się kwotę stanowiącą równowartość kosztów przywrócenia mienia do stanu poprzedniego, pomniejszoną o kwotę przysługującą z tytułu jego ubezpieczenia.
§ 9.
1. Komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej potwierdza fakt wezwania jednostki oraz jej udział w działaniu ratowniczym poza terenem własnego działania i opiniuje zestawienie kosztów przedstawione przez podmiot ponoszący koszty funkcjonowania jednostki.

2. Właściwy dla miejsca prowadzenia działania ratowniczego komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej zwraca koszty poniesione przez jednostkę w terminie 30 dni od dnia otrzymania zestawienia kosztów.

§ 10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: J. Tomaszewski

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA