REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 132 poz. 870

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 9 października 1998 r.

w sprawie szczegółowych zasad tworzenia, przekształcania, likwidacji, organizacji, zarządzania i kontroli zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z 1992 r. Nr 63, poz. 315, z 1994 r. Nr 121, poz. 591, z 1995 r. Nr 138, poz. 682, z 1996 r. Nr 24, poz. 110, z 1997 r. Nr 104, poz. 661, Nr 121, poz. 769 i Nr 158, poz. 1041 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756) zarządza się, co następuje:

§ 1.
 1. Zakładami opieki zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanymi dalej „zakładami opieki zdrowotnej”, są zespoły zakładów opieki zdrowotnej zarządów służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, szpitale specjalistyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i sanatoria Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

2. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji tworzy, przekształca i likwiduje zakłady opieki zdrowotnej w trybie określonym w art. 36 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z 1992 r. Nr 63, poz. 315, z 1994 r. Nr 121, poz. 591, z 1995 r. Nr 138, poz. 682, z 1996 r. Nr 24, poz. 110, z 1997 r. Nr 104, poz. 661, Nr 121, poz. 769 i Nr 158, poz. 1041 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756), zwanej dalej „ustawą”.

3. Wniosek o utworzenie i likwidację składa Dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, natomiast o przekształcenie – kierownik zakładu opieki zdrowotnej za pośrednictwem Dyrektora Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

4. Akt o utworzeniu lub przekształceniu zakładu opieki zdrowotnej określa nazwę zakładu, siedzibę, formę gospodarki finansowej, podstawowe kierunki działalności, obszar działania oraz organ sprawujący nadzór nad zakładem.

§ 2.
 1. Zakłady opieki zdrowotnej działają na podstawie statutu, który w szczególności określa:

1) nazwę zakładu,

2) cele i zadania zakładu,

3) siedzibę i obszar działania,

4) rodzaje i zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych,

5) organy zakładu i strukturę organizacyjną,

6) formę gospodarki finansowej.

2. Statut, o którym mowa w ust. 1, nadaje, zmienia i uchyla Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

3. Statut zakładu opieki zdrowotnej może określać sposób uczestniczenia zakładu w prowadzeniu badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych lub realizacji celów naukowych i dydaktycznych oraz w kształceniu osób przygotowujących się do wykonywania zawodu medycznego lub wykonujących zawód medyczny.

§ 3.
 1. Organizację wewnętrzną oraz ramowy zakres działania komórek organizacyjnych zakładu opieki zdrowotnej określa w regulaminie organizacyjnym Dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

2. Szczegółowy zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracy w zakładzie opieki zdrowotnej określa kierownik tego zakładu.

§ 4.
 1. Odpowiedzialność za zarządzanie zakładem opieki zdrowotnej ponosi kierownik zakładu.

2. Kierownik zakładu opieki zdrowotnej kieruje zakładem i reprezentuje go na zewnątrz.

3. Kierownik zakładu opieki zdrowotnej jest przełożonym pracowników zakładu.

4. Stosunek pracy z kierownikiem zakładu opieki zdrowotnej nawiązuje się na podstawie powołania, umowy o pracę lub na podstawie umowy cywilnoprawnej.

5. Nawiązania stosunku pracy, o którym mowa w ust. 4, dokonuje z upoważnienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

§ 5.
1. W zakładach opieki zdrowotnej przeprowadza się konkurs na stanowisko:

1) ordynatora,

2) naczelnej pielęgniarki,

3) przełożonej pielęgniarek zakładu,

4) pielęgniarki oddziałowej.

2. Konkurs, o którym mowa w ust. 1, przeprowadzany jest odpowiednio na zasadach i w trybie określonych w art. 44a ustawy.

§ 6.
1. Przy zakładzie opieki zdrowotnej tworzy się radę społeczną, zwaną dalej „radą”.

2. W skład rady wchodzą:

1) jako przewodniczący – przedstawiciel Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,

2) jako członkowie – po jednym przedstawicielu:

a) Straży Pożarnej,

b) Policji,

c) Straży Granicznej – przy zakładach opieki zdrowotnej obejmujących swoim działaniem tę służbę,

d) Służby Więziennej.

3. W posiedzeniach rady z głosem doradczym mają prawo uczestniczyć przedstawiciele związków zawodowych i samorządów zawodów medycznych.

4. Członkowi rady przysługuje zwolnienie z wykonywania obowiązków w ramach pracy na czas uczestniczenia w posiedzeniach rady.

5. Radę powołuje, odwołuje oraz zwołuje jej pierwsze posiedzenie Dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

§ 7.
Rada realizuje zadania wynikające z art. 46 ustawy.
§ 8.
1. Skład rady i czas trwania jej kadencji określa statut zakładu opieki zdrowotnej.

2. Sposób zwoływania posiedzeń rady, tryb pracy i podejmowania uchwał określa regulamin rady zatwierdzony przez Dyrektora Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

3. Od uchwały rady kierownikowi zakładu opieki zdrowotnej przysługuje odwołanie do Dyrektora Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

§ 9.
 1. Podmiotem sprawującym nadzór nad zakładami opieki zdrowotnej jest Dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

2. Podmiot sprawujący nadzór dokonuje kontroli i oceny działalności zakładu opieki zdrowotnej oraz pracy kierownika zakładu.

3. Kontrola i ocena, o których mowa w ust. 2, obejmuje w szczególności:

1) realizację zadań statutowych, dostępność i poziom udzielanych świadczeń,

2) prawidłowość gospodarowania mieniem,

3) gospodarkę finansową.

4. Podmiot sprawujący nadzór w razie stwierdzenia, że decyzja kierownika zakładu opieki zdrowotnej jest sprzeczna z prawem, wstrzymuje jej wykonanie oraz zobowiązuje kierownika do jej zmiany lub cofnięcia.

§ 10.
 1. Dyrektorowi Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w stosunku do zakładów opieki zdrowotnej przysługuje prawo:

1) przeprowadzania czynności kontrolnych, a w szczególności:

a) wizytacji pomieszczeń zakładu,

b) sprawdzania przestrzegania spełniania wymagań dotyczących dopuszczenia do stosowania i sposobu użytkowania, przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, aparatury i sprzętu medycznego oraz ambulansów sanitarnych,

c) żądania informacji i dokumentacji, w tym również dokumentacji medycznej, z zastrzeżeniem przepisu art. 18 ustawy,

d) obserwowania czynności związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, z zastrzeżeniem art. 19 ust. 1 pkt 4 ustawy,

2) wydawania zaleceń pokontrolnych mających na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości,

3) wydawania w miarę potrzeby decyzji nakazujących usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.

2. Czynności kontrolne, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. d), mogą być wykonywane wyłącznie przez osobę wykonującą zawód medyczny.

§ 11.
 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: J. Tomaszewski

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA