REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2000 nr 51 poz. 611

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 5 czerwca 2000 r.

w sprawie trybu uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, pełniącego służbę lub zatrudnionego w zakładzie opieki zdrowotnej tworzonym przez Ministra Obrony Narodowej.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. z 1997 r. Nr 28, poz. 152 i Nr 88, poz. 554, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1115, z 1999 r. Nr 60, poz. 636 i Nr 64, poz. 729 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa tryb uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza lub lekarza stomatologa, będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, pełniącego służbę w zakładzie opieki zdrowotnej utworzonym przez Ministra Obrony Narodowej oraz lekarza lub lekarza stomatologa, zatrudnionego w takim zakładzie, zwanego dalej „lekarzem".
§ 2.
W odniesieniu do lekarza mają zastosowanie przepisy § 9 ust. 2 i 3, § 11 ust. 1–3, § 13, § 15–17, § 18 ust. 1, § 19–25, § 30 ust. 1 i 3 oraz § 31 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów (Dz. U. Nr 31, poz. 302 i Nr 61, poz. 676 oraz z 2000 r. Nr 6, poz. 84), zwanego dalej „rozporządzeniem Ministra Zdrowia".
§ 3.
1. Lekarz może odbyć specjalizację lub staż kierunkowy w jednostce organizacyjnej służby zdrowia utworzonej przez Ministra Obrony Narodowej i wpisanej na listę, o której mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia – na podstawie informacji przedstawionych przez Szefa Zarządu Służby Zdrowia Generalnego Zarządu Logistyki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zwanego dalej „Szefem Zarządu Służby Zdrowia".

2. Lekarz, za zgodą Szefa Zarządu Służby Zdrowia, może odbyć specjalizację lub staż kierunkowy w innej jednostce organizacyjnej wpisanej na listę, o której mowa w ust. 1.

§ 4.
1. Lekarz może odbyć specjalizację:

1) w ramach pełnienia służby na stanowisku służbowym w jednostce organizacyjnej, o której mowa w § 3 ust. 1, lub zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nie określony z tą jednostką,

2) na podstawie skierowania przez dowódcę jednostki wojskowej lub komendanta (kierownika) samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez Ministra Obrony Narodowej, zwanego dalej „zakładem opieki zdrowotnej", do jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 3 ust. 1, w celu odbycia specjalizacji z jednoczesnym pozostawieniem na stanowisku służbowym lub na stanowisku pracy,

3) w ramach przyznanego etatu rezydenckiego, zwanego dalej „rezydenturą",

4) na podstawie umowy o szkolenie specjalizacyjne zawartej z jednostką organizacyjną, o której mowa w § 3.

2. Tryb odbywania specjalizacji określony w ust. 1 pkt 3 dotyczy wyłącznie lekarza będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, zwanego dalej „żołnierzem”.

3. Żołnierz może odbyć specjalizację w trybie określonym w:

1) ust. 1 pkt 2 – jeżeli ma stosownie ustalony czas służby w macierzystej jednostce organizacyjnej, umożliwiający odbywanie specjalizacji, oraz przyznany urlop szkoleniowy, określony w odrębnych przepisach;

2) ust. 1 pkt 3 – jeżeli został zwolniony z dotychczasowego stanowiska służbowego i wyznaczony na rezydenturę;

3) ust. 1 pkt 4 – jeżeli został przeniesiony na czas trwania specjalizacji w stan nieczynny, po uznaniu, że nie sprzeciwiają się temu interesy służby.

4. Lekarz będący pracownikiem może odbyć specjalizację w trybie określonym w:

1) ust. 1 pkt 2 – jeżeli ma przyznany przez pracodawcę urlop szkoleniowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach lub ma czas pracy ustalony w sposób umożliwiający odbywanie specjalizacji;

2) ust. 1 pkt 4 – jeżeli na czas trwania specjalizacji otrzymał urlop bezpłatny w dotychczasowym miejscu pracy.

§ 5.
1. Okres, na jaki jest przyznana rezydenturą, odpowiada okresowi trwania specjalizacji.

2. Okres trwania specjalizacji, odbywanej na zasadach określonych w § 4 ust. 1 pkt 1, 2 i 4, nie może być przedłużony więcej niż o połowę.

§ 6.
1. Lekarz może rozpocząć specjalizację w wybranej specjalności, jeżeli posiada prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza stomatologa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i został zakwalifikowany do jej odbywania.

2. W celu przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego lekarz składa wniosek o rozpoczęcie specjalizacji do Szefa Zarządu Służby Zdrowia w terminie do 15 maja lub 15 grudnia każdego roku.

3. Żołnierz składa wniosek drogą służbową.

4. Lekarz zatrudniony w jednostce wojskowej lub zakładzie opieki zdrowotnej składa wniosek do Szefa Zarządu Służby Zdrowia, po uzyskaniu zgody pracodawcy na odbywanie specjalizacji.

5. We wniosku, o którym mowa w ust. 2, lekarz może zaproponować jednostkę organizacyjną służby zdrowia, która prowadziłaby jego specjalizację.

6. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 7.
1. Postępowanie kwalifikacyjne organizuje Szef Zarządu Służby Zdrowia dwa razy w roku, w terminach od 15 maja do 30 czerwca i od 15 grudnia do 31 stycznia.

2. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza komisja powołana przez Szefa Zarządu Służby Zdrowia, w której skład wchodzą lekarze specjaliści we właściwej dziedzinie medycyny lub, w uzasadnionym przypadku, w dziedzinie pokrewnej, a w szczególności:

1) przedstawiciele Szefa Zarządu Służby Zdrowia,

2) konsultant w danej dziedzinie medycyny,

3) przedstawiciel Wojskowej Izby Lekarskiej.

3. Szef Zarządu Służby Zdrowia kieruje lekarza zakwalifikowanego do odbywania specjalizacji do Jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 3, uwzględniając:

1) w miarę możliwości propozycję wyrażoną przez lekarza we wniosku o rozpoczęcie specjalizacji,

2) wyniki postępowania kwalifikacyjnego.

4. Lekarzowi, o którym mowa w ust. 3, Szef Zarządu Służby Zdrowia wydaje kartę szkolenia specjalizacyjnego.

5. Wzór karty szkolenia specjalizacyjnego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 8.
O rozpoczęciu przez lekarza specjalizacji Szef Zarządu Służby Zdrowia powiadamia Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, zwane dalej „Centrum", oraz Wojskową Izbę Lekarską lub okręgową izbę lekarską, której lekarz jest członkiem.
§ 9.
1. Lekarz przed przystąpieniem do egzaminu państwowego składa do Szefa Zarządu Służby Zdrowia następujące dokumenty:

1) wniosek o przystąpienie do egzaminu państwowego,

2) kartę szkolenia specjalizacyjnego,

3) opinię zawodową wystawioną przez kierownika specjalizacji dotyczącą uzdolnień i predyspozycji zawodowych, umiejętności manualnych, stosunku do pacjentów i współpracowników, zdolności organizacyjnych i umiejętności pracy w zespole.

2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, lekarz może złożyć do 31 lipca lub do 31 grudnia każdego roku.

3. Szef Zarządu Służby Zdrowia po stwierdzeniu, że dokumenty, o których mowa w ust. 1, spełniają warunki formalne, przekazuje je do Centrum i zawiadamia o tym lekarza.

§ 10.
1. Rejestr lekarzy, którzy uzyskali tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny, prowadzi Centrum.

2. Dokumentacja dotycząca szkolenia specjalistycznego lekarzy oraz egzaminu państwowego jest przechowywana przez Szefa Zarządu Służby Zdrowia.

§ 11.
1. Liczbę miejsc szkoleniowych dla lekarzy, którzy mogą corocznie otworzyć specjalizację w danej specjalności, ustala Minister Obrony Narodowej – na wniosek Szefa Zarządu Służby Zdrowia – po zasięgnięciu opinii Wojskowej Rady Lekarskiej, uwzględniając maksymalną liczbę miejsc szkoleniowych określoną na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia.

2. Minister Obrony Narodowej do dnia 15 grudnia każdego roku poprzedzającego rozpoczęcie specjalizacji przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia informację o liczbie miejsc szkoleniowych.

3. Minister Obrony Narodowej corocznie ustala liczbę rezydentur oraz przydziela środki finansowe na specjalizacje, w ramach przyznanych rezydentur, do właściwych jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 3.

4. Środki finansowe przydzielone na rezydentury powinny być wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem, a w przypadku niewykorzystania – niezwłocznie zwrócone Ministrowi Obrony Narodowej.

5. Środki finansowe otrzymane przez jednostki organizacyjne służby zdrowia na rezydentury od ministra właściwego do spraw zdrowia, w przypadku ich niewykorzystania, podlegają zwrotowi.

§ 12.
W uzasadnionym przypadku, na wniosek żołnierza posiadającego prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza stomatologa, Minister Obrony Narodowej może skierować go do odbycia specjalizacji w określonej dziedzinie medycyny w trybie rezydentury na zasadach określonych rozporządzeniem, powiadamiając o tym fakcie Wojskową Izbę Lekarską.
§ 13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: w z. R. Szeremietiew

Załącznik 1. [Wzór]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
 z dnia 5 czerwca 2000 r. (poz. 611)

Załącznik nr 1

Wzór

infoRgrafika

infoRgrafika


Załącznik 2. [Wzór]

Załącznik nr 2

Wzór

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2000-06-28
  • Data wejścia w życie: 2000-07-13
  • Data obowiązywania: 2000-07-13
  • Dokument traci ważność: 2008-01-02
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA