REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2000 nr 90 poz. 1002

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 10 października 2000 r.

w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej notariuszy.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 19b ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 22, poz. 91, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, z 1999 r. Nr 101, poz. 1178 i z 2000 r. Nr 48, poz. 551) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Rozporządzenie określa ogólne warunki obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej notariuszy za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności, o których mowa w art. 1 § 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 22, poz. 91, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, z 1999 r. Nr 101, poz. 1178 i z 2000 r. Nr 48, poz. 551), zwanego dalej „ubezpieczeniem OC", odnośnie do:

1) daty powstania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia,

2) podstawowego zakresu odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń,

3) minimalnej sumy gwarancyjnej ubezpieczenia określonej kwotowo,

4) zakresu praw i obowiązków ubezpieczonego i zakładu ubezpieczeń, wynikających z umowy ubezpieczenia.

2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o „ustawie", rozumie się przez to ustawę z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie.

§ 2.
Umowę ubezpieczenia OC ubezpieczający zawiera z wybranym zakładem ubezpieczeń prowadzącym działalność ubezpieczeniową w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC.
§ 3.
Umowę ubezpieczenia OC zawiera się na pisemny wniosek ubezpieczającego.
§ 4.
Umowę ubezpieczenia OC zawiera się przed dokonaniem pierwszej czynności, o której mowa w § 1.
§ 5.
1. Umowę ubezpieczenia OC zawiera się na okres 12 miesięcy.

2. Umowa ubezpieczenia OC ulega przedłużeniu na okres kolejnych 12 miesięcy, chyba że ubezpieczający, nie później niż 30 dni przed upływem okresu, na jaki umowa została zawarta, wypowie ją.

3. W przypadku gdy umowa ubezpieczenia OC nie została wypowiedziana przez którąkolwiek ze stron, to jej przedłużenie nie następuje, jeżeli ubezpieczony do końca okresu ubezpieczenia nie zapłacił składki, a w razie płacenia składki w ratach – którejkolwiek raty składki.

§ 6.
1. Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń trwa przez okres wskazany w umowie i kończy się z upływem ostatniego dnia tego okresu, z zastrzeżeniem § 5 ust. 2.

2. Jeżeli składka ubezpieczeniowa płatna jest w ratach, niezapłacenie raty składki w oznaczonym terminie nie powoduje ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, z zastrzeżeniem § 5 ust. 3.

3. Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń, wynikająca z umowy ubezpieczenia OC, ustaje w przypadkach, o których mowa w § 7.

§ 7.
1. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu na skutek:

1) odwołania notariusza przez Ministra Sprawiedliwości,

2) śmierci notariusza.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem dnia odwołania notariusza przez Ministra Sprawiedliwości.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem dnia śmierci notariusza.

§ 8.
Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń z tytułu umowy ubezpieczenia OC notariusza obejmuje także działanie zastępcy notariusza, aplikanta notarialnego oraz pracowników zatrudnionych w kancelarii notariusza, wykonujących czynności pod kierunkiem notariusza.
§ 9.
1. Odszkodowanie ustala się i wypłaca w granicach odpowiedzialności cywilnej podmiotu ubezpieczonego, jednak nie więcej niż do wysokości sumy gwarancyjnej ustalonej w umowie ubezpieczenia OC.

2. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia wynosi równowartość w złotych 25 000 euro.

3. Kwota, o której mowa w ust. 2, ustalana jest przy zastosowaniu kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego według tabeli kursów nr 1 każdego roku.

§ 10.
Zakład ubezpieczeń jest obowiązany ponadto do:

1) pokrycia kosztów wynagrodzenia rzeczoznawców powołanych przez ubezpieczonego, za zgodą zakładu ubezpieczeń, w celu ustalenia okoliczności i rozmiarów szkody,

2) zwrotu niezbędnych kosztów mających na celu zapobieżenie zwiększeniu się szkody i roszczeń finansowych, jeżeli uzasadnione są okolicznościami danego zdarzenia,

3) pokrycia kosztów procesu w sporze toczonym za zgodą zakładu ubezpieczeń,

4) pokrycia kosztów postępowania ugodowego poniesionych przez ubezpieczonego, prowadzonego za zgodą zakładu ubezpieczeń.

§ 11.
1. Umowa ubezpieczenia OC nie może zawierać postanowień wyłączających odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń w zakresie szerszym niż określony w ust. 2.

2. Zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności za szkody:

1) powstałe wskutek umyślnego działania potwierdzonego prawomocnym skazującym orzeczeniem sądu dyscyplinarnego lub prawomocnym wyrokiem skazującym sądu powszechnego,

2) wyrządzone osobom najbliższym w rozumieniu przepisów Kodeksu karnego.

§ 12.
Ubezpieczony obowiązany jest:

1) zawiadomić niezwłocznie zakład ubezpieczeń o zgłoszeniu roszczenia, chyba że byłoby to niemożliwe z uwagi na istniejącą przeszkodę,

2) udzielić zakładowi ubezpieczeń pomocy w dokonaniu czynności niezbędnych do ustalenia okoliczności powstania szkody i wysokości odszkodowania,

3) udzielić zakładowi ubezpieczeń niezbędnych wyjaśnień i dowodów co do przyczyn powstania szkody, żądanych przez zakład ubezpieczeń.

§ 13.
1. Zakład ubezpieczeń, niezwłocznie po zgłoszeniu roszczenia, przeprowadza postępowanie mające na celu ustalenie stanu faktycznego oraz rozmiarów szkody, zasadności roszczeń i wysokości odszkodowania oraz informuje ubezpieczonego lub osobę zgłaszającą roszczenie, jakie dokumenty są niezbędne do ustalenia odszkodowania.

2. Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie na podstawie uznania roszczenia uprawnionego do odszkodowania lub zawartej z nim ugody lub prawomocnego orzeczenia sądowego, w terminie 14 dni.

§ 14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Finansów: J. Bauc

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2000-10-26
  • Data wejścia w życie: 2000-11-10
  • Data obowiązywania: 2000-11-10
  • Dokument traci ważność: 2004-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA