REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2007 nr 60 poz. 409

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 20 marca 2007 r.

w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich i grupowych praktyk lekarskich

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 50b ust. 7 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943 oraz z 2006 r. Nr 117, poz. 790, Nr 191, poz. 1410 i Nr 220, poz. 1600) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa:

1) szczegółowy tryb postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich i grupowych praktyk lekarskich;

2) wzory wniosku o wpis do rejestru:

a) indywidualnych praktyk lekarskich, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia,

b) indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia,

c) grupowych praktyk lekarskich, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;

3) wzory zaświadczeń o wpisie do rejestru:

a) indywidualnych praktyk lekarskich, stanowiące załączniki nr 4 i 5 do rozporządzenia,

b) indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, stanowiące załączniki nr 6 i 7 do rozporządzenia,

c) grupowych praktyk lekarskich, stanowiący załącznik nr 8 do rozporządzenia;

4) sposób prowadzenia rejestrów indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich i grupowych praktyk lekarskich.

§ 2.
1. Lekarz, który zamierza wykonywać indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską w kilku dziedzinach medycyny, składa jeden wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2 lit. b.

2. Lekarze posiadający tytuł specjalisty lub specjalizację I lub II stopnia, którzy zamierzają udzielać świadczeń zdrowotnych w różnych dziedzinach medycyny w ramach grupowej praktyki lekarskiej, składają jeden wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2 lit. c.

3. Lekarz, lekarze, którzy zamierzają wykonywać równocześnie indywidualną praktykę lekarską i indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską i udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach grupowej praktyki lekarskiej w celu uzyskania wpisów do odpowiednich rejestrów, składają odrębne wnioski dla każdej z praktyk.

4. Lekarz, lekarze, którzy zamierzają wykonywać indywidualną praktykę lekarską, indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską lub udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach grupowej praktyki lekarskiej w kilku pomieszczeniach, mają obowiązek przedstawić dane o każdym z tych pomieszczeń, jego wyposażeniu w aparaturę, produkty lecznicze, wyroby medyczne i sprzęt medyczny oraz odrębną opinię, o której mowa w art. 50 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zwanej dalej ustawą”.

§ 3.
Okręgowa rada lekarska w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o wpis do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, grupowych praktyk lekarskich, wraz z dokumentami, o których mowa w art. 50 ust. 9 i 10 lub art. 50 a ust. 5 i 6 ustawy, deleguje zespół wizytacyjny składający się z lekarzy, z których co najmniej jeden powinien posiadać specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny odpowiedniej do dziedziny, w której ma być wykonywana praktyka, w celu dokonania oceny pomieszczeń, urządzeń, sprzętu medycznego oraz aparatury medycznej i sporządzenia opinii w przedmiocie możliwości udzielania deklarowanych przez lekarza, lekarzy świadczeń zdrowotnych, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością.
§ 4.
1. W przypadku grupowej praktyki lekarskiej zaświadczenie o wpisie do rejestru grupowych praktyk lekarskich okręgowa rada lekarska wydaje każdemu lekarzowi będącemu wspólnikiem spółki.

2. W sytuacji, o której mowa w § 2 ust. 1, okręgowa rada lekarska wydaje lekarzowi jedno zaświadczenie o wpisie do rejestru indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej obejmujące deklarowane dziedziny medycyny.

3. W sytuacji, o której mowa w § 2 ust. 2, okręgowa rada lekarska wydaje każdemu lekarzowi zaświadczenie o wpisie do rejestru grupowych praktyk lekarskich z wpisem określającym lekarzy udzielających świadczeń zdrowotnych w ramach tej praktyki oraz dziedziny medycyny, w których będą oni udzielali świadczeń zdrowotnych.

4. W sytuacji, o której mowa w § 2 ust. 3, okręgowa rada lekarska wydaje lekarzowi albo lekarzom zaświadczenia o wpisie do rejestru odrębnie dla indywidualnej praktyki lekarskiej, dla indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej i dla grupowej praktyki lekarskiej.

§ 5.
W przypadku gdy lekarz ma zamiar wykonywać indywidualną praktykę lekarską lub indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską albo co najmniej jeden z lekarzy wykonujących zawód w ramach grupowej praktyki lekarskiej ma zamiar udzielać świadczeń zdrowotnych w innej dziedzinie medycyny niż wpisana do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, grupowych praktyk lekarskich, składa odpowiedni wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2.
§ 6.
Numer wpisu praktyki do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, grupowych praktyk lekarskich, o którym mowa w art. 50b ust. 5 pkt 1 ustawy, składa się z ciągu kolejnych znaków:

1) dwucyfrowego numeru kodowego okręgowej izby lekarskiej, która prowadzi rejestr, określonego w załączniku nr 9 do rozporządzenia;

2) dwucyfrowego oznaczenia praktyki:

97 – dla grupowej praktyki lekarskiej,

98 – dla indywidualnej praktyki lekarskiej,

99 – dla indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej;

3) jednocyfrowego oznaczenia zawodu lekarza, lekarza dentysty:

1 – dla praktyki wykonywanej przez lekarza lub prowadzonej przez lekarzy,

2 – dla praktyki wykonywanej przez lekarza dentystę lub prowadzonej przez lekarzy dentystów;

4) siedmiocyfrowego numeru prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty albo sześciocyfrowego kolejnego numeru wpisu do rejestru grupowych praktyk lekarskich w przypadku grupowej praktyki lekarskiej.

§ 7.
W zakresie oznaczenia rodzaju praktyki dokonuje się następującego wpisu:

1) „praktyka ogólnolekarska” lub „praktyka ogólnostomatologiczna” – w odniesieniu do lekarza wykonującego indywidualną praktykę lekarską albo lekarzy udzielających świadczeń w ramach grupowej praktyki lekarskiej, nieposiadających specjalizacji I lub II stopnia lub tytułu specjalisty;

2) „praktyka – specjalistyczna w dziedzinie ......” – w odniesieniu do lekarza wykonującego indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską albo lekarzy udzielających świadczeń w ramach grupowej praktyki lekarskiej, posiadających specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty;

3) „praktyka w miejscu wezwania” – w odniesieniu do lekarza wykonującego indywidualną praktykę lekarską, indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską albo lekarzy udzielających świadczeń w ramach grupowej praktyki lekarskiej, wyłącznie w miejscu wezwania.

§ 8.
1. Dane zawarte w rejestrze indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej, grupowej praktyki lekarskiej muszą być zgodne z danymi zawartymi w okręgowym rejestrze lekarzy.

2. Rejestry indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej, grupowej praktyki lekarskiej prowadzi się w sposób zapewniający bezpieczeństwo przechowywania danych i możliwość ich udostępniania.

§ 9.
Przepisy rozporządzenia dotyczące okręgowej rady lekarskiej stosuje się do Wojskowej Rady Lekarskiej.
§ 10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)

Minister Zdrowia: Z. Religa

 

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 131, poz. 924).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach wydawania zezwoleń i wpisu do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich i grupowych praktyk lekarskich oraz ustalenia danych objętych wpisem i sposobu prowadzenia rejestrów (Dz. U. Nr 30, poz. 378), które utraciło moc z dniem 22 lutego 2005 r. na podstawie art. 85 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808 oraz z 2006 r. Nr 225, poz. 1636).

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 20 marca 2007 r. (poz. 409)

Załącznik nr 1

Wyświetl załącznik

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

Wyświetl załącznik

Załącznik 3.

Załącznik nr 3

Wyświetl załącznik

Załącznik 4.

Załącznik nr 4

Wyświetl załącznik

Załącznik 5.

Załącznik nr 5

Wyświetl załącznik

Załącznik 6.

Załącznik nr 6

Wyświetl załącznik

Załącznik 7.

Załącznik nr 7

Wyświetl załącznik

Załącznik 8.

Załącznik nr 8

Wyświetl załącznik

Załącznik 9.

Załącznik nr 9

Wyświetl załącznik

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2007-04-06
  • Data wejścia w życie: 2007-04-21
  • Data obowiązywania: 2007-04-21
  • Dokument traci ważność: 2011-11-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA