REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak wybrać dobre biuro rachunkowe
Jak wybrać dobre biuro rachunkowe

REKLAMA

REKLAMA

Każdy właściciel nowopowstałej działalności gospodarczej w pierwszej kolejności szuka dobrego biura rachunkowego. Pomoc księgowa jest najlepszym rozwiązaniem dla początkującego przedsiębiorcy, który dopiero zaczyna swoją karierę z własną działalnością gospodarczą ale również dla przedsiębiorcy, który istnieje już długo na rynku a jego rozliczenia księgowe są coraz bardziej skomplikowane. Tylko jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

Jest kilka kwestii którymi powinien kierować się przedsiębiorca szukając dobrego biura rachunkowego. Konieczne jest sprawdzenie uzyskanych informacji, ponieważ właściciele biur rachunkowych nie zawsze są uczciwi wobec potencjalnych klientów kierując się przede wszystkim dobrem własnym na konkurencyjnym rynku usług księgowych.

REKLAMA

Wykształcenie wyższe magisterskie właścicieli i pracowników biura rachunkowego

Bardzo pożądanym jest posiadanie magisterskiego wykształcenia rachunkowo-podatkowego każdej osoby, która podejmuje się obsługi księgowo-kadrowej firm. Tytuł magistra świadczy o ukończonej specjalizacji, czego nie daje niższy tytuł licencjata. Studia magisterskie przygotowują w pełni merytorycznie do rozpoczęcia zawodu księgowego. Na prośbę zainteresowanego klienta, biuro powinno okazać dyplom ukończenia wymaganych studiów.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Licencja Ministra Finansów, członkostwo Stowarzyszenia Księgowych  i ubezpieczenie OC

Przed deregulacją księgi rachunkowe mogli prowadzić tylko księgowi z certyfikatem pozwalającym na usługowe prowadzenie ksiąg, doradcy podatkowi i biegli rewidenci. Aktualnie (od 10 sierpnia 2014 r.) można prowadzić pełną księgowość bez powyższego wymogu certyfikatu. Certyfikat księgowy można było zdobyć dzięki minimalnym kryteriom tj. wykształcenie wyższe i udokumentowane doświadczenie w księgowości. Niestety zaświadczenie o wymaganej praktyce mogło być wystawiane przez zaprzyjaźnione firmy, które poświadczały praktykę. Dzisiaj skutkuje to tym, że księgowa bez certyfikatu (ponieważ w związku z deregulacją zlikwidowano proces wydawania certyfikatów) może być bardziej kompetentna niż osoba z omawianym certyfikatem.

Biura rachunkowe które są zrzeszone w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce wyróżniają się tym, że poszerzają swoją wiedzę systematycznie po każdej zmianie przepisów. Zrzeszone Biura Rachunkowe posiadają potwierdzone zaświadczeniem umiejętności co gwarantuje bieżące doskonalenie swoich kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodu zgodnie z przepisami prawa, profesjonalnymi standardami, dobrą praktyką i zasadami etycznymi. Przedsiębiorca wybierając dobre biuro rachunkowe powinien kierować się również tym aspektem.

Deregulacja zawodu księgowego z sierpnia 2014 nie wyłączyła obowiązku posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Po deregulacji nadal jest ono obowiązkowe i każde biuro rachunkowe zobowiązane jest je posiadać, zgodnie z przedmiotem działalności. Oczywiście biuro powinno posiadać wszelkie potwierdzenia zawarcia polis do wglądu dla osób zainteresowanych, również te od kadr i płac, o ile takowe posiada.

Kwalifikacje i obsługa klienta

Już na pierwszym spotkaniu ze swoim potencjalnym biurem rachunkowym bardzo łatwo można zauważyć kilka faktów. Już na pierwszy „rzut oka” można rozróżnić księgową z pasją od księgowej z przypadku. Pierwsza rozmowa przybliży nam nie tylko stosunek do klienta ale również to czy podejście jest indywidualne czy „z automatu”. Niestety często zdarza się, że biura nie chcą odchodzić od swoich starych standardów nie wychodząc naprzeciw potrzebom klienta indywidualnego. W efekcie końcowym klient musi przystać na warunki stawiane przez biuro rachunkowe bez możliwości negocjacji. Przedsiębiorca pytając księgowego o najlepsze rozwiązania dla swojej firmy z pewnością zwróci uwagę na łatwość odpowiedzi na zadawane pytania. Jeśli biuro rachunkowe ma problemy z odpowiadaniem na pytania klienta, może to oznaczać brak doświadczenia w danej branży klienta. W takiej sytuacji lepsze będzie znalezienie innego biura rachunkowego.

Kolejnym kryterium którym powinien kierować się klient przy wyborze biura to ogólny porządek w dokumentacji. Należy się przyjrzeć czy biuro dochowuje wszelkich staranności, aby dokumenty innych klientów nie były narażone utratę poufności danych. Kolejnym kryterium którym warto się zainteresować to fakt, czy kadra księgująca dokumenty klientów jest odpowiednio przeszkolona. W biurach rachunkowych często zatrudnia się studentów do wprowadzania danych, którzy nie mają fachowej podatkowej wiedzy, a co za tym idzie, nie są na bieżąco z aktualnymi zmianami. Nie wszystkie błędy popełnione przez takie osoby są wykrywane w bieżącym miesiącu. Niestety skutki błędów niewykwalifikowanych osób prowadzą do błędnych rozliczeń oraz deklaracji, a nawet do kontroli urzędów skarbowych. Klienci którzy decydują się na dane biuro rachunkowe powinni upewnić się kto będzie osobą obsługującą ich księgowość oraz jakim wykształceniem i kwalifikacjami osoba ta się prezentuje. Klient decydujący się na podpisanie umowy z biurem rachunkowym ma pełne prawo do żądania przedstawienia dokumentów potwierdzających kompetencje osoby obsługującej jego księgowość.

Sprawdzenie tych elementów jest bardzo ważne, ponieważ błędy biur rachunkowych nie zwalniają podatnika od odpowiedzialności za prawidłowość wyliczenia podatków. W razie kłopotów z Urzędem Skarbowym lub innymi instytucjami państwowymi to zawsze podatnik jest stroną postępowania przed organem podatkowym. Mimo, iż księgowa jest zobowiązana do dostarczenia niezbędnych informacji rachunkowych to jednak przedsiębiorca jest zobowiązany do udzielenia wyjaśnień dotyczących rozliczeń podatków.

Pozytywny wizerunek biura rachunkowego dają też aktualne certyfikaty i zaświadczenia ukończonych kursów, zamieszczone na stronie internetowej biura lub wywieszone bezpośrednio w biurze.

Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej - Środki trwałe wycena, amortyzacja i likwidacja

Zakres świadczonych usług

Niektóre biura rachunkowe oferują kompleksową obsługę firm klientów. Oprócz usług księgowo-kadrowych, biura rachunkowe często oferują także pomoc prawną oraz usługi wirtualnego biura.

Skorzystanie z tak kompleksowych rozwiązań, daje przedsiębiorcom rozwiązywanie problemów od księgowych aż przez obsługę prawną po zarejestrowanie swojej firmy i to wszystko pod jednym adresem, co jest bardzo wygodne dla klientów. Warto przemyśleć, czy skorzystanie z takiego szerokiego pakietu oferowanych usług nie przyniesie korzyści w przyszłości.

Dokonanie dobrego wyboru biura rachunkowego to możliwość fachowej pomocy już na początkowym etapie rozpoczęcia działalności. Dobre biura rachunkowe oferują swoim klientom bezpłatną pomoc w rejestracji działalności w ramach podpisanej umowy. Przedsiębiorca już na wstępie otrzymuje usługę rejestracji działalności unikając zawiłej „papierologii” związanej z wypełnieniem wniosków i deklaracji rejestracyjnych.

Szukając biura rachunkowego warto dowiedzieć się czy jest możliwość przesyłania dokumentów księgowych pocztą mailową lub czy biuro oferuje odbiór dokumentów bezpośrednio od klienta.


Decydując się na dane biuro, należałoby omówić kwestię dostarczania dokumentów. Następnie, warto omówić kwestię otrzymywanych powiadomień dotyczących składek ZUS oraz wysokości podatków. Biura rachunkowe powinny informować klientów o zbliżających się terminach płatności. Czy Ty robią? Z jak dużym wyprzedzeniem? Czy będziemy mieli szansę manewru aby dostarczyć zapomniane dokumenty księgowe przed wysłaniem deklaracji skarbowych?

PODSUMOWANIE

W artykule omówiłam najważniejsze kwestie którymi powinien kierować się przedsiębiorca przy wyborze dobrego biura rachunkowego. Wykształcona kadra biura rachunkowego która stale podnosi swoje kwalifikacje to gwarancja poprawności rozliczeń. Jeśli właściciele biura rachunkowego oszczędzają na podnoszeniu kwalifikacji (zarówno swoich jak i pracowników),to  z pewnością takie biuro nie jest dobrym wyborem dla przedsiębiorcy.

Właściciel biura rachunkowego na życzenie potencjalnego klienta powinien przedstawić mu stosowne dokumenty tj. polisy ubezpieczeniowe czy aktualne certyfikaty ukończonych kursów.  Nieokazanie klientowi jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego kwalifikacje czy ubezpieczenie, może skutkować tym że biuro rachunkowe jednak takowego nie posiada. Warto to sprawdzić, ponieważ jak już wspomniałam wcześniej, odpowiedzialność za błędy księgowych spoczywa na podatnikach. Duża rotacja pracowników biura rachunkowego to również duża wada, ponieważ informacje o naszej firmie są przekazywane od jednej osoby do drugiej, co może zaważyć na dyskrecji. Niestety brak sprawdzenia powyższych kwestii może być przyczyną niezadowolenia z wybranego przez siebie biura rachunkowego.

mgr Monika Białobrzewska

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Biura rachunkowe
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Postanowienia noworoczne 2024. Co drugi Polak porzuca je przed 1 kwietnia, ale reklamy w Internecie wciąż mu je przypominają

  Połowa Polek i Polaków podjęła postanowienia noworoczne 2024, ale połowa z tej połowy zrezygnuje z nich w ciągu trzech miesięcy. Nie będą mogli jednak tak łatwo o nich zapomnieć, bo reklamy w Google wciąż będą ich zachęcać do fitness, diety albo suplementów.

  Składka zdrowotna ryczałtowców w 2024 roku [Kwoty, podstawy wymiaru]

  Jaka jest wysokość składek zdrowotnych płaconych w 2024 roku przez przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? Jakie są podstawy wymiaru tych składek?

  Czy będą nowe przepisy dot. księgowych i biur rachunkowych? Ministerstwo Finansów zapowiada drobne zmiany i dalsze analizy

  Ministerstwo Finansów opublikowało raport podsumowujący prekonsultacje dotyczące przyszłości i ewentualnej regulacji zawodu księgowego oraz usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (tj. prowadzenia biura rachunkowego). Raport ten podsumowuje opinie zgłoszone w toku prekonsultacji i - jak deklaruje resort - zostanie wykorzystany w dalszych pracach analitycznych Ministerstwa Finansów. W tym momencie Ministerstwo nie planuje podjąć prac legislacyjnych zmierzających do regulacji zawodu księgowego. Natomiast już teraz Ministerstwo zapowiada dalsze prace nad opracowaniem projektu zmian przepisów o rachunkowości o charakterze usprawniającym obecny system, w szczególności w zakresie przepisów dotyczących ubezpieczenia OC od wykonywanych usług księgowych.

  Outsourcing w księgowości to przede wszystkim przejmowanie procesów

  Na czym może dziś polegać outsourcing usług księgowych? Czy skorzystanie z takiego rozwiązania może rzeczywiście polepszyć sytuację firmy?

  REKLAMA

  Świąteczne życzenia dla księgowych

  Święta Bożego Narodzenia to czas radości, spokoju i refleksji. Jest to również okazja, aby podziękować tym, którzy przez cały rok ciężko pracują, w tym księgowym, którzy są nieodłączną częścią każdej firmy. W tym artykule skupimy się na tym, czego księgowa lub księgowy może sobie życzyć w tym wyjątkowym okresie, biorąc pod uwagę specyfikę ich zawodu.

  Ile zarabiają kobiety w sektorze finansowym (banki, księgowość, ubezpieczenia)? Luka płacowa nadal istnieje

  Z danych Eurostatu wynika, że luka płacowa w Polsce wynosi 4,5 proc. W sektorze prywatnym stanowi 12,9 proc., podczas gdy w sektorze publicznym tylko 2,3 proc. Sektor finansowy również należy do branż, w których kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn. W 4. edycji badania „Kobiety w Finansach” przeprowadzonego przez Antal wraz z CFA Society Poland, we współpracy z Bankiem BPH i Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) tylko 45 proc. respondentów wskazało, że pracodawcy zapewniają równość wynagrodzeń na tych samych stanowiskach bez względu na płeć.

  Kto powinien już dziś zacząć testować wystawianie e-faktur? Komunikat MF

  MF informuje w komunikacie: Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Warto już dziś zacząć działać w tym systemie, żeby dobrze przygotować się do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 r. Podobne rozwiązania standaryzujące system wystawiania faktur są wprowadzane w różnych krajach na całym świecie. MF i KAS rozpoczynają ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF.

  Kilkuset uczestników Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych przez dwa dni rozmawiało o przyszłości branży, zmianach przepisów prawa i nowoczesnych technologiach!

  Czy „kreatywna księgowość” jest dozwolona? Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w pracy księgowego? Jak być na bieżąco z ciągłymi zmianami przepisów prawa? Te i wiele innych tematów z zakresu rachunkowości i księgowości omawiano podczas tegorocznej edycji MKBR, która przyciągnęła 300 osób związanych z sektorem rachunkowo-księgowym.

  REKLAMA

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  IV Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych [GALERIA ZDJĘĆ]

  IV Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych odbył się w dniach 26-27 października 2023 r. Przedstawiamy galerię zdjęć z tego wydarzenia.

  REKLAMA