REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regulacja (np. certyfikacja) zawodu księgowego. Co myślą sami księgowi?

Regulacja (np. certyfikacja) zawodu księgowego. Co myślą sami księgowi?
Regulacja (np. certyfikacja) zawodu księgowego. Co myślą sami księgowi?

REKLAMA

REKLAMA

Certyfikacja zawodu księgowego jest odpowiedzią na zapotrzebowanie branży, co podkreśla Ministerstwo Finansów. Przez resort rozważane są trzy scenariusze: pełna regulacja, profesjonalizacja zawodu oraz brak zmian obecnego stanu z uwzględnieniem pewnych korekt. Obecnie trwają prekonsultacje społeczne. A co sądzi o tym sama branża?

Przyszłość zawodu księgowego - trzy scenariusze

REKLAMA

Pełna regulacja wiązałaby się z tym, że nastąpiłoby zdefiniowanie zawodu księgowego i katalogu czynności dla niego zastrzeżonych, a także określenie zasad nadawania tytułów - zdolność wykonywania zawodu otrzymywałoby się w wyniku certyfikacji potwierdzającej zdanie egzaminu. Nie podano jeszcze szczegółów dotyczących certyfikacji, co oznacza, że nie wiadomo kto taki certyfikat by wydawał – Ministerstwo Finansów czy inna upoważniona instytucja. Obejmowałoby to także określenie obowiązków, w tym zasad etycznych i dyscyplinarnych oraz obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodu. Ważnym elementem byłyby również zasady nadzoru nad jego wykonywaniem.

REKLAMA

Drugi scenariusz obejmuje profesjonalizację zawodu, która miałaby polegać na uformowaniu możliwej definicji księgowego i działań możliwych do podejmowania, jednak nie regulowanych (zastrzeżonych wyłącznie dla certyfikowanego księgowego). W ramach wprowadzone zostanie oczywiście podnoszenie kwalifikacji, dobrowolna możliwość zdania egzaminu i uzyskania certyfikatu oraz ustalenie etyki zawodowej.

Ostatni scenariusz zakłada pozostawienie stanu obecnego, ale z uwzględnieniem konieczności podnoszenia kwalifikacji rynkowych czy stałego doszkalania się.

Co na to księgowi?

Obecnie kwestia certyfikacji zawodu księgowego poddana jest prekonsultacjom społecznym. Ministerstwo Finansów wysłuchuje też oczekiwań branży wobec planowanych scenariuszy.

REKLAMA

Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR), zrzeszająca ponad 2000 biur rachunkowych, we współpracy z Kancelarią LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz sp.k.,  przeprowadza cykliczne ankiety dotyczące licencjonowania zawodu księgowego. Ich celem jest zebranie jak największej liczby głosów od księgowych, właścicieli biur rachunkowych, pracowników biur i innych osób zajmujących się księgowością odnośnie wizji przyszłości tego zawodu.

Naszym celem jest wywarcie realnego wpływu na kształt przyszłej regulacji, tak aby była ona dostosowana do potrzeb księgowych i biur rachunkowych, a nie stanowiła tylko kolejny przykład oderwany od potrzeb przedstawicieli zawodu – mówi Marcin Zarzycki, Adwokat, doradca podatkowy z Kancelarii LTCA.

Pierwsze zebrane wyniki prezentują się następujaco. Większość ankietowanych wskazała, że jest za certyfikacją zawodu. Najwięcej badanych, bo aż 37% uważa, że regulacja zawodu spowoduje podniesienie kwalifikacji księgowych m.in. poprzez obowiązek dokształcania. Tyle samo respondentów argumentowało swój wybór podniesieniem prestiżu zawodu, natomiast 36% uważa, że urealni to stawki za świadczone usługi w stosunku do nakładu pracy. Ponad 30% ankietowanych uważa także, że konieczne jest zdefiniowanie zawodu księgowego i czynności zastrzeżonych.

Zdaniem ankietowanych, zdefiniowanie zawodu księgowego i zakres czynności zastrzeżonych do wykonywania po certyfikacji zawodu powinien dotyczyć m.in. prowadzenia rozliczeń KPiR – Książki Przychodów i Rozchodów (38%), prowadzenia pełnej księgowości (63%) i naliczania płac i prowadzenia kadr (29%).

Dyskusja dotycząca certyfikacji zawodu księgowego jest niezwykle potrzebna. W materiałach Ministerstwa Finansów brakuje szczegółowej specyfikacji dotyczącej chociażby rozliczeń KPiR, która często jest wykonywana przez biura rachunkowe, które się w tym specjalizują. Brakowało też części dotyczącej naliczania płac i prowadzenia kadr, dlatego też rozwinęliśmy to w naszej ankiecie. Znając branżę wiemy, że część biur specjalizuje się właśnie w tych obszarach i opiera na nich swoją działalność. Na dzień dzisiejszy księgowi nie mają obowiązku ubezpieczenia takich usług. Można powiedzieć, że jest to pewna luka prawna, którą chcielibyśmy przy okazji dyskusji odnoszącej się do przyszłości zawodu zasygnalizować. Materiał zbieramy po to, aby przedstawić Ministerstwu Finansów naszą opinię i propozycje zmian, tak abyśmy to my, księgowi, podjęli decyzję odnośnie naszej przyszłości - mówi Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzający Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).

Ministerstwo Finansów słucha branży

Ministerstwo Finansów ma świadomość, że wprowadzenie ewentualnych zmian dotyczących zawodu księgowego może wpłynąć na decyzje zawodowe wielu osób, a także ma znaczenie dla osób zawodowo świadczących usługi księgowe, jak i dla podmiotów korzystających z tych usług, dlatego też chce pozyskać z rynku informacje, które pozwolą wytyczyć kierunek dalszych działań.

W tym celu organizowany jest szereg działań, jak utworzenie dedykowanego dokumentu „Zawód księgowego – kierunki rozwoju” (Startują prekonsultacje dotyczące kierunków rozwoju zawodu księgowego - Ministerstwo Finansów - Portal Gov.pl (www.gov.pl) czy webinar dotyczący przyszłości zawodu. Ministerstwo ma nadzieję, że podjęte działania zachęcą wszystkich, którzy zawodowo zajmują się finansami i rachunkowością, niezależnie od tego czy są praktykami, czy reprezentantami świata nauki, a także tych, którzy korzystają z pracy księgowych – pracodawców i usługobiorców, do wzięcia udziału w prekonsultacjach i podzielenia się opinią na temat przyszłości zawodu księgowego.

Zbieranie głosów trwa

Opinia do Ministerstwa Finansów z wnioskami z przeprowadzonych ankiet zostanie złożona we wrześniu. Do tego czasu zbierane są głosy księgowych, które można oddać w ankiecie: https://lp.oscbr.pl/przyszlosc_ksiegowosci.

Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kami
    2022-12-04 20:07:57
    Zamykanie dostępu do wykonywania zawodu księgowego przyczyni się jedynie do wzrostu kosztów dla przyszłych klientów , oraz braku konkurencyjności , moim zdaniem zamykanie zawodów powinno odbywać się w wyjątkowych sytuacjach np . ochrona zdrowia , tutaj brak takich przesłanek , mam nadzieję że nikt tego prawa nie stworzy bo będzie wręcz szkodliwe.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najnowocześniejsze narzędzia i mnóstwo fachowej wiedzy już 26-27 października podczas Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych!

Dwa dni szkoleń, warsztatów i porad ekspertów oraz praktyków z zakresu rachunkowości i księgowości czeka wszystkich odwiedzających czwartą edycję MKBR w Targach Kielce. Nie zabraknie tematów związanych z Krajowym Systemem e-Faktur oraz prezentacji najnowszego oprogramowania wykorzystywanego w biurach rachunkowo-księgowych. Patronem medialnym Kongresu jest Infor.

Siedziba biura rachunkowego. Jak wybrać, jak urządzić, co jest ważne? Własny lokal czy wynajęty?

Otwierając biuro rachunkowe ponad ćwierć wieku temu nie zastanawiałam się wcale nad jego umiejscowieniem. Wyszłam z założenia, że przedsiębiorcy w zasadzie pracują i mieszkają wszędzie, więc zawsze komuś będzie blisko. To były czasy wyłącznie pracy stacjonarnej z papierowymi dokumentami, nikt nawet nie pomyślał, że może być inaczej. 

Jakie błędy księgowi popełniają najczęściej? Czy można się od nich ubezpieczyć?

Błędy kosztują księgowych coraz więcej – od 1 lipca 2023 r. maksymalna grzywna za wykroczenia skarbowa wzrosła do 72 tys. zł. Grzywny i mandaty karne nie zamykają listy finansowych konsekwencji pomyłek w pracy – zaliczają się do nich również m.in. roszczenia klientów i koszty postępowań karnych, karno-skarbowych i administracyjnych. Do najczęstszych błędów pracowników i właścicieli biur rachunkowych należą m.in. utrata dofinansowania z PFRON oraz uchybienia w zgłoszeniach VAT i rocznych deklaracjach PIT – podaje Leadenhall Insurance. Finansową odpowiedzialność za błędy i uchybienia w obsłudze klientów może przejąć na siebie ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej.

Księgowa pilnie poszukiwana. Outsourcing usług księgowo-finansowych

Znacząco wzrosła liczba firm, które poszukują księgowych i specjalistów do spraw rachunkowości. Najnowsze dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wskazują, że na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pracodawcy opublikowali 308,5 tys. nowych ofert pracy, co stanowi wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca o ponad 14 proc. (Dane z maja 2023. Wzrost miesiąc do miesiąca). Jeden z najwyższych wzrostów notują ogłoszenia w obszarze księgowości i specjalistów do spraw rachunkowości. Rok do roku to aż 43 proc. Nie dziwi fakt, że coraz więcej polskich firm korzysta z outsourcingu księgowego. 

REKLAMA

Zmiany w KSeF 2023. Co nowego dla dużych firm od 1 września?

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Zmiany przepisów pozwolą na przyznawanie ograniczonych uprawnień w KSeF dla dużych struktur podmiotów posiadających różne oddziały lub wyodrębnione jednostki wewnętrzne. Eksperci z Exorigo-Upos wyjaśniają, co to oznacza dla przedsiębiorców i jak powinni w tej kwestii działać.

Obowiązkowy KSeF od lipca 2024 r. Czy przedsiębiorcy będą mieli czas na przetestowanie systemu?

Korzyści podatkowe, ale i sporo obaw o to, jak ten system będzie wdrażany i czy nie będzie  komplikacji więcej niż korzyści. Obowiązek e-fakturowania wchodzi w życie w lipcu 2024, a w styczniu 2025 obejmie sektor MŚP zwolniony z VAT. Zmiany są oceniane przez przedsiębiorców pozytywnie, ale nie brakuje obaw natury technicznej. 

Najczęstsze błędy przy wdrożeniu KSeF w biurze rachunkowym

Wdrożenie systemu KSeF w biurze rachunkowym może napotkać różne wyzwania. Jakie błędy pojawiają się najczęściej?

Chcesz być w centrum księgowości w Polsce? Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych już 26-27 października w Targach Kielce!

Dwa dni wypełnione szkoleniami i warsztatami z praktykami z zakresu rachunkowości i księgowości. Mnóstwo fachowej wiedzy i przegląd najnowocześniejszych narzędzi wspomagających i usprawniających pracę księgowych oraz udział przedsiębiorców zainteresowanych usługami. Tak w wielkim skrócie będzie wyglądał tegoroczny Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych.

REKLAMA

Wdrożenie KSeF – co powinien zrobić księgowy lub biuro rachunkowe a co przedsiębiorca

Od 1 lipca 2024 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) będzie obowiązkowy dla wszystkich podatników. Jaka jest w procesie wdrażania obowiązkowego modelu KSeF rola przedsiębiorców, a jaka biur rachunkowych (księgowych)? 

Jak skarbówka wybiera podatników do kontroli skarbowej? 90% skuteczności. Analiza ryzyka i narzędzia analityczne

Ministerstwo Finansów informuje, że wybieranie przez organy Krajowej Administracji Skarbowej podatników (tzw. "typowanie") do kontroli skarbowych opiera się na analizie ryzyka z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi analitycznych. KAS rozpoczynając kontrole dba o to, by były one precyzyjnie kierowane tam, gdzie stwierdzono ryzyko poważnych nieprawidłowości. Obecnie skuteczność tych kontroli wynosi ponad 90 procent.

REKLAMA