REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowa pilnie poszukiwana. Outsourcing usług księgowo-finansowych

Księgowa pilnie poszukiwana. Outsourcing usług księgowo-finansowych
Księgowa pilnie poszukiwana. Outsourcing usług księgowo-finansowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Znacząco wzrosła liczba firm, które poszukują księgowych i specjalistów do spraw rachunkowości. Najnowsze dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wskazują, że na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pracodawcy opublikowali 308,5 tys. nowych ofert pracy, co stanowi wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca o ponad 14 proc. (Dane z maja 2023. Wzrost miesiąc do miesiąca). Jeden z najwyższych wzrostów notują ogłoszenia w obszarze księgowości i specjalistów do spraw rachunkowości. Rok do roku to aż 43 proc. Nie dziwi fakt, że coraz więcej polskich firm korzysta z outsourcingu księgowego. 

Księgowy do wynajęcia. Polacy coraz chętniej sięgają po outsourcing?

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w maju 2023 r. wyniosła 5,1 proc. W porównaniu z kwietniem 2023 r. spadła o 0,1 p.p., a w porównaniu z majem 2022 r. – o 0,3 p.p. Spadające bezrobocie to wyzwanie dla firm, które cały czas borykają się z brakiem wykwalifikować pracowników. Potwierdzają to dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W okresie od lipca do września 2023 r. 31 proc. firm planuje zatrudniać nowych pracowników, a w serwisach z ogłoszeniami pojawiło się ponad 300 ofert. Najbardziej poszukiwani są CIO, czyli osoby odpowiedzialne w organizacji za stan, rozwój i wdrożenia technologii informacyjnych, a także dyrektorzy IT. PARP odnotował 67-procentowy wzrost liczby ogłoszeń rok do roku. 

REKLAMA

Księgowa pilnie poszukiwana

Liczba ogłoszeń o pracę dla księgowych i specjalistów do spraw rachunkowości wzrosła o 43 procent rok do roku. Z obserwacji Michała Pasternaka, CEO AccroWell – firmy, która zajmuje się outsourcingiem usług księgowo-finansowych – wynika, że coraz więcej przedsiębiorstw sięga w tej sytuacji po outsourcing. 

Poszukiwanie pracowników w obszarze finansowym to ogromne wyzwanie. Wiele firm boryka się z brakiem wykwalifikowanych specjalistów i tym samym sięga po outsourcing – wyjaśnia Michał Pasternak, CEO AccroWell. – Jakie są największe zalety takiego rozwiązania? To przede wszystkim elastyczność, duża dostępność specjalisty, a także indywidualne, spersonalizowane podejście do zadań. Delegowany pracownik lub cały zespół utrzymują standardy firmy, dla której są dedykowani. Sięganie po outsourcing zapewnia przedsiębiorcom ciągłość zatrudnienia. Klient otrzymuje także dostęp do zaawansowanych narzędzi do obsługi księgowości, jak również unikalne know how i codzienne wsparcie specjalisty lub dedykowanych zespołów.

W Polsce trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów zgłasza aż 72 proc. pracodawców. 

Prognozy dla rynku pracy w Polsce 

W okresie od lipca do końca września br. 31 proc. firm w Polsce planuje zwiększyć zatrudnienie. Poza wcześniej wymienianymi stanowiskami do zawodów najbardziej poszukiwanych można dodać lekarza. Liczba ofert w tym obszarze wzrosła rok do roku o 36 proc. Co więcej, pracownicy są bardziej otwarci na zmiany – a ten trend może niepokoić. Dane wskazują, że 8 na 10 osób, które rozpoczęły nową pracę w ciągu ostatniego roku, jest otwartych na poszukiwanie nowych wyzwań zawodowych. 

 Sukces zawodowy nie jest jedynym wyznacznikiem zadowolenia z pracy – dodaje Michał Pasternak. – Współcześni pracownicy oczekują od pracodawców czegoś więcej. Istotne są elastyczne godziny pracy, dodatkowe premie pieniężne i dni wolne z okazji np. urodzin. Obserwujemy, że pracownicy cenią sobie dostęp do wiedzy. Są także bardziej ostrożni. Często – zanim podejmą zatrudnienie u danego pracodawcy – chcą dokładnie poznać organizację i spotkać się z potencjalnym zespołem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając na uwadze wzrost zapotrzebowania na pracowników w Polsce istnieje duże prawdopodobieństwo, że coraz więcej firm sięgnie po outsourcing

***

AccroWell wspiera przedsiębiorców w całej Europie oferując im outsourcing usług z obszarów: finansów, księgowości, kontrolingu, nadzoru finansowo-księgowego, kadr czy płac.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

REKLAMA

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

Nawet milion złotych kary. Tych zasad muszą przestrzegać biura rachunkowe

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę

REKLAMA

Uproszczone procedury. Kiedy biuro rachunkowe może je stosować?

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  przewiduje łagodniejsze reguły identyfikacji i weryfikacji klientów w ściśle określonych przypadkach. Są to okoliczności, w których ryzyko wystąpienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest znacząco ograniczone, jeżeli nie całkowicie wyeliminowane. "Uproszczenie" nie zwalnia biura z obowiązków nałożonych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Kontakt z państwem trzecim, skomplikowane transakcje? To powinno zaalarmować biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe ma obowiązek stosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego, jeżeli zajdą okoliczności świadczące o wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. To biuro ocenia czy takie okoliczności zaszły. Ponadto biuro stosuje wzmożone środki bezpieczeństwa zawsze w przypadkach stosunków gospodarczych lub transakcji związanych z państwem trzecim wysokiego ryzyka, a także gdy klient lub beneficjent rzeczywisty jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne albo członkiem rodziny takiej osoby, czy jej bliskim współpracownikiem.

REKLAMA