reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Obowiązek podatkowy od usługi doradztwa podatkowego i obsługi księgowej

Obowiązek podatkowy od usługi doradztwa podatkowego i obsługi księgowej

W ramach własnej kancelarii świadczę usługi doradztwa podatkowego i usługi księgowe na rzecz klientów krajowych. Z niektórymi z nich mam podpisane umowy o stałą obsługę podatkowo-księgową, z miesięcznym okresem rozliczeniowym. Usługi obejmują w szczególności obliczanie, sporządzanie i wysyłanie deklaracji ZUS, obliczanie zaliczek na podatek dochodowy oraz obliczanie, sporządzanie i wysyłanie deklaracji VAT. Z pozostałych klientów część korzysta z moich usług sporadycznie (czyli co jakiś czas - w razie potrzeby), a reszta to klienci jednorazowi. Jak prawidłowo powinienem wykazywać w deklaracjach VAT sprzedaż moich usług świadczonych w opisany wyżej sposób?

Opisane przez Pana w pytaniu usługi doradztwa podatkowego oraz usługi księgowe są trojakiego rodzaju:

  1. takie, które są świadczone na podstawie podpisanych umów o stałą obsługę podatkowo-księgową,
  2. takie, które są świadczone na rzecz tych samych klientów, jednak o charakterze sporadycznym,
  3. usługi jednorazowe.

W odniesieniu do pierwszego typu usług świadczonych na podstawie umów o stałą obsługę podat­kowo-księgową z ustalonym miesięcznym okresem rozliczeniowym będzie miał zastosowanie art. 19a ust. 3 ustawy o VAT. Zgodnie z jego treścią usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okre­su, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług wykonanych częściowo

Usługa stałej obsługi podatkowo-księgowej rozliczana w ustalonych przez strony umowy okresach rozliczeniowych niewątpliwie ma charakter usługi ciągłej. W zawartych umowach ustalono bowiem, że rozliczenie wykonanych prac następuje w okresach miesięcznych, co oznacza, że usługa ta nie kończy się wraz z zakończeniem tego okresu, lecz trwa nadal aż do momentu rozwiązania umowy. Ponadto, rozliczenie z klientem obejmuje całość wykonanych w danym okresie prac, a nie poszczególne czynno­ści (etapy) po ich wykonaniu. W praktyce oznacza to, że w miesiącu rozliczeniowym ewidencjonowane są dokumenty z tego miesiąca i poprzedniego po dostarczeniu ich do kancelarii przez klienta, a usługa świadczona jest w sposób ciągły i nieprzerwany, przy czym na koniec miesięcznego okresu rozliczenio­wego wystawiana jest faktura za całość wykonanych prac.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT

Natomiast usługi świadczone, co prawda na rzecz tych samych klientów, jednak w sposób nieregular­ny (co jakiś czas - bliżej nieokreślony, gdyż potrzeba skorzystania z usługi zawsze jest inicjowana przez klienta) nie mają charakteru usług ciągłych. Trzeba je więc potraktować identycznie, jak usługi świadczone jednorazowo, pod względem ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego. W odniesieniu zatem do tych usług - zarówno świadczonych sporadycznie na rzecz tych samych klientów, jak i usług jednora­zowych - obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogólnych, tj. z momentem ich wykonania.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 kwiet­nia 2014 r. (sygn. ILPP5/443-34/14-4/KG) czytamy:

(...) świadczone przez Spółkę w ramach kompleksowego zlecenia usługi księgowe i doradztwa podatkowego można uznać za usługi o charakterze ciągłym. W konsekwencji, Spółka postąpi prawidłowo określając moment powstania obowiązku podatkowego dla tychże usług w oparciu o art. 19a ust. 3 ustawy, czyli po zakończeniu każdego okresu rozliczeniowego, którym w analizowanym przypadku jest ostatni dzień miesiąca.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama
reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama