REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MAŁGORZATA MASŁOWSKA

Dołącz do grona ekspertów
MAŁGORZATA MASŁOWSKA

Prawniczka, mediatorka, a od 1998 r. redaktorka specjalizująca się w tematyce prawa pracy i podatków, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki samorządowej. Od 2017 r. związana z marką INFOR jako redaktorka i autorka artykułów publikowanych w papierowych czasopismach, publikacjach internetowych i internecie.

Określonym pracownikom pracodawca musi udzielić w trakcie roku kalendarzowego dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, żeby wykorzystać je, zanim przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.
Każdy pełnoletni obywatel RP zamieszkujący na jej terytorium ma obowiązek posiadania dowodu osobistego. Osoby, które uchylają się od obowiązku posiadania go lub wymiany podlegają karze ograniczenia wolności albo karze grzywny w wysokości 5000 zł! Tymczasem w grudniu opublikowano rozporządzenie, w którym określono nowy wzór dowodu osobistego i nowe zasady wnioskowania.

REKLAMA

Przyznawanie pracownikom i innym osobom uprawnionym świadczeń z ZFŚS nie jest obowiązkiem pracodawcy. Jeśli pracownik odmawia złożenia oświadczenia o swojej sytuacji socjalnej, pracodawca nie musi się martwić – po prostu nie przyzna mu świadczeń.
Powrót 5 proc. stawki VAT na żywność oznacza nie tylko wzrost cen na podstawowe produkty spożywcze, ale także problemy z prowadzeniem sprzedaży w dniu 2 kwietnia.

REKLAMA

Bez względu na to, czy w danym zakładzie świadczenia przyznaje się na jajeczko, czy na zajączka, pracownicy zawsze czekają na nie niecierpliwie i zadają sobie pytanie, czy każdemu z nich zostanie ono przyznane?
Jak zaplanować urlop, by maksymalnie przedłużyć okres wypoczynku? To pytanie zadaje sobie na początku roku wielu pracowników. Wielkanoc jest okresem, który sprzyja wydłużaniu wolnego od pracy.
O terminie udzielenia pracownikowi urlopu decyduje pracodawca, jednak robiąc to, ma obowiązek brać pod uwagę wnioski pracowników. Istnieją jednak przypadki, gdy ogólne zasady udzielania urlopów doznają ograniczeń, a termin ich wykorzystania zależy tylko od woli jednej ze stron umowy o pracę.
Pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Ale nie zawsze. Sprawdź kiedy może sam zdecydować, kiedy pracownik będzie odpoczywał.
Czy wizja podwójnego wynagrodzenia za pracę w niedzielę jest kusząca? Już teraz można zarobić 100 proc. więcej niż w inne dni.
Niektórzy rodzice jeszcze się martwią rozpoczynającą się rekrutacją do przedszkoli i tym, czy ich dziecko dostanie się do wybranej placówki, a tymczasem mamy kolejne złe wiadomości – od września wzrosną opłaty za przedszkole.
Katalog świadczeń wspomagających wychowanie dzieci z roku na rok jest coraz większy. Z wielu z nich można korzystać bez uwzględniania kryterium dochodowego. Za każdym razem istnieją jednak warunki, które należy spełnić, by świadczenie zostało przyznane. Tak samo jest w przypadku świadczenia 400 plus.
Pobierasz 800 plus? Sprawdź, czy możesz w 2024 r. dostać na dziecko jeszcze 400,00 zł bez kryterium dochodowego.
Wzrosły stawki dla medyków pracujących w wojskowych komisjach lekarskich. Na wysokość ich zarobków wpływa liczba posiedzeń, w których uczestniczą i kwota corocznie ustalana przez wojewodów.
Osoby, które nie są w stanie samodzielnie zapewnić sobie środków do życia, mogą otrzymać zasiłek stały. Jego wysokość jest powiązana z wysokością kryterium dochodowego. Jednak w 2024 r. maksymalna wysokość zasiłku niespodziewanie wzrosła, mimo że nie przeprowadzono weryfikacji kryterium.
Choć z prezentami kojarzy się raczej Boże Narodzenie, a nie Wielkanoc, to okres świąteczny, jako związany ze zwiększonymi wydatkami, zawsze jest dobrą okazją do przekazania pracownikom świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. 
Pierwsi podatnicy złożyli już roczne rozliczenia PIT. Szybkie złożenie zeznania podatkowego zazwyczaj oznacza, że podatnik spodziewa się zwrotu nadpłaty i chciałby otrzymać ją jak najszybciej. Kiedy urząd skarbowy zwróci nadpłacone środki i czy można na to wpłynąć?
Wielkanoc to jeden z trzech momentów w roku, w których pracownicy liczą na to, że otrzymają dodatkowe świadczenie z ZFŚS. I faktycznie, wielu pracodawców to właśnie wtedy je przyznaje. Cieszy to także komorników.
Do 20.000 zł może w 2024 r. otrzymać pracodawca na rozwój i doskonalenie zawodowe pracowników i swoje własne. Środki pochodzą z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Najpowszechniej znanym podatkiem związanym z posiadaniem zwierząt jest podatek od psów. Wprowadzić go mogą rady gmin, które w ostatnich latach stosunkowo rzadko korzystają z tej możliwości. Jednak istnieje też podatek nazywany potocznie podatkiem od kota, który może obciążyć każdą osobę nabywającą zwierzę.
Jak wynika z informacji przekazanych przez ZUS, ubezpieczeni na potęgę korzystają z lewych zwolnień, a wśród pracodawców rośnie zainteresowanie przeprowadzaniem kontroli w zakresie prawidłowości korzystania z L4.

REKLAMA