REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rachunek papierów wartościowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Edyta Dobrowolska

REKLAMA

Poza rachunkiem pieniężnym, z którego są finansowane zakupy oraz na który wpływają przychody ze zbycia instrumentów finansowych, kluczowe dla inwestora znaczenie ma rachunek papierów wartościowych.

Rachunkami papierów wartościowych są rachunki, na których zapisywane są zdematerializowane papiery wartościowe, prowadzone wyłącznie przez domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską oraz inne podmioty będące uczestnikami depozytu papierów wartościowych lub systemu rejestracji papierów wartościowych albo pośredniczące w zbywaniu papierów wartościowych, jeżeli dokonywane przez nie zapisy dotyczą tych papierów, pozwalają na identyfikację osób, którym przysługują prawa z papierów wartościowych.

 

Rachunkami papierów wartościowych są również rachunki, na których są zapisywane niebędące papierami wartościowymi maklerskie instrumenty finansowe dopuszczone do obrotu zorganizowanego.

Odrębne rejestry

Na rachunku papierów wartościowych odrębnie są rejestrowane maklerskie instrumenty finansowe służące jako zabezpieczenie wykonania zobowiązań (np. wynikających z pożyczek maklerskich instrumentów finansowych), a także będące przedmiotem blokady, zastawu albo zabezpieczenia finansowego, z tym że maklerskie instrumenty finansowe mogą być rejestrowane łącznie dla wszystkich lub dla niektórych rodzajów takich zobowiązań, pod warunkiem prowadzenia przez firmę inwestycyjną dokumentacji pozwalającej na określenie liczby maklerskich instrumentów finansowych stanowiących zabezpieczenie dla poszczególnych rodzajów zobowiązań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści z jednego konta

REKLAMA

Od kiedy powszechna stała się bankowość internetowa, także drobni inwestorzy mogą na własną rękę tworzyć portfele składające się z wielu produktów finansowych, nie tracąc zbyt wiele na prowadzenia kilku różnych rachunków oraz na opłaty związane z nabywaniem, zbywaniem i transferowaniem różnych instrumentów finansowych.

W dostępnej na rynku ofercie nie brak rozwiązań polegających na tym, że w ramach jednego konta (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego) bank oferuje dostęp do wszelkich możliwych produktów inwestycyjnych. Można za pomocą tego konta zakładać lokaty, kupować obligacje oraz jednostki uczestnictwa, można przeprowadzać wszelkie możliwe operacje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Co istotne, opłaty za nabywanie obligacji, jednostek uczestnictwa czy akcji - i to nawet za niewielkie kwoty - są zdecydowanie niższe niż w przypadku, gdy tych samych operacji dokonuje się w punkcie obsługi klienta danej instytucji finansowej. To samo dotyczy reinwestowania, czyli przemieszczania kapitału - gdy zachodzi taka potrzeba - z jednych instrumentów na drugie. I to zarówno np. zamianę jednostek uczestnictwa jednego funduszu na drugi fundusz, jak choćby pieniędzy zainwestowanych wcześniej w formie lokaty na akcje czy odwrotnie.

Oznacza to, że zawierając jedną umowę - albo kilka umów, ale jednocześnie - otwieramy sobie dostęp do wszelkich możliwych instrumentów finansowych, dzięki czemu możemy tanio i elastycznie przemieszczać nasze oszczędności w ślad za tendencjami rynkowymi.

By realizować zlecenia, zwłaszcza w zakresie kupna i sprzedaży akcji, oprócz rachunku papierów wartościowych biuro maklerskie prowadzi rachunek pieniężny, który służy do obsługi tych transakcji. W wielu przypadkach możliwe jest jednak wykorzystywanie do tego celu posiadanego już przez inwestora konta internetowego. Takie rozwiązanie przyspiesza dokonywanie operacji, daje szerszy dostęp dowolnych środków, a przede wszystkim obniża koszt obsługi.

Umowy dodatkowe

REKLAMA

Zawierając z domem maklerskim umowę o świadczenie usług brokerskich, możemy jednocześnie zawrzeć umowy o świadczenie dodatkowych usług, np. umowę o zarządzenie portfelem, umowę o doradztwo inwestycyjne albo umowę o wykonywaniu zleceń dotyczących obrotu zagranicznymi instrumentami finansowymi.

W umowie o zarządzanie portfelem, w którego skład wchodzi jeden lub większa liczba maklerskich instrumentów finansowych, firma inwestycyjna zobowiązuje się do odpłatnego podejmowania i realizacji decyzji inwestycyjnych na rachunek klienta, w ramach pozostawionych przez zleceniodawcę do dyspozycji zarządzającego środków pieniężnych lub maklerskich instrumentów finansowych. Umowa taka powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

W umowie o zarządzanie portfelem, w którego skład wchodzi jeden lub większa liczba maklerskich instrumentów finansowych, firma inwestycyjna zobowiązuje się do odpłatnego podejmowania i realizacji decyzji inwestycyjnych na rachunek klienta, w ramach pozostawionych przez zleceniodawcę do dyspozycji zarządzającego środków pieniężnych lub maklerskich instrumentów finansowych. Umowa taka powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Natomiast w umowie o doradztwo inwestycyjne w zakresie maklerskich instrumentów finansowych dopuszczonych do obrotu zorganizowanego firma inwestycyjna zobowiązuje się do przygotowywania w oparciu o potrzeby i sytuację klienta i przekazywania mu pisemnej lub ustnej rekomendacji nabycia lub zbycia określonych maklerskich instrumentów finansowych albo powstrzymania się od zawarcia transakcji dotyczącej tych instrumentów. Także taka umowa powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Z kolei świadczenie usług polegających na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia zagranicznych instrumentów finansowych wymaga zawarcia umowy między firmą inwestycyjną a klientem. Szczegółowe warunki zawarcia i realizacji tej umowy określa regulamin świadczenia usług polegających na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia zagranicznych instrumentów finansowych. Umowa w tym zakresie może być zawierana odrębnie, ale może być też częścią ogólnej umowy o świadczenie usług brokerskich.

Wykonywanie dyspozycji

Firma inwestycyjna może wykonywać dyspozycje klienta dotyczące jego środków pieniężnych wyłącznie w celu:

- realizacji zobowiązań wynikających z nabywania lub zbywania maklerskich instrumentów finansowych,

- pokrywania opłat, prowizji i innych zobowiązań klienta z tytułu umów zawartych między firmą inwestycyjną i klientem lub z tytułu umów zawartych między klientem i towarzystwem funduszy inwestycyjnych, dotyczących zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie,

- dokonywania przelewów dotyczących ustanawiania depozytów zabezpieczających - w przypadku gdy obrót maklerskimi instrumentami finansowymi związany jest z obowiązkiem posiadania przez klienta depozytu zabezpieczającego,

- spłaty pożyczek i kredytów zaciągniętych przez klienta na nabycie maklerskich instrumentów finansowych,

- wypłaty środków pieniężnych przez klienta,

- przelewu środków pieniężnych na rachunek bankowy klienta lub na inny rachunek pieniężny klienta.

Firma inwestycyjna nie może wykorzystywać środków pieniężnych zdeponowanych na rachunkach pieniężnych w innym celu niż wykonywanie zleceń lub dyspozycji klienta oraz pokrycie opłat i prowizji z tytułu świadczonych klientowi usług lub pokrycie innych zobowiązań klienta wobec firmy inwestycyjnej, wynikających z umów o świadczenie usług przez firmę inwestycyjną. Może jednak, na podstawie pełnomocnictwa udzielonego jej przez klienta, składać dyspozycje dotyczące jego środków pieniężnych zdeponowanych na rachunku pieniężnym w innej firmie inwestycyjnej - w celu realizacji jego zobowiązań.

Na rachunku pieniężnym odrębnie są rejestrowane środki pieniężne służące jako zabezpieczenie wykonania zobowiązań oraz będące przedmiotem blokady lub zabezpieczenia finansowego.

Rachunek praw majątkowych

Firma inwestycyjna, która świadczy usługi polegające na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia praw majątkowych, prowadzi dla klienta rachunek praw majątkowych. Jeżeli świadczy usługi polegające na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia instrumentów rynku niepublicznego, prowadzi dla klienta rachunek instrumentów rynku niepublicznego lub ewidencję.

Ważne!

Prowadzenie rachunku papierów wartościowych oraz rachunku pieniężnego przez firmę inwestycyjną odbywa się na podstawie umowy oraz regulaminu prowadzenia rachunku papierów wartościowych i rachunku pieniężnego

SŁOWNIK INWESTORA GIEŁDOWEGO

Sesja giełdowa - określony przedział czasu, w którym zawierane są transakcje na giełdzie.

CeTO - Centralna Tabela Ofert. Jest to instytucja prowadząca regulowany (podlegający nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego) pozagiełdowy rynek papierów wartościowych. Posiada ona jednak możliwość organizowania obrotu na rynku nieregulowanym (niepodlegającym nadzorowi KNF) - musi to być jednak obrót elektroniczny.

Hossa - utrzymujące się przez dłuższy czas systematyczne wzrosty kursów instrumentów finansowych notowanych na giełdzie.

Bessa - utrzymujące się przez dłuższy czas spadki kursów instrumentów finansowych notowanych na giełdzie.

Ceduła giełdowa - oficjalny biuletyn Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Ceduła zawiera informacje o kursach spółek notowanych na giełdzie, wysokości indeksów, statystyki sesji, podstawowe wskaźniki spó- łek giełdowych. Ponadto informacje o transakcjach pakietowych, a także objaśnienia skrótów występujących w tabeli notowań.

Indeks giełdowy - wskaźnik zmian cen papierów wartościowych, obejmujacy wszystkie papiery wartościowe danego rodzaju (według oddzielnie ustalonego składu spó-łek oraz sposobu jego wyliczania).

Rynek podstawowy - główny segment rynku giełdowego. Notowane są na nim spółki charakteryzujące się wysoką płynnością i kapitalizacją, uprzednio dopuszczone do obrotu publicznego zgodnie z przepisami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Rynek równoległy - jeden z segmentów rynku giełdowego. Na tym rynku notuje się spółki dopuszczone do obrotu publicznego, niespełniające wymogów stawianym spółkom z rynku podstawowego - przede wszystkim w zakresie płynności i kapitalizacji.

Rynek wolny - segment rynku giełdowego przeznaczony dla spółek niespełniających warunków dopuszczenia zarówno do rynku równoległego jak i podstawowego.

Rynek NFI - część rynku giełdowego, na którym są notowane akcje Narodowych Funduszy Inwestycyjnych.

Za pomocą

jednego konta bankowego można zakładać lokaty, kupować obligacje, przeprowadzać wszelkie możliwe operacje na giełdzie

MAKLERSKIE INSTRUMENTY FINANSOWE

Do tej kategorii instrumentów należą papiery wartościowe oraz niebędące papierami wartościowymi:

- tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania,

- instrumenty rynku pieniężnego,

- finansowe kontrakty terminowe oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe,

- opcje kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych, opcje na stopy procentowe, opcje walutowe, opcje na takie opcje oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie.

Ważne!

Do rachunku pieniężnego służącego do obsługi rachunku papierów wartościowych stosuje się przepisy art. 725-733 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (umowa rachunku bankowego) z wyłączeniem uprawnienia do czasowego obracania wolnymi środkami pieniężnymi

Edyta Dobrowolska

gp@infor.pl

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Robert Prevost nowym Papieżem! Mamy nowego Zwierzchnika Kościoła katolickiego! Kim jest nowy Ojciec Święty?

W dniu 8 maja br. kardynał Robert Prevost został wybrany nowym Papieżem. Przyjął imię Leon XIV. Jak podaje Reuters - jest to to 69-letni Amerykanin, który większość swojej kariery spędził jako misjonarz w Peru. Jest on stosunkowo nieznany na arenie międzynarodowej. Mianowany kardynałem przez papieża Franciszka w 2023 r., udzielił niewielu wywiadów mediom i rzadko przemawiał publicznie.

Joanna Senyszyn – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na prezydenta 2025]

Joanna Senyszyn – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na prezydenta Polski w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Joanna Senyszyn? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kim jest nowy Papież?

W dniu 8 maja 2025 r. wybrano nowego Papieża. Kim jest nowy papież katolicki? Jak nazywa się nowy papież? Kto jest papieżem 2025? Jakie ma poglądy Papież?

Czy emerytowany nauczyciel może pracować w komisji maturalnej? Przepisy MEN

Praca w komisji maturalnej to dla nauczycieli sposób na dodatkowy zarobek. Kto może zgłosić się do pracy w komisji maturalnej? Czy emerytowany nauczyciel również może sobie dorobić na maturach? Jakie są przepisy MEN?

REKLAMA

Nowy Papież - czy będzie kontynuował modlitwy na maj 2025 r.? Franciszek zachęcał w maju do modlitwy o godziwe warunki pracy dla wszystkich

Nowy Papież - czy będzie kontynuował modlitwy na maj 2025 r.? Papież Franciszek zachęcał w maju 2025 r. do modlitwy o godziwe warunki pracy dla wszystkich. Papież wiedział jak ważnym aspektem życia społecznego jest praca. Zresztą już Jan Paweł II poświęcił w jednej ze swoich encyklik wiele przemyśleń na temat wartości ludzkiej pracy. Laborem exercens (łac. wykonując pracę) – encyklika społeczna papieża Jana Pawła II, ogłoszona została14 września 1981, w 90. rocznicę ogłoszenia encykliki Rerum novarum Leona XIII. Papież porusza tam wątek tego: czy żyjemy po to, żeby pracować, czy pracujemy po to, żeby żyć. To pytanie w dzisiejszych czasach (zabieganych, gdzie pogubiły się wartości życiowe, gdzie liczyć się konsumpcjonizm) - nabiera jeszcze większego sensu. Obecnie, według danych ONZ i Międzynarodowej Organizacji Pracy (OIL), 402,4 miliona ludzi na świecie nie ma pracy; 160 milionów dzieci jest zmuszanych do pracy; 240 milionów pracowników otrzymuje mniej niż 3,65 dolara dziennie; a ponad 60% aktywnej zawodowo populacji pracuje w szarej strefie, co oznacza, że około 2 miliardy ludzi nie ma praw pracowniczych ani zabezpieczenia społecznego.

MOPS ma prawo odmówić zasiłku osobie niepełnosprawnej chodzącej o kulach (umiarkowany stopień niepełnosprawności)

MOPS nie dał zasiłku osobie niepełnosprawnej bo wcześniej otrzymała ona zasiłek stały 1000 zł, zasiłek celowy na zakup posiłku lub żywności (200 zł), specjalne zasiłki celowe: na częściowe pokrycie opłat mieszkaniowych (100 zł), na pokrycie części kosztów energii elektrycznej (150 zł) i na leki i leczenie (150 zł). Umiarkowany stopień niepełnosprawności i ograniczenia wynikające z chodzenia o kulach nie dają prawa do kolejnych roszczeń do MOPS o zasiłki.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Obniżki stóp procentowych w 2025 roku – jak i kiedy zmienią się raty kredytów i zdolność kredytowa

W maju 2025 r. Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od 19 miesięcy obniżyła stopy procentowe - o 50 punktów bazowych (0,5 pkt proc.). Na ten ruch czekali wszyscy Polacy. Branża finansowa przewidywała, że tak się stanie. Mówi się także, że wysokość stóp może dalej spadać. Jak to wszystko wpłynie na raty kredytów i w jaki sposób kredytobiorcy powinni zareagować?

REKLAMA