REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak efektywnie korzystać z konta bankowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Krześniak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Banki budują wokół rachunków osobistych całe platformy finansowe: fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, a nawet elektroniczny sejf. Jakie inne usługi poprzez konto oferują swoim klientom banki?

 

Rachunek osobisty z dostępem przez internet to już standard i wersja minimum, dlatego banki dokładają do kont kolejne produkty, ale przede wszystkim zwiększają ich funkcjonalność.

Najwięcej usług poprzez konto oferują MultiBank i mBank z grupy BRE Banku. Po supermarkecie funduszy inwestycyjnych, ostatnio wzbogaconym o fundusze zagraniczne, usługach maklerskich jest także możliwość korzystania z otwartej platformy ubezpieczeń samochodowych oraz kupna ubezpieczeń mieszkaniowych i podróżnych.

Z kolei Raiffeisen Bank rozbudowuje bankowość elektroniczną z wykorzystaniem telefonu komórkowego.

Wszystko w sejfie

Nowatorskie rozwiązanie zaproponował Toyota Bank, który ma w koncie osobistym internetowy sejf, czyli możliwość przechowywania w formie elektronicznej różnych dokumentów. Są to np. wszystkie umowy podpisane z bankiem, cała korespondencja, łącznie z wyciągami do konta i kart. Już niedługo ta usługa zostanie poszerzona i w elektronicznym sejfie będą mogły się znaleźć wszystkie dokumenty, jakie mamy w domu (prawo jazdy, polisy ubezpieczeniowe, umowy z usługodawcami, itp). Wystarczy je zeskanować i przesłać na swoje konto.

Coraz więcej banków umożliwia kupno jednostek funduszy inwestycyjnych poprzez rachunek bankowy, ale na razie są to zazwyczaj fundusze z tej samej grupy kapitałowej. Z kolei sprzedaż funduszy różnych TFI przez konto osobiste wkrótce wprowadzą Raiffeisen Bank i Deutsche Bank PBC.

Pasaż w sieci

Modne są także pasaże finansowe, które umożliwiają bezpieczne i łatwe zakupy w internetowych sklepach i korzystanie z prostej płatności. Dodatkowo zakupy on-line za pośrednictwem banku mogą być tańsze dzięki wynegocjowanym rabatom. Takie rozwiązania mają m.in. Raiffeisen, Bank BPH, BZ WBK, mBank, MultiBank.

Banki chętnie dołączają do kont osobistych polisy, ale często na niewielkie sumy i można je traktować raczej jak gadżet.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Pakiety w kontach osobistych - usługi dodatkowe


MONIKA KRZEŚNIAK

monika.krzesniak@infor.pl

OPINIA

MATEUSZ OSTROWSKI

analityk Open Finance


Coraz więcej usług dodatkowych związanych z bankowym kontem to element walki o klientów. Posiadacze rachunków osobistych stają się coraz bardziej wymagający, więc banki, które mają w swojej ofercie fundusze, starają się udostępnić je przez internet. Najnowszym trendem jest zaś wprowadzanie możliwości zakupu różnego rodzaju polis ubezpieczeniowych z poziomu bankowego konta. Widać więc, że rozwój rachunków bankowych idzie w kierunku budowania platform, które pozwalają zarządzać całością finansów osobistych.


GP RADZI

Czy o wyborze konta bankowego powinna decydować cena za jego prowadzenie?

Nie

Poszukując optymalnego konta bankowego warto zastanowić się, czy bardziej opłacalny jest rachunek podstawowy, za który jest niższa opłata, ale droższe są wykonywane operacje czy też lepsze będzie konto z „wyższej półki”, które w ostatecznym rozliczeniu okaże się tańsze. Wszystko zależy od ilości i rodzaju wykonywanych transakcji. W zasadzie każdy bank daje taką możliwość wyboru, a rodzaj konta decyduje także o oprocentowaniu niektórych kredytów, np. odnawialnego.

Czy wybierając konto, zwracać uwagę, jak duża jest sieć bankomatów własnych?

Tak

O atrakcyjności rachunku osobistego nie świadczy tylko opłata za jego prowadzenie, podstawowe transakcje i funkcjonalności, ale także sieć bankomatów, z których można korzystać za darmo (nie muszą to być tylko bankomaty własne). Istotne są również prowizje za wypłatę z bankomatów za granicą. Część banków umożliwia darmowe korzystanie z maszyn należących do tej samej grupy kapitałowej, a przy niektórych kontach typu VIP w ogóle nie są pobierane opłaty za wypłatę gotówki poza granicami kraju.

Czy kupno funduszy inwestycyjnych przez konto osobiste jest najbardziej opłacalne?

Nie

Nie zawsze tak jest, ponieważ korzystając z bardzo wygodnej funkcjonalności, jaką jest możliwość zakupu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, warto kierować się nie tylko wygodą, ale przede wszystkim wynikami, czyli stopą zwrotu, jakie te fundusze wypracowują. Nie powinno się ograniczać wyboru tylko to tych TFI, których produkty są dystrybuowane przez bank, w którym mamy konto osobiste.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą liczyć staż pracy po nowemu. Miliony Polaków czeka rewolucyjna zmiana. Kto straci a kto zyska

Bez urlopu, bez zwolnienia lekarskiego… tak się zasuwa na śmieciówkach uchodzących za jedną z największych patologii na polskim rynku pracy. Ten problem dotyka też samozatrudnionych. Co jest najgorsze? Po latach harówki oficjalny bilans stażu pracy to okrągłe zero. Teraz nadchodzi koniec tej jawnej niesprawiedliwości. Od nowego roku ruszy rewolucyjna zmiana. Nawet 5 mln Polaków zyska nowe uprawnienia.

Wygrana bez rekompensaty: Firma pokonała ZUS na całej linii, ale kosztów nie odzyskała

Firma pokonała ZUS, ale nie uzyskała rekompensaty. „Ponad 871 decyzji ZUS, 150 tys. stron dokumentacji, tysiące godzin pracy. Wszystkie sprawy wygrane przez przedsiębiorcę przed sądami w I i II instancji. W teorii - spektakularny sukces. W praktyce ekonomiczna porażka" - pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna".

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

Kredyt EKOlogiczny 2025 – bezzwrotna dotacja dla firm na modernizację energetyczną. Jakie warunki trzeba spełnić?

Już od października 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Kredytu EKOlogicznego – dotacji realizowanej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG 3.01).

REKLAMA

Nieoczekiwana sierpniowa waloryzacja emerytur - emeryci i renciści muszą tego dopilnować, żeby otrzymać wyższe świadczenia

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest raz w roku, w dniu 1 marca. Na wskaźnik waloryzacji, który decyduje o kwocie podwyżki świadczeń - ma wpływ kilka czynników (w tym zwłaszcza ubiegłoroczna inflacja). Dotychczas nie była jednak zagwarantowana minimalna kwota takiej corocznej waloryzacji. Stan ten - ma ulec zmianie już niebawem, bo w sierpniu 2025 r.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - przywileje 2025 [LISTA]. Jak złożyć wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności?

Umiarkowany stopień niepełnosprawności w 2025 roku daje prawo do wielu przywilejów – od skróconego czasu pracy, przez dodatkowy urlop, po zasiłki, dofinansowania i wsparcie z PFRON. Osoby posiadające orzeczenie mogą skorzystać także z turnusów rehabilitacyjnych czy ulg podatkowych. Sprawdź, co dokładnie przysługuje osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i jak krok po kroku złożyć wniosek o orzeczenie.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

REKLAMA

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Obowiązkowy KSeF: kogo obejmie, jak fakturować w czasie awarii? Co czeka podatników VAT w 2026 roku?

Ponad pół rok dzieli przedsiębiorców od dnia, w którym elektroniczne fakturowanie stanie się w Polsce obowiązkowe. W zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku, firmy będą musiały dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku. Od tego momentu korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT czynnych. Firmy mają już niewiele czasu, by dostosować swoje systemy, procedury i zespoły do nowych wymogów.

REKLAMA