REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mozolna budowa rynku innowacji

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W 30 centrach badawczo- -rozwojowych założonych przez korporacje międzynarodowe rodzą się nowoczesne rozwiązania. Pracuje tam już kilka tysięcy naszych naukowców i specjalistów. To szansa na rozwój innowacyjności naszej gospodarki.

Większość z tych ośrodków powstała na długo przed ogłoszeniem ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej, która zdefiniowała status centrum badawczo-rozwojowego (cbr) jako przedsięwzięcia opartego na kapitale prywatnym o przychodach pochodzących w co najmniej 50 proc. ze sprzedaży własnych badań i prac rozwojowych. Daje to prawo do ulgi podatkowej, a także tworzenia funduszu innowacyjności na finansowanie prac B+R z odpisów podatkowych. Resort gospodarki, który ma ustawowe uprawnienia do przyznawania przedsiębiorcom statusu cbr, czeka na zgłoszenia kandydatów.

Zachęta dla zagranicznych

Zainteresowanie cbr-ami krajowych środowisk innowacyjnych jak na razie jest niewielkie. Ze składaniem wniosków o przyznanie takiego statusu wyczekują też ośrodki rozwojowe pracujące dla światowych potentatów high-tech. W tym roku zagraniczne konsorcja mają zainwestować w Polsce w sektor badań i rozwoju (B+R) około 100 milionów dolarów. Formuła cbr-ów jest wyraźną zachętą.
Czy te placów- ki nie zdominują krajowego zaplecza badawczo- -rozwojowego?
– Trzeba na to patrzeć nie w kategoriach dominacji czy zagrożenia, ale szansy, zmotywowania sfery B+R – uważa Krzysztof Gulda, dyrektor Departamentu Innowacyjności Ministerstwa Gospodarki.
Inwestor zagraniczny lokuje w Polsce cbr nie ze względu na ulgę podatkową, ale potencjał intelektualny, wysokokwalifikowane kadry, którymi nasz kraj dysponuje. Rozwój sektora badawczego jest dla Polski wielką szansą.
Krzysztof Gulda nie ma wątpliwości, że krajowy kapitał włączy się do gry. Kandydaci do statusu cbr mogą rekrutować się z komercjalizowanych bądź prywatyzowanych jednostek badawczo rozwojowych (jbr). Także spośród firm, które prowadzą działalność innowacyjną samodzielnie bądź w ramach większych przedsiębiorstw i wobec zachęt przynależnych cbr-om uznają, że warto się usamodzielnić.
Intencją ustawy jest nie tyle tworzenie nowych podmiotów, ile zachęcenie już istniejących do poszukiwania prywatnych źródeł finansowania badań. To ma być alternatywa dla zaplecza rozwojowego w jego obecnym kształcie i usytuowaniu, przyczółek do zbudowania rynku usług badawczo-rozwojowych, do usankcjonowania podmiotów prywatnych w sferze B+R i wyrównania ich szans z publicznymi. A więc wstęp do komercjalizacji i konkurencji. Zdaniem Krzysztofa Guldy w pierwszych 2-3 latach funkcjonowania ustawy status cbr-u przyznawany może być 10 podmiotom rocznie.

Węgierski przykład

Czy cbr-y spełnią rolę przysłowiowego „szczupaka wpuszczonego do stawu z karpiami”, czy przyspieszą restrukturyzację w zapleczu badawczo-rozwojowym gospodarki? Takie są oczekiwania. Analiza Banku Światowego pt. „Polska i gospodarka oparta na wiedzy. Wzrost konkurencyjności Polski w Unii Europejskiej” zwraca uwagę, że proces zmian w sektorze B+R jest opóźniony i z trudem można dostrzec jego efekty. Zauważa także, że w stosunku do podobnych organizacji w innych nowych krajach UE, polskie jbr cechuje rozdrobnienie, silna sektorowość i duża koncentracja regionalna. Na Węgrzech, gdzie funkcjonowało ok. 25-30 instytutów zbliżonych do polskich jbr obecnie są 3-4 jednostki, które przeszły bardzo głęboką restrukturyzację. W kilku przypadkach miała miejsce udana prywatyzacja. Pozostałe jednostki zostały zlikwidowane. Ich pracownicy znaleźli zatrudnienie w przedsiębiorstwach należących do inwestorów zagranicznych bądź utworzyli nowe przedsiębiorstwa innowacyjne.

Koncentracja w instytutach

Mimo barier, zwłaszcza prawnych i ekonomicznych, które hamują proces przekształceń – zaplecze badawczo-rozwojowe próbuje się odnaleźć w nowych warunkach, próbuje się konsolidować. W ostatnim okresie do- szło m.in. do połączenia Instytu- tu Technologii Elektronowej z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Mikroelektroniki Hybrydowej i Rezystorów, Przemysłowego Instytutu Elektroniki z Instytutem Technologii Próżniowej czy Instytutu Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych „Metalchem” z częścią zlikwidowanego Instytutu Przemysłu Tworzyw i Farb oraz częścią likwidowanego OBR „ERG”. Z udziałem jbr-ów powstało blisko sto spółek prawa handlowego (pracownicze), tworzonych po to, by komercjalizować wyniki prac badawczych. Rada Główna JBR wystąpiła z koncepcją tworzenia instytutów sieciowych, która zakłada zmiany ewolucyjne w jbr-ach oparte na zacieśnianiu współpracy między jednostkami. Byłyby to dobrowolna forma współpracy jbr-ów, oparta o umowy cywilno-prawne, bez odrębnej osobowości prawnej. Działalność badawcza dzisiejszych jbr zostałaby skoncentrowana w kilkunastu instytutach sieciowych, obok których nadal mogłyby funkcjonować dotychczasowe jbr. Autorzy koncepcji dostrzegają konieczność likwidacji placówek nieefektywnych, nie realizujących swoich zadań statutowych, a także możliwości komercjalizacji pozostałych jednostek. Pomysłów jest wiele. Efekty raczej mierne. Po tym, jak spaliła na panewce nowelizacja ustawy o jbr-ach przygotowywana w 2005 r. przez poprzedni rząd – sytuacja dojrzała do rozwiązania strategicznego. Propozycję systemową ma przygotować resort edukacji i nauki. Nie będzie to nowelizacja starej ustawy, ale nowa inicjatywa ustawodawcza. Ma dotyczyć całej sfery B+R, a więc zarówno jbr-ów, jak instytutów PAN i pójść w tym kierunku, żeby na bazie najlepszych z tych placówek stworzyć duże narodowe centra badawcze korzystających ze środków publicznych asygnowanych na konkretne zadania. Reszta placówek przeszłaby proces komercjalizacji lub likwidacji.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Bogdan W. Mikołajczyk


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Groźna bakteria w lodach. Ministerstwo Zdrowia ostrzega

Nic tak nie psuje urlopu jak zatrucie pokarmowe. Wysokie temperatury, niewłaściwe warunki przechowywania żywności i spożywanie posiłków w przypadkowych miejscach sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii, wirusów i pasożytów. Niektóre z nich mogą poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Szczególnie narażone są kobiety w ciąży i dzieci.

Ważny komunikat RCB w sprawie zagrożenia powodziowego w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.?

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w przyszłym tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Czy grozi nam wytworzenie się nad Polską „niżu genueńskiego” i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

Sondaż partyjny: Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r.? Najbardziej wierzą w to młodzi

Ponad połowa młodych Polaków do 24. roku życia (52,7 proc.) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wróci do władzy po wyborach parlamentarnych w 2027 roku. Wśród wszystkich badanych przekonanie to podziela 49 proc. respondentów, przy czym mężczyźni wyrażają je częściej niż kobiety — wynika z sondażu SW Research dla Onetu.

REKLAMA

Trzeba wypłacać pieniądze na czarną godzinę. Apelują o to banki. Wezwanie, które mrozi krew w żyłach?

Większość kraju była bez prądu, stanęło metro i windy, nie działały bankomaty… ten horror wydarzył się w Czechach. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. I znowu, tak jak pod koniec kwietnia w Hiszpanii, Portugalii, części Francji i Belgii, doszło do poważnej awarii infrastruktury elektroenergetycznej. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już pięć miesięcy temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

REKLAMA

2333 zł miesięcznie dla każdego od 3. roku do końca życia. „Największa zmiana społeczno-gospodarcza od 1989 roku”. Sejm rozpatrzy możliwość wprowadzenia nowego świadczenia

Już wkrótce Sejm rozważy propozycję wprowadzenia rewolucyjnego świadczenia: bezwarunkowego dochodu podstawowego w wysokości 2333 zł. Pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego budzi wiele emocji. Z jednej strony może pomóc w likwidacji ubóstwa i zmniejszyć lęk przed przyszłością, z drugiej – takie rozwiązanie bywa postrzegane jako niesprawiedliwe i nadmiernie obciążające budżet państwa.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

REKLAMA