REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki wzmacniają ochronę kont przed hakerami

Monika Krześniak

REKLAMA

Kody SMS-owe zamiast papierowych zdrapek, hasła maskowane oraz klawiatura ekranowa - to najnowsze zabezpieczenia banków przed hakingiem w internecie.

Pekao wprowadza nowe zabezpieczenia w serwisie pekao24, m.in: klawiaturę ekranową i klucz elektroniczny oraz kody SMS. Wcześniej bank zaczął stosować także hasła maskowane.

Banki muszą nieustająco poprawiać swoje zabezpieczenia, bo przybywa prób ataków na ich serwisy transakcyjne.

- Zastanawiamy się nad wzmocnieniem naszego systemu logowania, rozważamy kilka rozwiązań, które mogą zostać wprowadzone - zapowiada Piotr Matusewicz z mBanku.

Kody przez SMS

Coraz więcej banków decyduje się na kody sms (dostarczane przez bank na telefon komórkowy) zamiast papierowej listy z jednorazowymi hasłami. Obecnie autoryzacja z użyciem kodów SMS jest stosowana m.in. w BZ WBK, Banku BPH, Citibanku, MultiBanku i mBanku. Wyróżnikiem kodu SMS jest jego powiązanie z konkretną operacją zleconą w serwisie transakcyjnym. Dla przykładu, regulując opłaty w gazowni, otrzymujemy hasło tylko i wyłącznie przypisane tej jednej operacji, nie możemy nim zautoryzować innej transakcji.

Nie gorzej niż na świecie

Banki przechodzą także na system haseł maskowanych, uważanych za bezpieczniejszy.

- Obecnie bank wprowadza stopniowo nowy rodzaj hasła. Klient świadomie może przejść do hasła, w którym wpisuje tylko część znaków z całego hasła. Tego typu rozwiązanie powoduje, że znacząco zmniejsza się ryzyko utraty hasła już po jednokrotnym logowaniu na komputerze zainfekowanym tzw. keyloggerem - informuje Grzegorz Adamski z BZ WBK.

Banki w Polsce stosują już zabezpieczenia, które są porównywalne z tymi, które wprowadza się na świecie.

- Wszystkie możliwe rozwiązania, które funkcjonują w innych krajach, są stosowane również przez polskie banki. Nie oznacza to jednak, że te zabezpieczenia są niezawodne - uważają eksperci.

Klient musi się chronić

- Przykładem jest niedawny atak hakerów w Estonii na instytucje rządowe oraz instytucje finansowe, w tym sześć banków. W ich efekcie legalni użytkownicy bankowości internetowej nie mogli się dostać do swoich serwisów. Gdyby podobny atak nastąpił w Polsce, skutki byłyby podobne - uważa Krzysztof Silicki, przedstawiciel Polski w Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji ENISA.

Niedawno serwis Heise Online poinformował o usterkach bezpieczeństwa w serwisach bankowości elektronicznej dwóch polskich banków: Noreda Bank Polska oraz MultiBanku. Oba banki szybko zareagowały i usunęły luki.

Krzysztof Silicki dodaje, że najlepsze zabezpieczenia bankowe nie pomogą, jeśli użytkownik nie będzie chronił swojego komputera, m.in. poprzez programy antywirusowe i systemy zabezpieczające przed ingerencją nieuprawnionych osób w zawartość komputera.

ZE STRONY PRAWA

Bank odpowiada za operacje dokonywane w internecie przez klienta banku, ponieważ ciąży na nim obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa operacji drogą elektroniczną. Jeśli więc dojdzie do utraty środków z konta internetowego z winy banku, klient ma prawo dochodzić zwrotu pieniędzy. Odpowiedzialność banku jest jednak wyłączona w przypadku operacji wykonywanych przez osoby, którym klient udostępnił informacje umożliwiające dokonanie operacji i które mogą spowodować brak działania mechanizmów zabezpieczających. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy transakcje zostały potwierdzone osobistym hasłem oraz numerem z karty kodów jednorazowych.


MONIKA KRZEŚNIAK

monika.krzesniak@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

REKLAMA

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

REKLAMA