REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z kim zawrzeć umowę dotyczącą inwestowania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Edyta Dobrowolska

REKLAMA

Efekty lokowania oszczędności zależą nie tylko od właściwego wyboru instrumentów finansowych, ale i od warunków, na jakich realizowana jest inwestycja. Dlatego trzeba szczególnie zadbać o zawarcie dobrej umowy z instytucją, która będzie realizować nasze zlecenia inwestycyjne.

Nim zawrzemy umowę (albo kilka umów), musimy sobie określić, z jakich sposobów inwestowania chcemy korzystać. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu, który trzeba przeznaczać na załatwianie najrozmaitszych formalności.

Tyle umów, ile instytucji

REKLAMA

Jak już wiadomo z pierwszej części tego poradnika, oszczędności możemy lokować zarówno w banku (konto terminowe, w tym program systematycznego oszczędzania), w obligacjach (korzystając z Banku PKO BP lub biur maklerskich), w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych (otwierając stosowne rejestry w punkcie obsługi klientów towarzystw funduszy inwestycyjnych albo za pośrednictwem biura maklerskiego), za pośrednictwem polis ubezpieczeniowych z funduszem kapitałowym (zawierając umowę z agentem ubezpieczeniowym) czy wreszcie na giełdzie - kupując i sprzedając akcje i wykorzystując do tego celu biuro maklerskie. Nie można też pominąć różnego rodzaju instytucji pośrednictwa finansowego, które - podobnie jak banki czy biura maklerskie - dla bardziej zamożnych klientów mają w ofercie usługę zarządzania portfelem inwestycyjnym.

W każdym z takich przypadków czeka nas zawarcie umowy z instytucją finansową, np. z bankiem, o prowadzenie rachunku oszczędnościowego czy z biurem maklerskim o obsługę operacji giełdowych. Można jednak uniknąć konieczności zawierania wielu umów.

Jeśli z góry ustalimy, że inwestowanie ma polegać na korzystaniu z wielu możliwych instrumentów finansowych - od lokat bankowych po obrót akcjami na giełdzie, możemy od razu wytypować instytucję, która w całości zaspokoi nasze potrzeby. Mamy przy tym do wyboru dwa modelowe rozwiązania. Konkretna decyzja powinna zależeć od dwóch okoliczności: wysokości aktywów, które chcemy przeznaczyć na inwestowanie, oraz zakresu naszej aktywności przy pomnażaniu pieniędzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa o zarządzanie

REKLAMA

Jeśli nie mamy czasu, ochoty lub powątpiewamy w swoje kwalifikacje do sprawnego poruszania się po rynkach finansowych, a nadto dysponujemy odpowiednio wysokim kapitałem, możemy skorzystać z usługi zarządzania portfelem. Usługi takie oferują praktycznie wszystkie instytucje finansowe: banki, biura maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, a ponadto instytucje wyspecjalizowane w pośrednictwie finansowym. W takim przypadku, zawierając jedną umowę, będziemy mieli dostęp do wszelkich możliwych instrumentów inwestycyjnych. W praktyce określimy zakres ryzyka i ewentualnie określimy grupy instrumentów, które akceptujemy, zaś konkretne decyzje o lokowaniu zgromadzonego przez nas kapitału będzie podejmował pracownik instytucji, któremu zlecone zostanie zarządzanie naszym portfelem.

Niestety, większość z instytucji oferujących usługę zarządzania portfelem wymaga, by klient oddał im pod opiekę znaczną kwotę. Zazwyczaj jest to 100 tys. zł. Osoby, które ten sam efekt chciałyby osiągnąć w odniesieniu do znacznie niższego kapitału, mogą skorzystać z oferty towarzystw funduszy inwestycyjnych, które mają produkty portfelowe. Polega to na tym, że klient określa własną strategię inwestycyjną, wpłaca określoną kwotę (jednorazowo lub w formie systematycznego oszczędzania), a na podstawie wybranej strategii układany jest portfel inwestycyjny zbudowany z jednostek uczestnictwa kilku funduszy.

Także w tym przypadku wystarczy zawrzeć jedną umowę z konkretną instytucją finansową.

JAK WYBRAĆ INSTYTUCJĘ, Z KTÓRĄ ZAWRZEMY UMOWĘ

l Ustalamy, w jaki sposób chcemy inwestować: samodzielnie, czy korzystając z usług zarządzania oszczędnościami.

l Określamy, na jakie produkty inwestycyjne chcemy przeznaczyć nasze oszczędności: wyłącznie lokaty w banku, lokaty i obligacje, obligacje i jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, obligacje, jednostki uczestnictwa i akcje itd.

l Sprawdzamy, czy usługi w pełnym interesującym nas zakresie prowadzi określona grupa instytucji finansowych: banki, biura maklerskie, firmy zajmujące się pośrednictwem finansowym itd.

l Z wytypowanej grupy instytucji wybieramy konkretną firmę (bank, biuro maklerskie, pośrednika itd.), z którym zawrzemy umowę.

l Przed podpisaniem umowy określamy swoje potrzeby inwestycyjne, preferowany zakres ryzyka, a ponadto sprawdzamy, czy umowa w pełni zaspokaja nasze oczekiwania.

l Analizujemy tabele opłat i prowizji za usługi, które zapewni nam podpisanie umowy.

l Jeśli zakres usług gwarantowanych nam umową oraz wysokość opłat i prowizji za ich świadczenie spełniają nasze oczekiwania, podpisujemy umowę.

Megakonto w internecie

Od kiedy powszechna stała się bankowość internetowa, także drobni inwestorzy mogą na własną rękę tworzyć portfele składające się z wielu produktów finansowych, nie tracąc zbyt wiele na prowadzenia kilku różnych rachunków oraz na opłaty związane z nabywaniem, zbywaniem i transferowaniem różnych instrumentów finansowych.

W dostępnej na rynku ofercie nie brak rozwiązań polegających na tym, że w ramach jednego konta (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego) bank oferuje dostęp do wszelkich możliwych produktów inwestycyjnych. Można za pomocą tego konta zakładać lokaty, kupować obligacje oraz jednostki uczestnictwa, można przeprowadzać wszelkie możliwe operacje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Co istotne, opłaty za nabywanie obligacji, jednostek uczestnictwa czy akcji - i to nawet za niewielkie kwoty - są zdecydowanie niższe niż w przypadku, gdy tych samych operacji dokonuje się w punkcie obsługi klienta danej instytucji finansowej. To samo dotyczy reinwestowania, czyli przemieszczania kapitału - gdy zachodzi taka potrzeba - z jednych instrumentów na drugie. I to zarówno np. zamianę jednostek uczestnictwa jednego funduszu na drugi fundusz, jak choćby pieniędzy zainwestowanych wcześniej w formie lokaty na akcje czy odwrotnie.

Oznacza to, że zawierając jedną umowę - albo kilka umów, ale jednocześnie - otwieramy sobie dostęp do wszelkich możliwych instrumentów finansowych, dzięki czemu możemy tanio i elastycznie przemieszczać nasze oszczędności w ślad za tendencjami rynkowymi.

WAŻNE!

Opłaty za nabywanie przez internet obligacji, jednostek uczestnictwa czy akcji są zdecydowanie niższe niż w przypadku, gdy tych samych operacji dokonuje się w punkcie obsługi klienta danej instytucji finansowej


Edyta Dobrowolska

gp@infor.pl

 
 
 
 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta alkoholowa 2025. Komu się należy, czy trzeba mieć orzeczenie i ile wypłaca ZUS?

Co to takiego jest renta alkoholowa? To potoczna nazwa świadczenia ZUS dla osób całkowicie lub częściowo niezdolnych do pracy z powodu chorób wywołanych długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Jednak sama diagnoza uzależnienia nie wystarczy. Znaczenie mają trwałe uszkodzenia organizmu i spełnienie surowych warunków ustawy. Dowiedz się, kto może ubiegać się o to świadczenie, jakie dokumenty są potrzebne, ile wynosi renta alkoholowa po waloryzacji w 2025 roku i czy wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności.

Emerytura dla matek 4 dzieci, które pracowały. Ile lat można doliczyć do emerytury za dzieci? Jaki dodatek do emerytury dla matek z 4 dzieci?

Matki, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci, mogą ubiegać się o specjalny dodatek do emerytury – tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Nawet jeśli pracowały, ale nie zgromadziły pełnego stażu emerytalnego, mogą liczyć na dopłatę. Sprawdź, ile lat dolicza się za dzieci do emerytury i jak działa świadczenie dla matek 4+ w 2025 roku. Czy dodatek przysługuje również mężczyźnie wychowującemu samotnie dzieci?

Raz w roku wakacje od płacenia składek. Budżet państwa zapłaci za ciebie. ZUS przypomina kto ma prawo do tej ulgi i jak ją uzyskać w 2025 roku

Letnie wakacje to doskonały czas na odpoczynek nie tylko od pracy, ale również od spraw finansowych związanych z prowadzeniem własnej działalności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że mikroprzedsiębiorcy wpisani do CEIDG oraz komornicy sądowi mogą skorzystać z wakacji składkowych. Od uruchomienia programu w listopadzie 2024 roku ZUS przyjął już niemal 2 miliony wniosków.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku - ile wynosi i jak uzyskać? Nauczyciele mają wybór ale są konkretne warunki do spełnienia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie emerytalne z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

REKLAMA

Jesteś na zwolnieniu lekarskim ale nie przebywasz w swoim mieszkaniu? ZUS i pracodawca muszą o tym wiedzieć. Masz 3 dni na zawiadomienie o aktualnym adresie

Jeśli ubezpieczony jest na zwolnieniu lekarskim, musi pamiętać, by wskazać lekarzowi adres, pod którym faktycznie będziesz przebywać w czasie choroby. Jeżeli chory zmienił miejsce pobytu, ma tylko 3 dni, by poinformować o tym swojego pracodawcę i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Inaczej możesz mieć problemy z wypłatą zasiłku.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Planujesz urlop we Włoszech? W jednym z miejsc przywrócono dress code

Planujesz wyjście do mediolańskiego teatru operowego La Scala? Pamiętaj o stosownym ubiorze. Dyrekcja przywróciła, po przerwie, zalecane zasady ubioru i zaapelowała do widzów, by dobierali stroje stosownie do powagi miejsca.

ZUS wypłaca 1600 zł wyrównania świadczenia 800 plus w 2025 roku. Kto dostanie pieniądze w lipcu? I kiedy dokładnie?

ZUS przygotowuje się do wypłaty wyrównania świadczenia 800 plus. W lipcu kwotę 1600 zł otrzymają osoby, które złożyły wniosek o 800 plus w maju, pomimo że już wcześniej pobierały to świadczenie i nie złożyły wniosku na kolejny okres do końca kwietnia. Analogicznie, w sierpniu wyrównanie dostaną ci, którzy złożyli wniosek w czerwcu.

REKLAMA

Kolejka do sanatorium 2025? Dłuższa niż leczenie. Chyba że masz te dokumenty

W Polsce na leczenie uzdrowiskowe NFZ możesz czekać nawet kilkanaście miesięcy. Jednak nie w każdym przypadku. Jeśli masz odpowiednie dokumenty, możesz wskoczyć na początek kolejki i skrócić czas oczekiwania. Sprawdź, kto ma pierwszeństwo do sanatorium w 2025 roku i jakie zaświadczenia trzeba dołączyć do wniosku, by przyspieszyć swój wyjazd.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA