REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak umorzyć należności w ZUS-ie?

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca zadłużony w ZUS może wystąpić z wnioskiem o umorzenie należności. Jeżeli utracił płynność finansową i nie ma środków na spłatę długu, może wnioskować o umorzenie należności z tytułu nieopłacania w terminie składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

Przedsiębiorca odpowiedzialny za powstaniezadłużenia z tytułu nieopłacania w terminie składek na obowiązkoweubezpieczenia społeczne, który utracił płynność finansową i nie maśrodków na spłatę długu, może wystąpić do ZUS z wnioskiem oumorzenie należności z tego tytułu. Umorzenie należności jestjednak rozwiązaniem o charakterze wyjątkowym i może być orzeczoneprzez ZUS jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych.

Stosownie do obowiązujących przepisów ustawy zdnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych(Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)umorzenie należności z tytułu zaległych składek może nastąpićjedynie w przypadku stwierdzenia ich całkowitej nieściągalności,lub też ze względu na ważny interes osoby zobowiązanej.

Całkowita nieściągalność zobowiązania

Zgodnie z postanowieniami ustawy o s.u.s., należności z tytułuskładek mogą być umarzane w całości lub w części przez ZUStylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności.Całkowita nieściągalność należności publicznoprawnych zachodzinatomiast w sytuacji, gdy:

1. dłużnik zmarł nie pozostawiając żadnegomajątku lub pozostawił ruchomości nie podlegające egzekucji napodstawie odrębnych przepisów albo pozostawił przedmiotycodziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekraczakwoty stanowiącej trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia ijednocześnie brak jest następców prawnych oraz nie ma możliwościprzeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie,

2. sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłościdłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe,

3. nastąpiło zaprzestanie prowadzeniadziałalności przy jednoczesnym braku majątku, z któregomożna egzekwować należności, małżonka, następców prawnych,możliwości przeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie,

4. nie nastąpiło zaspokojenie należności w zakończonympostępowaniu likwidacyjnym,

5. wysokość nieopłaconej składki nie przekracza kwotykosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym,

6. naczelnik urzędu skarbowego lub komornik sądowy stwierdziłbrak majątku, z którego można prowadzićegzekucję,

7. jest oczywiste, że w postępowaniu egzekucyjnym nieuzyska się kwot przekraczających wydatkiegzekucyjne.

Z wyżej wymienionych powodów mogą być umorzone jedynienależności z tytułu składek w części finansowanej przezprzedsiębiorcę. Umorzeniu nie będą natomiast podlegałyskładki w części finansowanej przez zatrudnionych przezprzedsiębiorcę pracowników, gdyż te - jako potrącone przezpracodawcę z wynagrodzenia pracowników i nie odprowadzone do ZUS -podlegają szczególnej ochronie prawnej. Do czasu przedawnienia tychnależności (tj. przez okres 10 lat od ich powstania) ZUS będziemógł podjąć próby ich wyegzekwowania.

Wystąpienie określonych w ustawie przesłanek do umorzenianależności nie skutkuje jednak automatycznym umorzeniem zadłużenia.Decyzja w sprawie umorzenia zadłużenia oparta jest na konstrukcjiuznania administracyjnego, co oznacza, iż dopiero po wystąpieniuokreślonych w przepisach prawa przesłanek uzasadniającychumorzenie, ZUS ma prawo rozważyć, czy zasadne jest udzieleniedłużnikowi tego typu ulgi.

Umorzenie należności z uwagi na ważny interes osobyzobowiązanej

W stosunku do przedsiębiorców opłacających składki za samychsiebie, przepisy ustawy o s.u.s. wprowadziły wyjątek odzasady całkowitej nieściągalności. W przypadku tychpodmiotów, należności z tytułu zaległych składek na ubezpieczeniaspołeczne mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane, takżepomimo braku ich całkowitej nieściągalności. W przedmiotowychsytuacjach, kryterium decydującym o podjęciu przez ZUS decyzji oumorzeniu zadłużenia będzie ważny interes osoby zobowiązanej doopłacenia składek. Pod pojęciem tym należy natomiast rozumiećwystąpienie okoliczności, które uniemożliwiają spłatę zadłużenia, aw szczególności:

ubóstwo zobowiązanego, zagrażające jegodalszej egzystencji;

wystąpienie zdarzeń losowych i klęskżywiołowych, których dłużnik nie mógł przewidzieć, ani imprzeciwdziałać;

choroba zobowiązanego lub członków jegonajbliższej rodziny (np. małżonka, dzieci, rodziców), nad którymizobowiązany do spłaty należności sprawuje bezpośrednią opiekę -uniemożliwiająca pozyskiwanie dochodów niezbędnych do podjęciaspłaty zadłużenia.

Rozstrzygnięcie, czy w danej sytuacji zachodzą okolicznościprzemawiające za umorzeniem należności jest uzależnione odudowodnienia przez zobowiązanego, że ze względu na jego sytuacjęmaterialną i rodzinną uregulowanie zaległości spowodowałoby zbytciężkie skutki dla niego i jego rodziny. W takich sytuacjach to napłatniku ciążył będzie obowiązek udowodnienia, iż spłata zadłużeniapogorszy jego warunki życia poniżej minimum socjalnego.

Co podlega umorzeniu?

Rodzaj oraz zakres należności z tytułu składek mogących podlegaćumorzeniu uzależniony jest od podstawy prawnej mającej zastosowaniew danej sprawie. Co do zasady umorzeniu mogą podlegać należności znastępujących tytułów:

1. za okres do 31 grudnia 1998 r.:
- składki na ubezpieczenia społeczne;
- składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych ŚwiadczeńPracowniczych;

2. za okres od 1 stycznia 1999 r.:
- składki na ubezpieczenia społeczne - z wyłączeniem składekfinansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikamiskładek na własne ubezpieczenia (np. pracowników);
- składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz GwarantowanychŚwiadczeń Pracowniczych;
- składki na Fundusz Emerytur Pomostowych;

a także odsetki za zwłokę naliczone do dnia złożeniawniosku o umorzenie oraz ewentualnie opłatadodatkowa i koszty upomnienia. W przypadku płatnikówopłacających składkę wyłącznie na własne ubezpieczenia umorzeniemmoże zostać objęta pełna kwota zadłużenia z tytułu składek, w tymrównież składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Konsekwencje umorzenia należności

Osoby ubiegające się o umorzenie należności muszą mieć na uwadzefakt, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami, przyustalaniu prawa do emerytury i renty dla płatników składekzobowiązanych do opłacania składek na własne ubezpieczenia,nie uwzględnia się okresów, za które nie zostały opłaconeskładki, mimo podlegania obowiązkowo ubezpieczeniomemerytalnemu i rentowemu w tym okresie. Umorzenie należności ztytułu składek spowoduje, iż okres za jaki zostały one umorzone,nie będzie uwzględniany przy ewentualnym przyznaniuświadczenia.

REKLAMA

Źródło: Mojafirma.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA