REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ludzie ruszą po depozyty, gdy przestaną ufać rządom

REKLAMA

Dopóki obywatele ufają, że ich rząd jest wypłacalny, nie będą wątpić w bezpieczeństwo swoich pieniędzy w bankach - powiedział PAP ekspert brukselskiego think-tanku Bruegel Guntram Wolff. Dodał, że jeśli zaczną mieć wątpliwości, ruszą po depozyty.

Wolff jest autorem najnowszego raportu Bruegela o zagrożeniach w strefie euro.

"Ludzie ufają, że ich depozyty w bankach eurostrefy są bezpieczne (...). Jeśli zaczną mieć poważne wątpliwości co do płynności swojego kraju, wtedy może rozpocząć się wyścig po depozyty" - zaznaczył. "Widzimy to do pewnego stopnia w Grecji, gdzie depozyty już odpływają do Niemiec i banków w innych krajach" - zauważył.

Przyznał, że niepewność mogą zwiększyć dalsze opóźnienia we wprowadzaniu postanowień euroszczytu m.in. o zwiększeniu możliwości funduszu ratunkowego strefy euro (EFSF) tak, by mógł on dokapitalizowywać banki i skupować obligacje zadłużonych państw eurolandu z rynku wtórnego. Do tej pory poparcia dla ratyfikacji reformy EFSF nie zdobył w parlamencie rząd Słowacji.

W opinii eksperta, jeśli Słowacja nie ratyfikowałaby EFSF, to trzeba będzie renegocjować pakiet ratunkowy, co spowoduje opóźnienie i utrudnienie w walce z kryzysem.

REKLAMA

Przyznał, że sprawa kondycji banków przyciąga więcej uwagi niż jeszcze dwa tygodnie temu. "To ma związek z trwającymi dyskusjami o Grecji, włącznie z pytaniem, czy potrzebna będzie redukcja długu tego kraju, co staje się coraz bardziej prawdopodobne, a to będzie miało wpływ na system bankowy" - zaznaczył Wolff. Dodał, że wpływ ten będzie największy dla banków w Grecji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Dla niemieckich i francuskich banków wpływ ten będzie znacznie mniejszy" - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że kłopoty francusko-belgijskiego banku Dexia to "oddzielna sprawa i choć bank ten ma problemy z kapitałem, nie ma kłopotów z płynnością". "Problemy tego banku wynikają zasadniczo z niechęci innych banków, by udzielać mu pożyczek z powodu jego ekspozycji na dług publiczny strefy euro" - wyjaśnił. Chodzi o to, że Dexia ma dużo obligacji m.in. Grecji i Włoch, których dług publiczny rośnie.

Wolff podkreślił, że sytuacja banków będzie zależeć od tego, jak rynek będzie postrzegać prawdopodobieństwo restrukturyzacji długów w państwach strefy euro. Restrukturyzacja taka jest związana ze stratami dla inwestorów (m.in. banków), którzy zakupili obligacje takich krajów. "Potencjalna strata na papierach poszczególnych krajów określi, które banki i w jakim stopniu będą narażone. Sama Grecja to za mało" - uważa.

REKLAMA

Pytany o możliwe rozlanie się kryzysu greckiego na inne kraje odparł: "jeśli będzie restrukturyzowany dług Grecji, będzie potrzebna strategia, jak uniknąć niewypłacalności Hiszpanii i Włoch". Dodał, że jednym z zabezpieczeń jest tzw. lewarowanie funduszu ratunkowego strefy euro (EFSF), czyli zwiększanie jego możliwości interwencji na rynku poprzez pożyczki Europejskiego Banku Centralnego.

Niedawno przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zapowiedział plan skoordynowanej akcji rekapitalizacji banków UE. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w największe banki w Europie trzeba wpompować ok. 200 mld euro.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA