REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W przyszłym budżecie UE wzrośnie znaczenie badań i rozwoju

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W nowej perspektywie finansowej UE zdecydowanie więcej środków w ramach polityki spójności zostanie przeznaczonych na innowacyjność, badania i rozwój - oceniła wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel.

Uczestniczyła ona w konferencji WIRE 2012 (Week of Innovative Regions in Europe), która jest flagowym forum dyskusji dotyczącej rozwoju regionalnego opartego na wiedzy i innowacji.

Według przedstawicielki MRR, w obecnej perspektywie finansowej UE Polska potrafiła wykorzystać środki unijne, by "zakopać" przepaść między naszymi ośrodkami naukowo-badawczymi a zachodnimi.

Dodała, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej zdecydowanie więcej środków w ramach polityki spójności zostanie przeznaczonych w Polsce na innowacyjność, badania i rozwój.

REKLAMA

Według planów MRR dofinansowywane będą przede wszystkim już istniejące przedsięwzięcia, które dobrze funkcjonują. "Będziemy kierować je w taki sposób, żeby pobudzać wzrost konkurencyjności nauki polskiej z jednej strony, a drugiej - polskiej gospodarki" - zaznaczyła wiceminister.

Jak powiedział marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, budowanie innowacyjnego regionu opartego na wiedzy i nauce to jeden z priorytetów Małopolski. Przypomniał, że tylko w ramach programu Innowacyjna Gospodarka region ma do dyspozycji w obecnej perspektywie finansowej 0,5 mld euro i jest to jeden z najlepszych wskaźników w kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, który jest organizatorem konferencji WIRE 2012, poinformował, że spotkanie z udziałem ok. 500 przedstawicieli świata badań i innowacji koncentruje się wokół zagadnień dotyczących synergii pomiędzy funduszami unijnymi a programami badawczymi.

"Debata ma wypracować najlepsze instrumenty i pomysły, jak użyć tych olbrzymich funduszy dla dobra rozwoju regionów, bo mówimy o polityce innowacyjności realizowanej na poziomie regionów" - podkreślił.

Według niego sfera innowacji, badań i rozwoju, jako największy beneficjent funduszy strukturalnych, powinna być teraz bardzo aktywna w definiowaniu i programowaniu tych funduszy.

WIRE Conference to forum dyskusji dotyczącej rozwoju regionalnego opartego na wiedzy i innowacji, zrzeszające ok. 500 przedstawicieli świata badań i innowacji: twórców polityk innowacyjnych, przedstawicieli władz wdrażających polityki innowacyjne, przedstawicieli władz regionalnych, jednostek badawczych, innowacyjnych przedsiębiorstw oraz wszelkich podmiotów działających na rzecz innowacyjności.

Cykl dorocznie organizowanych konferencji WIRE rozpoczęła konferencja WIRE 2010 zorganizowana w Granadzie w Hiszpanii; ubiegłoroczna odbyła się w Debreczynie na Węgrzech.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

REKLAMA

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

REKLAMA