REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą kredyty preferencyjne dla rolników

© lightpoet - Fotolia.com
© lightpoet - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo rolnictwa chce uruchomić dodatkową akcję kredytową dla rolników, jej wysokość wyniesie ok. 1,5 mld zł. Preferencyjne kredyty mogą być dostępne w bankach już pod koniec sierpnia br. - poinformował resort.

Jak wyjaśnia biuro prasowe ministerstwa rolnictwa, akcja kredytowa ruszy po wydaniu przez Radę Ministrów stosownego rozporządzenia. Projekt tego dokumentu, który jest obecnie w fazie uzgodnień międzyresortowych przewiduje m.in. ujednolicenie wysokości oprocentowania kredytów inwestycyjnych i klęskowych. Kredyty te będą nieco droższe niż dotychczas.

REKLAMA

Zgodnie z zaproponowanymi zmianami kredytobiorca z tytułu kredytu inwestycyjnego płacił będzie odsetki w wysokości 0,4 oprocentowania należnego bankowi, nie mniej jednak niż 3 proc. w stosunku rocznym (obecnie kredyty inwestycyjne, oprocentowane są dla rolników w wysokości 0,25 oprocentowania płaconego bankowi, nie mniej niż 2 proc.), pozostałą część oprocentowania będzie płaciła ARiMR.

W przypadku kredytów przeznaczonych na wznowienia produkcji rolnej oraz kosztów odtworzenia środków trwałych po wystąpieniu szkód spowodowanych przez klęski, proponuje się podwyższenie oprocentowania dla rolników z dotychczasowych 0,1 proc. do 1,5 proc. w skali roku. Z takiego oprocentowania będą mogli skorzystać tylko rolnicy, który ubezpieczyli przynajmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych lub co najmniej 50 proc. liczby zwierząt gospodarskich w gospodarstwie.

W projekcie rozporządzenia resort rolnictwa proponuje ograniczenie maksymalnej kwoty kredytu na zakup użytków rolnych dla jednego gospodarstwa rolnego do wysokości 1,5 mln zł.

Uruchomienie dodatkowej akcji kredytowej będzie możliwe dzięki przesunięciu środków w ramach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W sumie w tym roku banki będą mogły udzielić preferencyjnych kredytów rolniczych na kwotę 3 mld zł.

Uruchomienie nowej akcji jest bardzo istotne, gdyż rolnicy tego oczekują - podkreślił na niedawnej konferencji prasowej minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Pieniądze na dopłaty do "tanich" kredytów dla rolników skończyły się już w pierwszym kwartale br. Wówczas posłowie z różnych opcji politycznych, jak również organizacje rolnicze domagały się od ministerstwa rolnictwa znalezienia dodatkowych środków na dopłaty do oprocentowania kredytów.

Według marcowej oceny Związku Banków Polskich przyznane limity zaspokoiły tylko 10 proc. zapotrzebowania na kredyty zgłoszone przez rolników.

Zapotrzebowanie na kredyty inwestycyjne wzrosło w związku możliwością nabywania ziemi na kredyt od Agencji Nieruchomości Rolnych. Rolnicy mogą jednak skorzystać z takiego kredytu tylko do końca 2013.r Oprocentowanie kredytu na zakup ziemi dotychczas wynosiło 2 proc. w skali roku.

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Infor.pl
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Celem głównym programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osób niepełnosprawnych - beneficjentów programu w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  Jakie tantiemy przysługują twórcom i artystom filmowym w Polsce? Co rząd chce zmienić w prawie autorskim a czego oczekują filmowcy?

  W połowie lutego 2024 r. opublikowano projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przygotowany w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlaczego z tego projektu nie są zadowoleni twórcy i artyści filmowi w Polsce i jakie tym osobom przysługują obecnie tantiemy - wyjaśnia Przemysław Juściński, radca prawny, associate w KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy.

  Polska w dwudziestce najlepszych krajów do życia. To dlaczego Polacy chcą wyjeżdżać?

  W jakich krajach żyje się najlepiej biorąc pod uwagę ceny, ogólny poziom życia, rynek pracy, poziom bezpieczeństwa czy jakość opieki zdrowotnej? Specjaliści z platformy do nauki języków Preply stworzyli zestawienie. Na którym miejscu znalazła się Polska? 

  Dziś Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jakie wydarzenia zostały zaplanowane?

  1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 9 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - b. Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37 rozpoczną się oficjalne uroczystości państwowe - Apel Pamięci oraz składanie kwiatów pod Ścianą Śmierci, z udziałem m.in. prezesa IPN Karola Nawrockiego oraz zastępcy szefa Kancelarii Senatu Jarosława Stolarczyka.

  Przegląd prasy i portali na INFOR.PL [01.03.2024]

  Codzienny Przegląd prasy i portali na INFOR.PL. Program prowadzi Piotr Nowak. Zapraszamy!

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  MRPiPS: Spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej – będą zmiany

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele całego środowiska związanego z pieczą zastępczą w Polsce. Reprezentowane były także organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i administracja rządowa.

  REKLAMA