REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od czego zależy wysokość emerytury

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agata Rogulska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość tzw. starej emerytury i renty zależy od kwoty bazowej, wysokości podstawy wymiaru obliczonej ze ściśle określonego okresu oraz długości przebytych okresów składkowych i nieskładkowych.


Czy okres studiów zostanie uwzględniony

Kompletuję wniosek o emeryturę pracownika, który posiada 27 lat ubezpieczenia, w tym dwa lata studiów doktoranckich, za które były opłacane składki. Osoba ta ma problemy z uzyskaniem zaświadczenia potwierdzającego ten fakt. Czy brak takiego dokumentu będzie miał wpływ na wysokość świadczenia?

Tak

Okres odbywania studiów doktoranckich, za które zostały odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne, przy ustalaniu prawa do emerytury będzie traktowany jako okres składkowy. Jeśli jednak ubezpieczony nie przedłoży dokumentu potwierdzającego odprowadzenie składek, okres studiów doktoranckich zostanie uwzględniony jako okres nieskładkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna

Art. 7 pkt 9a, art. 6 ust. 1 pkt 2 i 53 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.).


Czy renta zależy od zarobków żony

Będę składać wniosek o rentę rodzinną po zmarłym mężu dla siebie i dwójki małoletnich dzieci. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia pracowałam tylko przez pięć lat, i to w niepełnym wymiarze czasu pracy. Obecnie nie pracuję. Czy wysokość renty rodzinnej będzie uzależniona od wysokości moich zarobków?

Nie

Wysokość renty rodzinnej nie zależy od wysokości zarobków osoby wnioskującej o rentę rodzinną. Wysokość tego świadczenia uzależniona jest od wysokości świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej (jeśli nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy) lub w jakiej otrzymywała je osoba zmarła (w przypadku emeryta lub rencisty) oraz od liczby osób uprawnionych do tej renty. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Renta rodzinna wynosi:

- dla jednej osoby uprawnionej 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,

- dla dwóch osób uprawnionych 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,

- dla trzech i więcej osób uprawnionych 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Za kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, uważa się kwotę emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, jaką zainteresowany pobierał lub pobierałby (jeśli nie miał ustalonego prawa do świadczenia) w chwili śmierci.

Jeżeli zmarły pobierał świadczenie wraz ze zwiększeniem z tytułu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników lub z częścią składkową, rentę rodzinną oblicza się - odpowiednio do liczby uprawnionych do renty - jako procent świadczenia zmarłego w wysokości nieuwzględniającej zwiększenia lub części składkowej. Tak obliczoną rentę rodzinną uzupełnia się do wysokości uwzględniającej 50 proc. zwiększenia - części składkowej, które przysługiwałoby zmarłemu.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która podlega podziałowi na równe części między uprawnionych.

Podstawa prawna

- Art. 65, 66, 73, 74 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.).



Czy ZUS przeliczy wysokość emerytury

Nasza była pracownica od roku ma ustalone prawo do emerytury i od tamtej pory nie pracuje. Ostatnio odnalazła dokument potwierdzający zatrudnienie sprzed 30 lat. Okres ten został uznany przez ZUS jako okres nieskładkowy z tytułu niewykonywania pracy w związku z opieką nad dzieckiem do lat czterech. Czy przedłożenie w ZUS-ie takiego dokumentu wpłynie na zmianę wysokości przyznanej już emerytury?

Tak

Ponowne ustalenie wysokości emerytury możliwe jest zarówno na skutek doliczenia nieuwzględnionych wcześniej okresów składkowych i nieskładkowych, jak również w przypadku dostarczenia dokumentów potwierdzających wysokość przychodów - przeliczenia podstawy wymiaru.

W przypadku doliczenia stażu ubezpieczeniowego, kwota emerytury zostanie zwiększona przez doliczenie do kwoty świadczenia:

- po 1,3 proc. podstawy wymiaru, ustalonej z uwzględnieniem wszystkich waloryzacji, jakim było objęte zarówno świadczenie, jak i podstawa jego wymiaru, za każdy rok okresów składkowych,

- po 0,7 proc. podstawy wymiaru (ustalonej z uwzględnieniem waloryzacji) za każdy rok okresów nieskładkowych.

Przy obliczaniu dodatkowego stażu okresy składkowe i nieskładkowe przyjmuje się z uwzględnieniem pełnych miesięcy.

Zauważyć trzeba, że doliczenie okresów składkowych może spowodować również automatyczne doliczenie okresów nieskładkowych, gdy z uwagi na możliwość przyjęcia ich tylko w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych, poprzednio były przyjęte w ograniczonym zakresie. W takim przypadku nie jest wymagany odrębny wniosek, a obliczenie wysokości z uwzględnieniem nowej liczby lat okresów nieskładkowych następuje automatycznie.

W przypadku pracownicy korzystne będzie doliczenie okresu zatrudnienia, gdyż jest to okres składkowy. Okres niewykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem do lat czterech jest natomiast okresem nieskładkowym.

Podstawa prawna
- Art. 7, art. 112 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.).



Czy ważna jest wysokość kwoty bazowej

W 2008 roku będę przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Wiem, że ważny jest przebyty staż pracy i wysokość osiąganego wynagrodzenia. Czy prawdą jest, że wysokość mojej emerytury będzie zależała od kwoty bazowej?

Tak

Na wysokość tzw. starej emerytury wpływają trzy parametry, a mianowicie: kwota bazowa, wysokość podstawy wymiaru emerytury oraz długość przebytych okresów składkowych i nieskładkowych, a w niektórych przypadkach również okresów uzupełniających. Emerytura ta ustalana jest dla ubezpieczonych urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. i dla niektórych ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. Oblicza się ją według następującego algorytmu:

- 24 proc. kwoty bazowej,

- po 1,3 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,

- po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych (okresy nieskładkowe uwzględniane są w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych).

Kwota bazowa przyjęta do obliczenia emerytury przyznawanej po raz pierwszy zarówno w części socjalnej (24 proc. kwoty bazowej), jak i w podstawie wymiaru (wskaźnik wysokości podstawy wymiaru x kwota bazowa) to kwota obowiązująca w miesiącu zgłoszenia wniosku albo ustalenia prawa do emerytury, jeżeli przypada on później niż miesiąc zgłoszenia wniosku.

Podstawa prawna

- Art. 53 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.).



Czy poczekać ze złożeniem wniosku

Pracownica w grudniu 2007 r. spełni wszystkie warunki uprawniające do wcześniejszej emerytury. Jednak z uwagi na to, że na wysokość świadczenia wpływa również kwota bazowa, zastanawia się, czy nie poczekać jeszcze ze złożeniem wniosku o emeryturę. Pracownica będzie wnioskowała, aby do obliczenia podstawy wymiaru zostały przyjęte zarobki z lat 1996 - 2005. Czy zastosowanie nowej kwoty bazowej może wpłynąć na wysokość świadczenia?

Tak

To, jaka kwota bazowa zostanie zastosowana do obliczenia wysokości emerytury, może istotnie zmienić wysokość świadczenia. Zauważyć trzeba, że kwota bazowa służy nie tylko do ustalenia części socjalnej emerytury, tj. 24 proc. kwoty bazowej, ale również podstawy wymiaru (wskaźnik wysokości podstawy wymiaru mnoży się przez kwotę bazową).

Kwota bazowa stanowi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, w poprzednim roku kalendarzowym. Od 1 marca 2007 r. kwota ta wynosi 2059,92 zł. Zmieni się ona od 1 marca 2008 r. i może być również niższa niż obowiązująca.

Jeżeli prawo do emerytury zostałoby ustalone przed 1 marca 2008 r., to od 1 marca 2008 r. emerytura będzie podlegać waloryzacji wskaźnikiem waloryzacji. W lutym 2008 r. będzie można obliczyć, czy korzystniejsze jest złożenie wniosku w tym miesiącu czy w marcu 2008 r.

Podstawa prawna

- Art. 19, art. 53 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.).



Czy możliwe ponowne obliczenie emerytury

Nasz pracownik od czterech lat pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. W styczniu 2007 r. ukończył 65 lat. Po przyznaniu renty pracował w niepełnym wymiarze czasu pracy, ale otrzymywał wysokie wynagrodzenie. Do ustalenia emerytury z urzędu ZUS przyjął podstawę wymiaru renty. Czy pracownik może złożyć wniosek o ustalenie podstawy wymiaru z innego okresu z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po przyznaniu renty?

Tak

Podstawę wymiaru emerytury przyznawanej osobie, która w dniu nabycia prawa do emerytury ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, może stanowić podstawa wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy, ale również:

- wynagrodzenie z kolejnych dziesięciu lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym przyznano emeryturę z urzędu albo

- zarobki z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych, wskazanych z całego okresu ubezpieczenia przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku.

Zauważyć trzeba, że wysokość emerytury nie jest uzależniona wyłącznie od wysokości podstawy wymiaru świadczenia. Na jej wysokość ma wpływ również kwota bazowa, która zostanie zastosowana do obliczenia emerytury. Jednak to, która kwota bazowa będzie zastosowana, uzależnione jest od tego, czy podstawa wymiaru emerytury będzie obliczona na nowo czy też jako podstawa wymiaru renty.

Złożenie przez pracownika dokumentów poświadczających nowe zarobki spowoduje, że ZUS na nowo obliczy emeryturę z urzędu i ustali, który wariant będzie korzystniejszy. W zależności od wyników, będzie wypłacał świadczenie w korzystniejszej wysokości.

Podstawa prawna

- Art. 21 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Przygotowała Agata Rogulska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta alkoholowa 2025. Komu się należy, czy trzeba mieć orzeczenie i ile wypłaca ZUS?

Co to takiego jest renta alkoholowa? To potoczna nazwa świadczenia ZUS dla osób całkowicie lub częściowo niezdolnych do pracy z powodu chorób wywołanych długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Jednak sama diagnoza uzależnienia nie wystarczy. Znaczenie mają trwałe uszkodzenia organizmu i spełnienie surowych warunków ustawy. Dowiedz się, kto może ubiegać się o to świadczenie, jakie dokumenty są potrzebne, ile wynosi renta alkoholowa po waloryzacji w 2025 roku i czy wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności.

Emerytura dla matek 4 dzieci, które pracowały. Ile lat można doliczyć do emerytury za dzieci? Jaki dodatek do emerytury dla matek z 4 dzieci?

Matki, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci, mogą ubiegać się o specjalny dodatek do emerytury – tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Nawet jeśli pracowały, ale nie zgromadziły pełnego stażu emerytalnego, mogą liczyć na dopłatę. Sprawdź, ile lat dolicza się za dzieci do emerytury i jak działa świadczenie dla matek 4+ w 2025 roku. Czy dodatek przysługuje również mężczyźnie wychowującemu samotnie dzieci?

Raz w roku wakacje od płacenia składek. Budżet państwa zapłaci za ciebie. ZUS przypomina kto ma prawo do tej ulgi i jak ją uzyskać w 2025 roku

Letnie wakacje to doskonały czas na odpoczynek nie tylko od pracy, ale również od spraw finansowych związanych z prowadzeniem własnej działalności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że mikroprzedsiębiorcy wpisani do CEIDG oraz komornicy sądowi mogą skorzystać z wakacji składkowych. Od uruchomienia programu w listopadzie 2024 roku ZUS przyjął już niemal 2 miliony wniosków.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku - ile wynosi i jak uzyskać? Nauczyciele mają wybór ale są konkretne warunki do spełnienia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie emerytalne z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

REKLAMA

Jesteś na zwolnieniu lekarskim ale nie przebywasz w swoim mieszkaniu? ZUS i pracodawca muszą o tym wiedzieć. Masz 3 dni na zawiadomienie o aktualnym adresie

Jeśli ubezpieczony jest na zwolnieniu lekarskim, musi pamiętać, by wskazać lekarzowi adres, pod którym faktycznie będziesz przebywać w czasie choroby. Jeżeli chory zmienił miejsce pobytu, ma tylko 3 dni, by poinformować o tym swojego pracodawcę i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Inaczej możesz mieć problemy z wypłatą zasiłku.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Planujesz urlop we Włoszech? W jednym z miejsc przywrócono dress code

Planujesz wyjście do mediolańskiego teatru operowego La Scala? Pamiętaj o stosownym ubiorze. Dyrekcja przywróciła, po przerwie, zalecane zasady ubioru i zaapelowała do widzów, by dobierali stroje stosownie do powagi miejsca.

ZUS wypłaca 1600 zł wyrównania świadczenia 800 plus w 2025 roku. Kto dostanie pieniądze w lipcu? I kiedy dokładnie?

ZUS przygotowuje się do wypłaty wyrównania świadczenia 800 plus. W lipcu kwotę 1600 zł otrzymają osoby, które złożyły wniosek o 800 plus w maju, pomimo że już wcześniej pobierały to świadczenie i nie złożyły wniosku na kolejny okres do końca kwietnia. Analogicznie, w sierpniu wyrównanie dostaną ci, którzy złożyli wniosek w czerwcu.

REKLAMA

Kolejka do sanatorium 2025? Dłuższa niż leczenie. Chyba że masz te dokumenty

W Polsce na leczenie uzdrowiskowe NFZ możesz czekać nawet kilkanaście miesięcy. Jednak nie w każdym przypadku. Jeśli masz odpowiednie dokumenty, możesz wskoczyć na początek kolejki i skrócić czas oczekiwania. Sprawdź, kto ma pierwszeństwo do sanatorium w 2025 roku i jakie zaświadczenia trzeba dołączyć do wniosku, by przyspieszyć swój wyjazd.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA