REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informacje ważne dla członka OFE

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Kurnik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Część składek ZUS jest przekazywana do otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Stanowią one kapitałową część nowego systemu emerytalnego, tzw. II filar, z którego będzie wypłacana część emerytury.
Przyszła emerytura ma być wypłacana z dwóch źródeł - z ZUS (I filar) oraz ze środków zgromadzonych na koncie w OFE (II filar). Na część emerytury, którą będziemy otrzymywać z II filaru, mamy duży wpływ, ponieważ przysługuje nam nie tylko prawo wyboru OFE, ale i możliwość zmiany funduszu w każdym czasie. Jest to o tyle istotne, że środki zgromadzone na koncie w OFE są lokowane, a nie wszystkie fundusze osiągają te same wyniki finansowe.

(?) Od dwóch miesięcy prowadzę własną działalność gospodarczą. Jest to moja pierwsza praca zarobkowa po ukończeniu studiów. Czy muszę wybrać otwarty fundusz emerytalny? Jeśli tego nie zrobię, to czy wszystkie składki na moje ubezpieczenie zostaną w ZUS?

Pana obowiązkiem jest wybranie otwartego funduszu emerytalnego (OFE, czyli tzw. II filaru ubezpieczeń). Część składek na Pana ubezpieczenie emerytalne - w wysokości 7,3% podstawy wymiaru tych składek - musi zostać przekazana do OFE. Jeśli nie dokona Pan wyboru funduszu w odpowiednim terminie, ZUS wybierze go za Pana.

Członkami OFE muszą być wszystkie osoby, które w 1999 r. miały mniej niż 30 lat. Natomiast osoby starsze, które w 1999 r. nie ukończyły jeszcze 50 lat, miały prawo, ale nie obowiązek, zapisania się do II filaru.

Osoba urodzona po 31 grudnia 1968 r. ma obowiązek wybrać OFE w ciągu 7 dni od daty podjęcia pracy lub innej formy działalności, z tytułu której są odprowadzane składki na ubezpieczenie emerytalne. Jeśli w tym czasie nie podpisze umowy z żadnym funduszem, ZUS wysyła do niej wezwanie do zawarcia takiej umowy w terminie do 10 stycznia lub do 10 lipca.

Dla osoby, która po otrzymaniu wezwania z ZUS nie wybierze OFE, fundusz wybiera ZUS w drodze losowania. Losowanie takie odbywa się dwa razy w roku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w ostatnim dniu roboczym stycznia,

• w ostatnim dniu roboczym lipca.

Losowanie nie dotyczy osób, które po otrzymaniu z ZUS wezwania miały mniej niż 30 dni na wybór OFE. W ich przypadku termin na dokonanie wyboru mija zamiast w styczniu - w lipcu, a zamiast w lipcu - w styczniu następnego roku.

(?) Od kilku lat jestem członkiem OFE, którego wyniki mnie nie satysfakcjonują. Czy przystąpienie do określonego funduszu jest dożywotnie, czy mogę zmienić fundusz?

Podpisanie umowy o zmianę funduszu emerytalnego jest możliwe w dowolnym momencie, przy czym osoba zmieniająca fundusz, którego członkiem była krócej niż 24 miesiące, ponosi opłatę za zmianę.

Faktyczne przeniesienia klientów OFE (tzw. transfery) są dokonywane przez ZUS tylko cztery razy w roku. Aby zdążyć zmienić fundusz emerytalny w najbliższym możliwym terminie, należy odpowiednio wcześnie zawrzeć umowę z nowym OFE. Gdy umowa zostanie zawarta:

• do 25 stycznia - transfer odbywa się w lutym,

• do 25 kwietnia - transfer odbywa się w maju,

• do 25 lipca - transfer odbywa się w sierpniu,

• do 25 października - transfer odbywa się w listopadzie.

Transfer jest bezpłatny dla osoby zmieniającej fundusz, której staż członkowski przekroczył 24 miesiące. W razie krótszego stażu członkowskiego opłata za transfer wynosi:

• 80 zł - dla osoby, która była członkiem zmienianego OFE ponad 12 miesięcy,

• 160 zł - dla osoby, która była członkiem OFE nie więcej niż 12 miesięcy.

REKLAMA

Zmiana OFE wiąże się ze skutkami finansowymi również w zakresie opłat, jakie OFE pobiera za zarządzanie. Jest to opłata potrącana z każdej składki przekazanej przez ZUS do OFE, której górna granica jest narzucona przez Państwo, ale waha się od 7% (obecnie) do 3,5% (w 2014 r.). Opłaty te są progresywnie malejące - im dłuższy staż członkowski w OFE, tym mniejsze opłaty. Po zmianie OFE staż członkowski jest liczony na nowo, w związku z tym opłaty te są większe.

(?) Zatrudniliśmy osobę, która na niepełny etat pracuje w innej firmie. Czy ze względu na zatrudnienie w dwóch zakładach pracy pracownik może przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego innego niż ten, do którego są odprowadzane jego składki z niepełnego etatu?

Każda osoba może być członkiem tylko jednego OFE bez względu na to, czy pracuje w jednym, czy w kilku zakładach pracy bądź wykonuje różne rodzaje działalności.

Część składki na ubezpieczenie emerytalne z każdego źródła przychodów (7,3% podstawy wymiaru tej składki) jest wpłacana do jednego OFE.

(?) Czy w razie rozwodu składki zapisane na moim koncie w OFE będą podlegać podziałowi majątkowemu?

W przypadku gdy istniała wspólność majątkowa, środki te są dzielone między małżonków zgodnie z wyrokiem sądu.

W razie rozwodu lub unieważnienia małżeństwa, jeśli między małżonkami istniała wspólność majątkowa, podział środków zgromadzonych na ich kontach w OFE następuje zgodnie z decyzją sądu. Środki są wówczas przekazywane na indywidualne konta małżonków do funduszy emerytalnych, których są członkami. Jeżeli były współmałżonek nie jest członkiem żadnego OFE (np. nigdy nie pracował), to musi on wybrać fundusz emerytalny, do którego zostaną przekazane środki zasądzone na jego rzecz.

(?) Czy składki, które ZUS przekazuje na moje konto w OFE, może odziedziczyć moja żona lub dzieci?

Składki zgromadzone na rachunku w OFE podlegają dziedziczeniu. Ważny jest w tym przypadku fakt wspólności majątkowej między Panem a żoną oraz wskazanie uprawnionych osób we wniosku o członkostwo w OFE.

REKLAMA

Po śmierci członka OFE połowę środków zgromadzonych na jego koncie - w zakresie, w jakim te środki stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej - fundusz przekazuje na rachunek współmałżonka. Natomiast niewykorzystane środki są przekazywane osobom wskazanym przez zmarłego członka funduszu we wniosku o przystąpienie do OFE, a w przypadku ich braku - wchodzą w skład spadku.

Osobę uposażoną, tj. osobę uprawnioną do środków zgromadzonych na rachunku członka OFE w razie jego śmierci, można wskazać w momencie podpisywania umowy z OFE lub później. Członek funduszu może wskazać wiele osób uposażonych, może też w każdym czasie zmienić swoją dyspozycję w tym zakresie.

(?) Otrzymałem z OFE informację o jednostkach rozrachunkowych na moim rachunku w OFE. Co to dla mnie oznacza? Jak często OFE powinien mnie informować o składkach, jakie ZUS przekazał na moje konto?

OFE ma obowiązek raz w roku przekazać pisemną informację o środkach znajdujących się na rachunku członka. W informacji tej powinny się znaleźć dane o: liczbie, wartości jednostki rozrachunkowej i łącznej wartości jednostek rozrachunkowych na rachunku w dniu sporządzenia informacji.

OFE ma obowiązek udzielić na piśmie informacji o pieniężnej wartości środków zgromadzonych na rachunku członka OFE na każde jego żądanie. Fundusze oferują również dostęp do rachunku on-line przez aplikacje internetowe.

Wszystkie składki wpłacane do funduszu oraz wypłaty transferowe są przeliczane na jednostki rozrachunkowe. Wzrost wartości jednostki rozrachunkowej oznacza wzrost wartości oszczędności członków funduszu. Liczba jednostek na rachunku pomnożona przez wartość jednostki rozrachunkowej w danym dniu to wartość środków zgromadzonych na rachunku członka OFE.

(?) Czy po ukończeniu wieku emerytalnego będę mógł wybrać składki zgromadzone na moim koncie w OFE?

Ukończenie wieku emerytalnego nie będzie równoznaczne z możliwością wypłacenia składek zgromadzonych na koncie w OFE.

Składki zgromadzone na koncie funduszu OFE przekaże do zakładu emerytalnego wybranego przez członka OFE po otrzymaniu z ZUS zawiadomienia o tym, że osoba ta złożyła wniosek o emeryturę z I filaru (tj. z ZUS). ZUS wyda wówczas decyzję o przyznaniu emerytury zarówno z I, jak i z II filaru systemu emerytalnego (ZUS i OFE).

Obecnie są rozważane różne opcje wypłaty świadczeń z II filaru systemu emerytalnego. Pierwsze emerytury z II filaru zostaną wypłacone w 2009 r. Nie istnieją jeszcze zakłady emerytalne, a przepisy o ich tworzeniu są na razie w fazie projektów.

• art. 82 ust. 1-3, art. 99 ust. 1, art. 100 ust. 3, art. 107 ust. 1, art. 111, art. 119, art. 122, art. 126, art. 129a, art. 131 ust. 1, art. 132 ust. 1 ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (DzU z 2004 r. nr 159, poz. 1667 ze zm.),

• § 3 rozporządzenia z 17 lutego 2004 r. w sprawie opłaty pobieranej przez powszechne towarzystwo emerytalne z tytułu wypłat transferowych (DzU nr 31, poz. 262),

• art. 22 ust. 3, art. 111 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• § 15 i § 16 rozporządzenia z 14 kwietnia 2004 r. w sprawie trybu i terminu powiadamiania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez otwarty fundusz emerytalny o zawarciu umowy z członkiem oraz dokonywania wypłaty transferowej (DzU nr 86, poz. 804).

Łukasz Kurnik

specjalista ds. programów inwestycyjnych

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

Polski system emerytalny pod presją. Eksperci ostrzegają: bez reform czekają nas głodowe świadczenia

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

REKLAMA

MOPS umiarkowany stopień niepełnosprawności – jakie świadczenia przysługują w 2025 roku?

Jakie dodatki i zasiłki przysługują osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Czy MOPS wypłaca zasiłek stały i pielęgnacyjny przy umiarkowanym orzeczeniu? Jakie dokumenty są potrzebne i ile wynosi próg dochodowy w 2025 roku? Czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może otrzymać jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny i usługi opiekuńcze z MOPS? W tym poradniku odpowiadamy na najczęstsze pytania osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Sprawdź, jakie formy wsparcia oferuje MOPS osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe. Dlaczego? Bo planowane są spore zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 501) w zakresie ubiegania się o zasiłek.

ZUS wypłaci 1600 zł w sierpniu 2025! Podwójne 800 plus trafi na konta rodziców

W sierpniu 2025 roku część rodziców otrzyma od ZUS jednorazową, podwójną wypłatę świadczenia 800 plus. Na ich konta trafi łącznie 1600 zł. Kto i na jakich zasadach może liczyć na takie pieniądze? Wyjaśniamy obowiązujące przepisy oraz podajemy terminy wypłat.

Koniec wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy. ZUS wypłaci L4 od pierwszego dnia – znamy szczegóły reformy!

Już wkrótce pracodawcy przestaną wypłacać wynagrodzenie chorobowe. ZUS przejmie wypłaty świadczeń od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego. Reforma, o której mówiło się od lat, wreszcie nabiera realnych kształtów – mamy projekt, dokumenty rządowe i harmonogram. Sprawdź, kiedy zmiany wejdą w życie i co to oznacza dla pracowników i firm.

REKLAMA

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Wcześniejsza emerytura z KRUS 2025. Ile wynosi wcześniejsza emerytura z KRUS? Kto może się ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić?

Wcześniejsza emerytura z KRUS to świadczenie pieniężne przeznaczone dla osób związanych z rolnictwem, które osiągnęły wymagany wiek i spełniły inne kryteria określone przepisami. System ten daje również możliwość ubiegania się o wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej na roli. Kto może otrzymać wcześniejszą emeryturę z KRUS?

REKLAMA