REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komornik u pracodawcy - płace zagrożone

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

5 lutego br. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Spośród wielu ważnych zmian wprowadzonych do kodeksu duże kontrowersje budzi „rewolucyjna” zmiana wprowadzająca „współodpowiedzialność” pracownika za nieuregulowane przez pracodawcę zobowiązania. 2 lipca 2004 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 172, poz. 1804). Przepisy ustawy obowiązują od 5 lutego 2005 r. Najbardziej kontrowersyjne zmiany dotyczą kwestii egzekucji z rachunku bankowego dłużnika, w tym w szczególności zmiany § 2 art. 890 k.p.c.
Na starych zasadach
Przed nowelizacją w przypadku zajęcia rachunku bankowego przez komornika wyłączone były pieniądze przeznaczone na bieżące wypłaty wynagrodzeń za pracę. Wypłata wynagrodzeń z zajętego rachunku następowała po złożeniu bankowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dokumentu.
Przyjęte rozwiązanie było zgodne z obowiązującą w prawie pracy tzw. zasadą ryzyka pracodawcy, polegającą na tym, że tylko i wyłącznie pracodawcę mogą obciążać ujemne rezultaty prowadzonej przez niego działalności, tj. brak zysków, ponoszone straty, które to zdarzenia nie mogą wpływać na przysługujące pracownikom świadczenia (ryzyko gospodarcze).
Po nowelizacji
Artykuł 890 § 2 k.p.c. po nowelizacji stanowi, że „jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca, sąd może zezwolić na wypłatę z zajętego rachunku bankowego wynagrodzenia za pracę dla pracowników zatrudnionych u dłużnika wraz z podatkami i ustawowymi ciężarami. Zezwolenie sądu może być udzielone na okres do trzech miesięcy w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie odrębnych przepisów”.
Przepis ten uchyla zasadę ryzyka pracodawcy w odniesieniu do wszystkich pracowników, wprowadzając „współodpowiedzialność” pracownika za nieuregulowane przez pracodawcę zobowiązania.
Wprawdzie wprowadzona została możliwość zwolnienia pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników – jednak nie wystarczy już przedstawienie listy płac bankowi.
ważne
Aby wypłacić pracownikom wynagrodzenie z zajętego rachunku bankowego, pracodawca musi przede wszystkim wystąpić o zezwolenie do sądu.
Niestety jest mało prawdopodobne, że zadłużony pracodawca złoży wniosek o zezwolenie na wypłatę. Jeżeli już jednak to uczyni, to po pierwsze ustawodawca pozostawił sądowi uznanie, czy zezwolić na wypłatę wynagrodzenia nie wprowadzając żadnych obiektywnych kryteriów, które ograniczałyby dowolność sądu w tej materii, jak np. uzależnienie zgody od wysokości zobowiązania, sytuacji finansowej pracodawcy. Po drugie – sąd tak naprawdę ma dowolność w kwestii, na jaki okres udzielić tego zezwolenia. Wniosek taki jest uzasadniony wobec wskazania przez ustawodawcę wyłącznie górnej granicy okresu, na jaki sąd może udzielić przedmiotowego zezwolenia. Zezwolenie sądu może być udzielone na okres do trzech miesięcy, natomiast wypłacone wynagrodzenie (bez względu na wysokość zarobków pracowników przed zajęciem rachunku) nie może przekroczyć kwoty minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 849 złotych.
Zagrożenia
Omawiana regulacja jest groźna dla pracowników nie tylko ze względu na to, że przedmiotowa kwestia została pozostawiona swobodnemu uznaniu organów orzekających, ale przede wszystkim ze względu na stanowiącą plagę polskiego wymiaru sprawiedliwości – przewlekłość postępowania sądowego. Konsekwencje tego stanu rzeczy mogą być bardzo poważne.
W przypadku wniesienia przeciwko pracodawcy pozwu w postępowaniu nakazowym sąd wydaje nakaz zapłaty. Na podstawie natomiast art. 492 k.p.c. nakaz stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadania mu klauzuli wykonalności. Nawet w sytuacji całkowitej bezzasadności powództwa, które pracodawca jest w stanie wykazać w zarzutach od nakazu, powód może skierować do komornika wniosek o dokonanie zabezpieczenia przez zajęcie rachunku bankowego. W takim przypadku pracownicy nie otrzymają wynagrodzenia, ponieważ pracodawca nie może wypłacić pieniędzy z rachunku bankowego. Musi najpierw wystąpić do sądu o zezwolenie na wypłatę pieniędzy z rachunku. Występując z wnioskiem nie ma natomiast pewności, czy sąd wyrazi zgodę na zwolnienie środków z konta. Sąd w takiej sytuacji analizując dowody i fakty – biorąc pod uwagę wydany nakaz zapłaty – może odmówić „na wszelki wypadek” wypłaty. Pracodawcy pozostanie w zarzutach od nakazu zapłaty wnieść wniosek o wstrzymanie wykonania nakazu. Dopiero jeżeli w zarzutach udowodni o­n bezzasadność roszczenia powoda – sąd przychyli się do jego wniosku. Cała procedura może zająć jednak kilka tygodni, w trakcie których pracownik pozostanie bez wynagrodzenia.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bartłomiej Sikora
prawnik z kancelarii „Leśnodorski, Ślusarek i wspólnicy”




Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. III
Przed nami kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Emerytura dla nauczyciela 2025 – które rozwiązanie wybrać? ZUS podpowiada

Nauczyciele, którzy chcą zakończyć aktywność zawodową mają do wyboru kilka możliwości – od powszechnej emerytury, przez wcześniejsze przejście na świadczenie z Karty Nauczyciela, aż po tzw. nową emeryturę nauczycielską. Wybór zależy m.in. od wieku, stażu pracy i spełnienia określonych warunków.

100 zł miesięcznie dodatku do energii elektrycznej dla tej grupy osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wnioski można składać od 11 lipca 2025 r.

Od 1 lipca 2025 roku więcej osób będzie mogło ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny samorząd”, Obszar E. Wsparcie w formie dodatku na opłaty za energię elektryczną przysługuje osobom korzystającym z koncentratora tlenu lub respiratora w warunkach domowych.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy

Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy, bo wydawałoby się, że pracodawca może w skład wynagrodzenia zasadniczego wliczać różnego rodzaju dodatki, tym bardziej w budżetówce. No nie zawsze!

Zestawienie i omówienie 61 korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym 4 prawomocnych

Orzecznictwo w sprawach art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. Również w ramach orzeczeń korzystnych, można zaobserwować spore różnice.

REKLAMA

Asystent osobisty tylko do 65. roku życia? Rządowy projekt wyklucza niepełnosprawnych seniorów. Eksperci alarmują

Czy starsze osoby z niepełnosprawnością zostaną pozbawione prawa do asystenta osobistego? Rządowy projekt ustawy o asystencji osobistej, nad którym obecnie pracuje Komitet Stały Rady Ministrów, budzi ogromne kontrowersje. Według Rządowego Centrum Legislacji (RCL), proponowane przepisy wykluczają z pomocy osoby, które utraciły sprawność po ukończeniu 65. roku życia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) nie zamierza jednak zmieniać tej regulacji.

Unia zakaże kotłów gazowych? Tak, ale nie od 2040 roku. Ekspert wyjaśnia

- Od dwóch lat ze zmiennym natężeniem pojawiają się w mediach teksty o rzekomym zakazie przez Unię Europejską montażu kotłów gazowych oraz zakazie od 2040 r. wykorzystania gazu do ogrzewania. Warto może wyjaśnić zaniepokojonym klientom, że takie doniesienia to brednie i manipulacja – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Bartosz Kwiatkowski, Dyrektor Generalny, Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP)

REKLAMA