REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak z renty przejść na emeryturę

Subskrybuj nas na Youtube
Jak z renty przejść na emeryturę
renta, emerytura
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Renciści, którzy spełnili warunki wymagane do przyznania emerytury, sami mogą zdecydować, czy pozostać przy pobieraniu renty czy też przejść na to świadczenie. Przed podjęciem decyzji warto obliczyć, jaka będzie wysokość emerytury. Wbrew pozorom emerytura nie zawsze jest wyższa od kwoty pobieranego do tej pory świadczenia rentowego. W przypadku gdy osoba jest uprawniona do kilku świadczeń, na przykład do emerytury i renty z tytułu niezdolności, ZUS wypłaca jedno z nich – wyższe lub przez nią wybrane. Zamiana wypłacanego świadczenia następuje po zgłoszeniu odpowiedniego wniosku. Zanim rencista go złoży, powinien przeanalizować, czy jest to dla niego opłacalne.

Od czego zależy wysokość emerytury
Wysokość emerytury oblicza się według następującego wzoru: wysokość emerytury = 24 proc. kwoty bazowej (tzw. część socjalna świadczenia) + 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych + 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych. Zatem duży wpływ na wysokość emerytury ma korzystne ustalenie podstawy wymiaru, wysokość kwoty bazowej, wymiar okresów składkowych i nieskładkowych.
Renciści mają prawo wyboru – mogą o­ni jako podstawę wymiaru emerytury wskazać podstawę wymiaru renty (w wysokości uwzględniającej rewaloryzację oraz wszystkie kolejne waloryzacje przypadające w okresie następującym po ustaleniu prawa do renty) albo też wnioskować o ustalenie tej podstawy na nowo – według ogólnych zasad. Zasady te są następujące: możliwe jest wskazanie zarobków z okresu kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę albo z 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu. Aby dokonać prawidłowego wyboru sposobu obliczenia podstawy wymiaru, należy przede wszystkim rozważyć, czy zarobki, które osoba zainteresowana obecnie chce wskazać do ustalenia podstawy wymiaru emerytury, są tak samo korzystne jak te, które zostały podane do obliczenia renty. Osoba ubiegająca się o emeryturę powinna wiedzieć, że jeśli nie potrafi wskazać, która podstawa wymiaru świadczenia jest najkorzystniejsza, może wnioskować, aby to ZUS dokonał wyboru.
WARTO WIEDZIEĆ
Aby przejść z renty na emeryturę konieczne jest złożenie do ZUS wniosku w tej sprawie. Zanim rencista wystąpi o przyznanie emerytury, powinien ustalić, czy będzie o­na wyższa od otrzymywanej renty. Jeśli nie, wówczas należy wstrzymać się ze złożeniem wniosku o emeryturę do czasu utraty uprawnień do renty.
Ważna wysokość kwoty bazowej
W przypadku gdy rencista ubiegający się o przyznanie emerytury wskazuje jako podstawę jej wymiaru podstawę wymiaru renty, wówczas, co oczywiste, podstawa wymiaru emerytury ustalona jest od tej samej „starej” kwoty bazowej, którą ZUS zastosował przy obliczaniu pierwszego z tych świadczeń.
Do 1 lipca 2004 r. problematyczne było natomiast, od jakiej kwoty bazowej należy w tej sytuacji obliczać tzw. część socjalną świadczenia. Zgodnie z nowymi przepisami ustala się ją od tej samej kwoty bazowej, którą ostatnio przyjęto do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia, a następnie emeryturę podwyższa się w ramach waloryzacji przypadających aż do dnia nabycia do niej prawa. Od tej zasady obowiązuje jednak jeden wyjątek. Jeśli bowiem rencista po nabyciu uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy podlegał co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu, a następnie wskazuje podstawę wymiaru tej renty do obliczenia emerytury, wysokość ostatniego świadczenia oblicza się przy zastosowaniu nowej kwoty bazowej, tj. obowiązującej w dacie zgłoszenia wniosku o emeryturę.
Kiedy złożyć wniosek o emeryturę
Warto zapamiętać, że kwota bazowa, od której jest ustalana podstawa wymiaru i tzw. część socjalna świadczenia, jest zmieniana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca danego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego. W związku z tym, jeśli osoba, która chce otrzymać emeryturę, ma prawo do renty jeszcze przez jakiś okres, powinna raczej wstrzymać się ze złożeniem wniosku o emeryturę, aby mieć obliczoną emeryturę według nowej kwoty bazowej. Trzeba jednak wziąć po uwagę również fakt, że nowa kwota bazowa nie musi być wcale wyższa od dotychczas obowiązującej. Wszystko zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie obowiązująca kwota bazowa wynosi 1903,03 zł i jest dużo wyższa od poprzedniej (1829,24 zł). Jednak ta ostatnia była niższa od kwoty bazowej obowiązującej od początku marca 2003 r. do końca lutego 2004 r., która wynosiła 1862,62 zł.
Emerytura niższa czy wyższa od renty
O tym, czy kwota emerytury będzie wyższa czy też niższa od kwoty pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy, decyduje kilka czynników. Obok wspomnianej wysokości kwoty bazowej istotne jest to, czy renta przysługiwała z tytułu całkowitej czy też częściowej niezdolności do pracy, czy przy jej obliczaniu uwzględniono tzw. okresy hipotetyczne, a także czy osoba zainteresowana ma obok okresów składkowych i nieskładkowych również okresy uzupełniające (tzw. okresy rolne). Niebagatelne znaczenie ma również fakt, czy do obliczenia podstawy wymiaru emerytury podawane są te same zarobki, które zostały uwzględnione w podstawie wymiaru renty, a także to, czy osoba ubezpieczona po przyznaniu renty wykonywała działalność podlegającą ubezpieczeniom społecznym.
W przypadku gdy osoba występująca o emeryturę była lub nadal jest uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, niewątpliwie zyska na przejściu na emeryturę. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi bowiem 75 proc. obliczonego przez ZUS świadczenia. W przypadku emerytury takie ograniczenie nie występuje. Przysługuje o­na w pełnej wysokości, z jedynym zastrzeżeniem, że nie może być wyższa (wraz ze zwiększeniami z tytułu okresów rolnych) niż 100 proc. podstawy wymiaru emerytury.
Również w przypadku, gdy rencista legitymuje się tzw. okresami rolnymi (okresami opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, niektórymi okresami prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w tym gospodarstwie po ukończeniu 16 roku życia), emerytura często jest wyższa od wyliczonej poprzednio renty. Przy ustalaniu wysokości renty nie bierze się bowiem pod uwagę wspomnianych okresów. Natomiast w przypadku obliczania emerytury, za takie okresy w większości przypadków przysługuje tzw. zwiększenie świadczenia lub tzw. część składkowa emerytury rolniczej. Warto jedynie pamiętać, że okresów tych nie uwzględnia się wówczas, gdy zostały zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Natomiast emerytura może być niższa od kwoty pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy m.in. wówczas, gdy przy jej obliczaniu uwzględniono tzw. okresy hipotetyczne. Wyżej wymieniliśmy, jakie składniki wpływają na wysokość emerytury. W przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy dochodzi czwarty składnik – po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok tzw. stażu hipotetycznego. Staż hipotetyczny to okres przypadający od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby 60 lat. Okres ten uwzględnia się jednak tylko w rozmiarze nie większym niż brakujący do pełnych 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Ponieważ przy ustalaniu wysokości emerytury nie występuje część należna za tzw. okresy hipotetyczne, jej wysokość może okazać się niższa od kwoty renty z tytułu niezdolności do pracy, przy ustalaniu której zostały uwzględnione te okresy.
Marek Opolski
CZYTELNICY PYTAJĄ
Czy ZUS zaliczy okres renty do emerytury
Niedługo ukończę 60 lat. Od 1999 r. pobierałam rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Niedawno utraciłam prawo do tego świadczenia, gdyż lekarz orzecznik uznał mnie za zdolną do pracy. Brakuje mi jednego roku do 20-letniego stażu emerytalnego. Czy ZUS uwzględni mi choć w części okres pobierania renty przy ubieganiu się o emeryturę?


 

TAK. Od 1 lipca 2004 r. obowiązuje regulacja, zgodnie z którą przy ustalaniu prawa do emerytury dla osoby, która osiągnęła wiek emerytalny wynoszący 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), uwzględnia się okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy przysługującej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, do której prawo ustało z powodu odzyskania zdolności do pracy. Okres ten podlega uwzględnieniu, jeśli okresy składkowe, nieskładkowe oraz okresy uzupełniające (rolne) są krótsze od okresu wynoszącego 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny i pod warunkiem że nie zbiega się w czasie z tymi okresami.


 

Czy można obliczyć emeryturę na podstawie renty socjalnej
Pobieram od pewnego czasu rentę socjalną. Za dwa miesiące ukończę wiek emerytalny i będę mogła ubiegać się o emeryturę. Czy jej wysokość może zostać obliczona na podstawie wysokości renty socjalnej?
 
NIE.Wysokość przyszłej emerytury nie będzie miała nic wspólnego z kwotą pobieranej dotychczas renty socjalnej. Zasady ustalania wysokości obydwu świadczeń są bardzo różne i niepowiązane ze sobą. Renta socjalna wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku renty socjalnej nie ustala się więc podstawy wymiaru świadczenia. We wniosku o emeryturę będzie pani musiała podać zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatniego 20-lecia poprzedzającego rok zgłoszenia wniosku o emeryturę lub też z 20 dowolnych lat kalendarzowych przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku z całego okresu ubezpieczenia. Na tej podstawie ZUS ustali pani podstawę wymiaru, a następnie wysokość emerytury.



 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Co z niedzielami handlowymi w 2025 roku: w grudniu trzy, a ile w pozostałe miesiące – co zmieni się w drugiej połowie roku

Niedziel handlowych miało być więcej, nawet dwie w miesiącu. Takie były zapowiedzi przed wyborami parlamentarnymi. Tymczasem mijają kolejne miesiące, nadchodzą kolejne niedziele i wszystkie niemal są z zakazem handlu. Nie ma mowy o zakupach w Lidlu, nie są otwarte sklepy w galeriach handlowych, a spragnieni pilnych zakupów skazani są tylko na sklepy sieci Żabka lub inne małe.

Dofinansowanie do wymiany dachu 2025 - jak uzyskać? Komu przysługuje? Jakie dopłaty do wymiany dachu w 2025 roku?

Masz dach do wymiany? W 2025 roku możesz skorzystać z różnych form dofinansowania – zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych. Sprawdź, jakie programy obejmują dopłaty do wymiany pokrycia dachowego, kto może z nich skorzystać i gdzie złożyć wniosek. Lista programów.

REKLAMA

Wakacyjne promocje na paliwo 2025 – gdzie zatankujesz najtaniej?

Pierwszy wakacyjny weekend to czas intensywnych wyjazdów – sprawdź, gdzie zatankujesz najtaniej dzięki tegorocznym promocjom na paliwo. Oto zestawienie największych zniżek, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych na jednym baku.

Do odbiorców gazu masowo trafiają listy. Chodzi o pieniądze. Kwoty zaczynają się od 1 tysiąca, a dochodzą do kilkunastu tysięcy

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

REKLAMA

Co daje umiarkowany stopień niepełnosprawności? Ulgi, zasiłki, karta parkingowa i prawa pracownicze w 2025 roku

Masz umiarkowany stopień niepełnosprawności? Sprawdź, co Ci przysługuje w 2025 roku – dodatkowe dni urlopu, krótszy czas pracy, dopłaty z PFRON nawet do 3000 zł, zasiłki z MOPS i kartę parkingową. Nie trać świadczeń przez brak informacji – poznaj swoje prawa krok po kroku.

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy

REKLAMA