REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy jest wyłączone uprawnienie do pobierania renty i emerytury

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Prawo do pobierania emerytury w zbiegu z rentą z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową jest wyłączone w przypadku osiągania przez uprawnionego przychodu, z którym łączy się obowiązek ubezpieczenia społecznego, niezależnie od jego wysokości. Dotyczy to także sytuacji, gdy emeryt (mężczyzna) osiągnął wiek 65 lat.

Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy 27 kwietnia 2005 r. (sygn. akt II UZP 1/05; OSNP 2005/14/213). Zapadła o­na na podstawie następującego stanu faktycznego.
Stefan K. – lekarz medycyny, nabył od 1 stycznia 1990 r. prawo do renty z tytułu choroby zawodowej (kontaktowego, alergicznego zapalenia skóry). Od 1 marca 2000 r. przyznano mu też prawo do emerytury. Decyzją z 8 maja 2000 r. ZUS podjął wypłatę zbiegających się świadczeń i w okresie od 1 marca 2000 r. wypłacał wnioskodawcy pełną emeryturę i połowę renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. Stefan K. w latach 2000-2002 osiągał przychody ze stosunku pracy (w niepełnym wymiarze czasu pracy), z tytułu umów zlecenia oraz pozarolniczej działalności gospodarczej (prowadzenia gabinetu lekarskiego). 20 grudnia 2002 r. złożył o­n oświadczenie o zamiarze osiągania przychodu niepowodującego zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia. ZUS decyzją z 22 stycznia 2003 r., uznając, że wnioskodawca utracił możliwość pobierania tzw. półtorakrotnego świadczenia wobec osiągnięcia przychodów, wstrzymał wypłatę renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową, powołując się na art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.).
Stefan K. zaskarżył powyższą decyzję, powołując się z kolei na art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.), który wyklucza zastosowanie ograniczeń w wypłacie świadczeń ze względu na uzyskiwanie dodatkowych przychodów przez osoby, które ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Sąd okręgowy przyjął, że decyzja ZUS jest wadliwa. Od wyroku tego apelację wniósł organ rentowy.
Prawo do emerytury i renty wypadkowej
Zbieg prawa do świadczeń emerytalno-rentowych uregulowany został na poziomie ogólnym w ustawie o emeryturach i rentach z FUS (dalej zwanej emerytalną), odsyłając w przypadku zbiegu prawa do emerytury z rentą z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową do odrębnych przepisów.
WARTO WIEDZIEĆ
Emerytura przysługuje z ubezpieczenia emerytalnego, natomiast renta dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej – z ubezpieczenia wypadkowego.
Powyższe oznacza, że w przypadku zbiegu prawa do emerytury i renty wypadkowej zastosowanie ma ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej nazywana wypadkową). Odesłanie do odpowiedniego stosowania ustawy emerytalnej dotyczy tylko zakresu tą ustawą nieuregulowanego (art. 58 ustawy wypadkowej).
Emerytura i połowa renty albo...
Osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru:
• przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo
• emeryturę powiększoną o połowę renty.
Zasady tej (wynikającej z art. 26 ust. 1 ustawy wypadkowej) nie stosuje się, jeżeli osoba uprawniona osiąga przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (przychody te wymieniliśmy w ramce), niezależnie od wysokości tego przychodu (art. 26 ust. 3 ww. ustawy).
Z uwagi, że generalną zasadą ubezpieczeń społecznych jest przysługiwanie prawa tylko do jednego świadczenia, a więc niełączenie zbiegających się świadczeń (art. 95 ustawy emerytalnej), dokonując wykładni przepisów prawa ubezpieczeń społecznych, wyjątki od tej zasady powinny być interpretowane ściśle. Jeden z tych wyjątków zawiera właśnie art. 26 ustawy wypadkowej.
Dorabianie emerytów po 60 albo 65 roku życia
W przypadku osiągnięcia przez emeryta powszechnego wieku emerytalnego 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn, ustawodawca dopuścił nieograniczoną możliwość dorabiania do emerytury. Osiąganie przychodu bez względu na jego wysokość nie powoduje w takiej sytuacji zawieszenia ani zmniejszenia emerytury.
Od przedstawionej zasady jest jednak wyjątek – zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia dorabiającemu emerytowi, który ukończył 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna), jest możliwe tylko w sytuacji, gdy w chwili nabycia prawa do emerytury nie rozwiązał o­n kontynuowanego stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.
WARTO WIEDZIEĆ
Możliwość pobierania renty wypadkowej w zbiegu z emeryturą przysługuje wyłącznie osobom, które nie osiągają przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
Skutki pracy na emeryturze i rencie wypadkowej
Rentę wypadkową można łączyć z emeryturą w proporcji jedno świadczenie w całości, drugie w połowie, ale łączenie to nie jest dopuszczalne, jeżeli osoba mająca prawo do tych świadczeń osiąga jakikolwiek przychód z działalności stanowiącej tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.
Z uwagi, że art. 26 ust. 3 ustawy wypadkowej odwołuje się jedynie do „osiągania przychodu z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego” bez względu na jego wysokość – to ma to ten skutek, że prawo do pobierania emerytury i renty wypadkowej jest wyłączone w razie osiągania przychodów także wtedy, gdy dotyczy to emeryta-mężczyzny, który przekroczył 65 lat, niezależnie od wysokości tego przychodu.
Warto zaznaczyć, że osoba uprawniona do renty w związku z chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy, na podstawie ustawy wypadkowej, ma status rencisty. Natomiast art. 103 ust. 2 ustawy emerytalnej dotyczy tylko emeryta.
Na zawieszenie lub zmniejszenie emerytur i rent wpływa przychód uzyskany przez emerytów lub rencistów będących jednocześnie:
• pracownikami,
• pracownikami wykonującymi jednocześnie umowę zlecenia, umowę agencyjną lub umowę o dzieło na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy,
• osobami wykonującymi pracę nakładczą,
• członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
• osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami z nimi współpracującymi,
• osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność lub osobami z nimi współpracującymi,
• osobami wykonującymi odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
• żołnierzami zawodowymi,
• funkcjonariuszami Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Więziennej.
Monika Wojciechowska


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 25.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, 0wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

REKLAMA

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Darowizna w gotówce od matki: Skarbówka nie odpuszcza – liczy się forma przekazania środków

Choć darowizny między najbliższymi krewnymi często korzystają z pełnego zwolnienia z podatku, fiskus nie pozostawia miejsca na dowolność w ich dokumentowaniu. Najnowsza interpretacja podatkowa pokazuje, że nawet spełnienie podstawowych warunków, takich jak zgłoszenie darowizny w terminie i jej otrzymanie od członka rodziny, nie wystarczy, jeśli środki przekazano w gotówce. Taka forma – mimo zgłoszenia – może oznaczać konieczność zapłaty podatku.

Rola społeczności lokalnych w ochronie dziedzictwa kulturowego

Obowiązek ochrony zabytków nie dotyczy wyłącznie organów administracji czy właścicieli zabytkowych obiektów. Przepisy prawa nakładają ten obowiązek na każdego, kto z dziedzictwem kultury ma kontakt. To fundamentalna zasada, której konsekwencje praktyczne często są niedoceniane.

REKLAMA