REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy jest wyłączone uprawnienie do pobierania renty i emerytury

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Prawo do pobierania emerytury w zbiegu z rentą z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową jest wyłączone w przypadku osiągania przez uprawnionego przychodu, z którym łączy się obowiązek ubezpieczenia społecznego, niezależnie od jego wysokości. Dotyczy to także sytuacji, gdy emeryt (mężczyzna) osiągnął wiek 65 lat.

Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy 27 kwietnia 2005 r. (sygn. akt II UZP 1/05; OSNP 2005/14/213). Zapadła o­na na podstawie następującego stanu faktycznego.
Stefan K. – lekarz medycyny, nabył od 1 stycznia 1990 r. prawo do renty z tytułu choroby zawodowej (kontaktowego, alergicznego zapalenia skóry). Od 1 marca 2000 r. przyznano mu też prawo do emerytury. Decyzją z 8 maja 2000 r. ZUS podjął wypłatę zbiegających się świadczeń i w okresie od 1 marca 2000 r. wypłacał wnioskodawcy pełną emeryturę i połowę renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. Stefan K. w latach 2000-2002 osiągał przychody ze stosunku pracy (w niepełnym wymiarze czasu pracy), z tytułu umów zlecenia oraz pozarolniczej działalności gospodarczej (prowadzenia gabinetu lekarskiego). 20 grudnia 2002 r. złożył o­n oświadczenie o zamiarze osiągania przychodu niepowodującego zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia. ZUS decyzją z 22 stycznia 2003 r., uznając, że wnioskodawca utracił możliwość pobierania tzw. półtorakrotnego świadczenia wobec osiągnięcia przychodów, wstrzymał wypłatę renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową, powołując się na art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.).
Stefan K. zaskarżył powyższą decyzję, powołując się z kolei na art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.), który wyklucza zastosowanie ograniczeń w wypłacie świadczeń ze względu na uzyskiwanie dodatkowych przychodów przez osoby, które ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Sąd okręgowy przyjął, że decyzja ZUS jest wadliwa. Od wyroku tego apelację wniósł organ rentowy.
Prawo do emerytury i renty wypadkowej
Zbieg prawa do świadczeń emerytalno-rentowych uregulowany został na poziomie ogólnym w ustawie o emeryturach i rentach z FUS (dalej zwanej emerytalną), odsyłając w przypadku zbiegu prawa do emerytury z rentą z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową do odrębnych przepisów.
WARTO WIEDZIEĆ
Emerytura przysługuje z ubezpieczenia emerytalnego, natomiast renta dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej – z ubezpieczenia wypadkowego.
Powyższe oznacza, że w przypadku zbiegu prawa do emerytury i renty wypadkowej zastosowanie ma ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej nazywana wypadkową). Odesłanie do odpowiedniego stosowania ustawy emerytalnej dotyczy tylko zakresu tą ustawą nieuregulowanego (art. 58 ustawy wypadkowej).
Emerytura i połowa renty albo...
Osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru:
• przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo
• emeryturę powiększoną o połowę renty.
Zasady tej (wynikającej z art. 26 ust. 1 ustawy wypadkowej) nie stosuje się, jeżeli osoba uprawniona osiąga przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (przychody te wymieniliśmy w ramce), niezależnie od wysokości tego przychodu (art. 26 ust. 3 ww. ustawy).
Z uwagi, że generalną zasadą ubezpieczeń społecznych jest przysługiwanie prawa tylko do jednego świadczenia, a więc niełączenie zbiegających się świadczeń (art. 95 ustawy emerytalnej), dokonując wykładni przepisów prawa ubezpieczeń społecznych, wyjątki od tej zasady powinny być interpretowane ściśle. Jeden z tych wyjątków zawiera właśnie art. 26 ustawy wypadkowej.
Dorabianie emerytów po 60 albo 65 roku życia
W przypadku osiągnięcia przez emeryta powszechnego wieku emerytalnego 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn, ustawodawca dopuścił nieograniczoną możliwość dorabiania do emerytury. Osiąganie przychodu bez względu na jego wysokość nie powoduje w takiej sytuacji zawieszenia ani zmniejszenia emerytury.
Od przedstawionej zasady jest jednak wyjątek – zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia dorabiającemu emerytowi, który ukończył 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna), jest możliwe tylko w sytuacji, gdy w chwili nabycia prawa do emerytury nie rozwiązał o­n kontynuowanego stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.
WARTO WIEDZIEĆ
Możliwość pobierania renty wypadkowej w zbiegu z emeryturą przysługuje wyłącznie osobom, które nie osiągają przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
Skutki pracy na emeryturze i rencie wypadkowej
Rentę wypadkową można łączyć z emeryturą w proporcji jedno świadczenie w całości, drugie w połowie, ale łączenie to nie jest dopuszczalne, jeżeli osoba mająca prawo do tych świadczeń osiąga jakikolwiek przychód z działalności stanowiącej tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.
Z uwagi, że art. 26 ust. 3 ustawy wypadkowej odwołuje się jedynie do „osiągania przychodu z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego” bez względu na jego wysokość – to ma to ten skutek, że prawo do pobierania emerytury i renty wypadkowej jest wyłączone w razie osiągania przychodów także wtedy, gdy dotyczy to emeryta-mężczyzny, który przekroczył 65 lat, niezależnie od wysokości tego przychodu.
Warto zaznaczyć, że osoba uprawniona do renty w związku z chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy, na podstawie ustawy wypadkowej, ma status rencisty. Natomiast art. 103 ust. 2 ustawy emerytalnej dotyczy tylko emeryta.
Na zawieszenie lub zmniejszenie emerytur i rent wpływa przychód uzyskany przez emerytów lub rencistów będących jednocześnie:
• pracownikami,
• pracownikami wykonującymi jednocześnie umowę zlecenia, umowę agencyjną lub umowę o dzieło na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy,
• osobami wykonującymi pracę nakładczą,
• członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
• osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami z nimi współpracującymi,
• osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność lub osobami z nimi współpracującymi,
• osobami wykonującymi odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
• żołnierzami zawodowymi,
• funkcjonariuszami Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Więziennej.
Monika Wojciechowska


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Skarbówka robi pogrom. Sprawdzają to teraz na potęgę i prześwietlają nas pięć lat wstecz. Kara to nawet 30 tysięcy złotych

Zaległości w podatkach prześwietlane są nawet pięć lat wstecz, a wlepiane kary sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych. Urzędy skarbowe biorą po lupę właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Fiskus nie ma litości dla tych, którzy trudnią się krótkoterminowym najmem, ale zyskiem z państwem dzielić się nie chcą.

Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

Coraz więcej dłużników lokuje swoje pieniądze na aplikacjach takich jak Revolut czy Zen. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie. W Polsce celowe ukrywanie majątku przed egzekucją komorniczą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności.

REKLAMA

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Groźna nimfa kleszcza. Jak się chronić po spacerze w lesie? Ekspert radzi

Nimfa kleszcza, choć wielkości główki od szpilki, może przenosić groźne choroby. Dlatego po powrocie z lasu warto dokładnie obejrzeć ciało, wytrzepać ubrania i wziąć prysznic – przypomina główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski.

1200 zł podwyżki emerytury i (jednak!) 64 tys. zł wyrównania dla 120 tys. emerytów (bez pomijania roczników 1949-1952) – jest zupełnie nowa specustawa przeliczeniowa dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

W dniu 29 kwietnia 2025 r. do laski marszałkowskiej został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada ponowne przeliczenie emerytur (i ich podwyżkę) oraz wypłatę wyrównań za okres pobierania świadczeń w zaniżonej wysokości dla wszystkich emerytów objętych zakresem podmiotowym wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. (sygn. akt sygn. akt SK 140/20). W przeciwieństwie do tego co proponuje rząd – specustawa przeliczeniowa w tej wersji – nie pozbawia emerytów prawa do wyrównania (w wysokości 64 tys. zł dla każdego uprawnionego) i obejmuje również poszkodowane kobiety z roczników 1949-1952, które MRPiPS chce pozbawić nie tylko ww. wyrównania, ale również podwyżki bieżących świadczeń emerytalnych.

REKLAMA

Co z podwyżkami dla nauczycieli od września? Są pierwsze odpowiedzi na postulaty ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o 10 proc. podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Rząd na razie nie odpowiedział na te żądania, ale pojawiły się już pierwsze komentarze samorządowców. Uważają oni, że mogliby wypłacić podwyżki, ale musi zostać spełniony jeden, podstawowy warunek.

Trzeba wypłacać pieniądze z kont. Apelują o to... banki. To wezwanie budzi prawdziwą trwogę

Unieruchomione pociągi i metro, paraliż na lotniskach, brak internetu, niedziałająca sieć komórkowa i tłumy ludzi w sklepach. Szturmowali je tylko ci, którzy w portfelach mieli pieniądze, bo kartą płacić się nie dało. Ten horror wydarzył się w Hiszpanii. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już cztery miesiące temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

REKLAMA