REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany prawa spadkowego - skutki podatkowe

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 23 października 2011 r. osoby fizyczne w sporządzanych testamentach mogą ustanawiać tzw. zapisy windykacyjne. Czym jest zapis windykacyjny oraz jakie są skutki podatkowe otrzymania takiego zapisu?

Instytucja zapisu windykacyjnego

Dotychczas Kodeks cywilny nie zawierał przepisów pozwalających spadkodawcy skutecznie stanowić o sposobie podziałuspadku. Spadkodawca nie mógł więc w sposób wiążący spadkobiercówwskazać, jakie przedmioty mają przypaść po jego śmierciposzczególnym osobom. Co prawda, przepisy przewidywały możliwośćdokonywania zapisów, lecz przepisy te nie mają skutku rzeczowego, ajedynie zobowiązujący. Osłabiało to w istotny sposób swobodętestowania, jak również nie odpowiadało oczekiwaniomspołecznym.

REKLAMA

Sytuacja ta zmieniła się z dniem 23 października2011 r. Od tej daty weszły w życie przepisy Kodeksucywilnego regulujące tzw. zapis windykacyjny (zmiany wprowadzaustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny orazniektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 85, poz. 458).

Na podstawie nowych przepisów spadkodawca będziemógł zapisać w testamencie oznaczonej osobie określone rzeczy (lubprawa majątkowe). Przy czym zapisobiorca nabywać je będzie już wchwili otwarcia spadku (art. 9811 § 1 k.c.). Istotnejest, że zapisu windykacyjnego można dokonać wyłącznie wtestamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego. Zapisemwindykacyjnym można więc zapisać spadkobiercy:

1) rzecz oznaczoną co do tożsamości (zarówno rzeczruchomą, jak i nieruchomość),

2) zbywalne prawo majątkowe (np. prawo wieczystegoużytkowania czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne.

Można także ustanowić na rzecz zapisobiorcyużytkowanie lub służebność (art. 9811 § 2 k.c.).

Powyższy katalog jest katalogiem zamkniętym, tj.nic innego nie może być przedmiotem zapisu windykacyjnego.

Zapisobiorca nabędzie zapisane testamentem rzeczylub prawa z chwilą otwarcia spadku, jeżeli zapis będzie skuteczny.Zapis będzie bezskuteczny, gdy:

• w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisunie należy do spadkodawcy albo spadkodawca był zobowiązany do jegozbycia,

REKLAMA

• w chwili otwarcia spadku przedmiotmajątkowy, który miał być obciążony użytkowaniem lub służebnością,nie należy do spadku albo spadkodawca był zobowiązany do jegozbycia - jeżeli przedmiotem zapisu jest ustanowienie dlazapisobiorcy użytkowania lub służebności (art. 9812k.c.).

Szczególna sytuacja ma miejsce, jeżeli zapiswindykacyjny zostanie ustanowiony z zastrzeżeniem warunku lubterminu. Co do zasady, zastrzeżenia takie uważa się zanieistniejące (art. 9813 § 1 zdanie pierwsze Kodeksucywilnego). Co więcej, jeżeli z treści testamentu lub zokoliczności wynika, że bez takiego zastrzeżenia zapis nie zostałbyuczyniony, zapis windykacyjny będzie nieważny (art. 9813§ 1 zdanie drugie k.c.). Wprowadzenie tych przepisów uzasadnionejest tym, że - jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawywprowadzającej przepisy o zapisie windykacyjnym:

celem zapisu windykacyjnego i jego zaletą jestszybkie przysporzenie zapisobiercy określonej korzyści majątkowej.Dopuszczenie zapisu windykacyjnego z zastrzeżeniem warunku lubterminu pozostaje w sprzeczności z tym celem. Ponadto w przypadkunieruchomości dodatkowo pojawiałby się problem związany z treściąart. 157 § 1 K.c. Przepis ten zabrania przenoszenia własnościnieruchomości z zastrzeżeniem warunku lub terminu. Zakaz tendotyczy także przenoszenia prawa użytkowania wieczystego (...). Wzwiązku z tym nie wydaje się zasadne dopuszczenie zapisuwindykacyjnego z zastrzeżeniem warunku lub terminu. Jeżeli testatorchce uzależnić nabycie określonej korzyści majątkowej przezzapisobiercę od warunku lub terminu, może się posłużyć zapisemzwykłym.

Zapis windykacyjny nieważny ze względu nazastrzeżenie warunku lub terminu wywołuje zatem skutki zapisuzwykłego uczynionego pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu,chyba że co innego wynika z treści testamentu lub z okoliczności(art. 9813 § 2 zdanie drugie k.c.; zapis zwykły regulująprzepisy art. 968-981 k.c.).

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego wartykule Jakie sąskutki podatkowe zapisu windykacyjnego - zmiany prawaspadkowego

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Work-life balance wciąż wyzwaniem polskich mam

Im starsze dziecko, tym większe zaangażowanie kobiet w nieodpłatną pracę opiekuńczą. Chociaż rośnie udział ojców, to nadal jest on niewielki, zwłaszcza w opiece nad starszymi dziećmi. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundację Share the Care.

Starzy i młodzi mundurowi - Po przejściu na emeryturę moja była o 50 zł wyższa od kolegi, a dzisiaj kolega ma wyższą emeryturę ode mnie o 1500 złotych. To według Państwa jest niesprawiedliwe dla starych, czy może jednak dla nowych?

Infor.pl udostępnia czytelnikom miejsce do publikacji. Popularnym tematem są emerytury. Czytelnicy opisują nam najczęściej swoje negatywne "przygody" co do obniżenia emerytury o kwoty wypłaconych emerytur wcześniejszych (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r.) oraz zaniżanie emerytur przez podwójny system emerytur mundurowych. I właśnie o emeryturach mundurowych jest opublikowany w artykule list.

Koniec z niedzielami z zakazem handlu – po zmianie zrobisz zakupy w co najmniej dwie niedziele w miesiącu?

Na III czytanie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju oczekuje projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy - Kodeks pracy (druk sejmowy nr 384), który ma na celu zmianę regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę, poprzez wprowadzenie co najmniej dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu roku kalendarzowego.

Blisko 1000 złotych dodatku do pensji w czerwcu. Pracodawca musi te pieniądze wypłacić

Specjalny dodatek do pensji otrzymują ci, którzy pracują w nocy. Kwota nie jest stała. Jej wysokość zależy między innymi od liczby godzin pracy w danym miesiącu. Czerwcowy bilans daje ich sto sześćdziesiąt. Ile dokładnie wyniesie maksymalny dodatek za nocną pracę w tym miesiącu?

REKLAMA

Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

REKLAMA

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

REKLAMA