REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co trzeci internauta nie chce zmian w prawie autorskim

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co drugi internauta opowiada się za złagodzeniem polskiego prawa autorskiego dotyczącego dozwolonego użytku (54 proc.); za pozostawieniem go bez zmian jest co trzeci użytkownik sieci (35 proc.) - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród polskich internautów.

REKLAMA

Badanie, którego wyniki Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie przekazała PAP w poniedziałek, przeprowadzono wśród użytkowników internetu w terminie od 30 stycznia do 10 lutego br. Celem sondażu było zbadanie opinii polskich internautów na temat międzynarodowego porozumienia przeciw obrotowi podróbkami ACTA oraz prawa autorskiego, które obecnie obowiązuje w Polsce.

54 proc. respondentów - jak wynika z sondażu - chciałoby złagodzenia prawa nabywców, np. poprzez objęcie gier i programów zasadami dozwolonego użytku osobistego, 35 proc. uważa, że należy pozostawić bez zmian przepisy dotyczące korzystania z treści bez zezwolenia twórcy, czyli np. rozszerzenia możliwości udostępniania utworów muzycznych na portalach społecznościowych. 10 proc. badanych nie wie, co to jest dozwolony użytek osobisty w polskim prawie autorskim. 1 proc. użytkowników sieci opowiedział się w sondażu za ograniczeniem prawa nabywców do utworów chronionych prawem autorskim.

"To, że ktoś nie widzi potrzeby zmian w polskim prawie autorskim, oznacza, że nie zna prawa i się nim nie interesuje" - komentował wynik badania Tomasz Kaszuba, pracownik Wydziału Informatyki Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. "Bardziej ciekawe jest to, że 54 proc. chce zmiany dostępu do programów i gier. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest uczynienie treści nie darmowymi, ale bardzo łatwo dostępnymi" - podkreślił.

REKLAMA

Znaczna większość badanych wskazała, że polski rząd nie powinien był podpisywać porozumienia ACTA (94 proc.). 1 proc. respondentów uznał tę decyzję jako słuszną, 5 proc. internautów nie miało zdania. Zdaniem większości ankietowanych rząd powinien był skonsultować podpisanie tej umowy z opinią publiczną (96 proc.). Takiej powinności nie widziało 3 proc. internautów, 1 proc. uznał, że trudno powiedzieć.

38 proc. badanych, zapytanych o formę, w jakiej polski rząd powinien był konsultować podpisanie porozumienia ACTA z opinią publiczną, wskazało na szerokie konsultacje społeczne za pośrednictwem ośrodków badania opinii oraz internetu. 30 proc. wskazało na referendum, tyle samo - na konsultacje z ekspertami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

69 proc. internautów uważa, że darmowa dystrybucja treści chronionych prawem autorskim w internecie promuje twórców poprzez zwiększanie kręgu ich odbiorców. Dla 14 proc. taka forma dystrybucji twórczości w sieci służy jej umacnianiu, bo umożliwia nowym twórcom użycie darmowej treści. 7 proc. internautów uznaje bezpłatne rozpowszechnianie jako kradzież. 2 proc. podkreśliło, że prowadzi to do ograniczenia twórczości, bo zmniejsza motywację twórców.

"Pytanie o darmową dystrybucję treści chronionych prawem autorskim dotyczy sensowności prawa autorskiego. Jedynie 7 proc. pytanych o to uznało darmową dystrybucję za kradzież. Większość jest przekonana, że służy to promowaniu twórców. Świadczy to o tym, że większość nie rozumie celowości obecnego prawa autorskiego" - zwrócił uwagę Kaszuba.

Za rozważeniem w Polsce prawnego wsparcia twórców, którzy udostępniają swoje treści na otwartej licencji w internecie, np. poprzez modyfikację prawa o zbiórce publicznej, opowiada się 73 proc. badanych (zdecydowanie tak - 45 proc., raczej tak - 28 proc.). 7 proc. internautów nie widzi takiej potrzeby (2 proc. - zdecydowanie nie, 5 proc. - raczej nie), 20 proc. nie ma zdania.

Co trzeci badany zgodził się ze stwierdzeniem, że ACTA chroni tylko koncerny medialne kosztem indywidualnych użytkowników internetu (31 proc.). Tyle samo respondentów jako słuszne uznało zdanie, że ACTA zagraża prywatności internautów (31 proc.). 18 proc. respondentów wskazało, że umowa międzynarodowa ogranicza twórczość polskich internautów, 12 proc. - że dokument ten może zablokować zmiany w polskim prawie. Dla 5 proc. użytkowników sieci umowa nie zmienia nic w polskim prawie, więc nie jest - ich zdaniem - potrzebna. 2 proc. uważa, że ACTA jest w interesie polskich twórców, 1 proc. - że przystąpienie do międzynarodowego porozumienia nie zmienia nic w polskim prawie, więc powinno zostać przyjęte przez Polskę.

W sondażu, przeprowadzonym online przez Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych w Warszawie, wzięło udział ok. 500 osób.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA