REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Żołnierze będą mogli awansować bez zmiany stanowiska

Subskrybuj nas na Youtube
© rachwal - Fotolia.com
© rachwal - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mianowanie na wyższy stopień bez zmiany stanowiska, objęcie żołnierzy urlopami ojcowskimi i mniej powodów do zwolnienia ze służby - to propozycje ujęte w założeniach do nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, które we wtorek przyjął rząd.

Według projektu, który przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej, stanowiska zajmowane przez oficerów młodszych (od podporucznika do kapitana), podoficerów i szeregowych będą przypisane do więcej niż jednego stopnia wojskowego (w przypadku oficerów i szeregowych do dwóch, a podoficerów - do trzech). Dzięki temu żołnierza będzie można bez zmiany stanowiska awansować na wyższy stopień i co za tym idzie, wypłacić mu wyższe uposażenie.

Warunkiem takiego awansu będzie uzyskanie przez żołnierza wzorowej lub bardzo dobrej oceny w opinii służbowej oraz odpowiednio długi czas służby na dotychczasowym stanowisku - trzy lata w przypadku oficerów młodszych i podoficerów (w wyjątkowych sytuacjach dwa lata) oraz pięć lat u szeregowych (wyjątkowo trzy lata).

O tego rodzaju zmiany zwracali się do MON mężowie zaufania korpusów osobowych, m.in. na styczniowym spotkaniu z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem.

REKLAMA

Projekt zmian w tzw. ustawie pragmatycznej zakłada też zniesienie kadencyjności u podoficerów, a u oficerów służby stałej możliwość powtarzania kadencji bez ograniczeń. Wyjątkami od tej ostatniej reguły będą jedynie stanowiska szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódców rodzajów sił zbrojnych, dowódcy operacyjnego i szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Z listy przyczyn skutkujących obligatoryjnym zwolnieniem żołnierza ze służby mają zostać wykluczone dwie przesłanki: niedostateczna ocena z dwóch kolejnych egzaminów sprawnościowych oraz niezłożenie w terminie oświadczenia majątkowego. Oblanie egzaminu sprawnościowego będzie jednak oznaczało, że żołnierz nie będzie mógł uzyskać w opinii służbowej oceny wyższej niż dostateczna, co stanowi fakultatywną przesłankę do zwolnienia ze służby. Tak samo traktowane jest niezłożenie oświadczenia majątkowego, które jest wykroczeniem dyscyplinarnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żołnierze zawodowi mają też uzyskać prawo do urlopu ojcowskiego. Ma on być przyznawany na zasadach określonych w Kodeksie pracy, czyli na dwa tygodnie w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Prawo do urlopu ojcowskiego mają już funkcjonariusze innych służb mundurowych. O zmianę regulacji dotyczących żołnierzy do MON kilkakrotnie zwracała się pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Zmienić ma się też system oceny żołnierzy. Opinie służbowe mają być wydawane co roku, między 15 sierpnia a 15 października. Żołnierz, który uzyska niedostateczną ocenę, będzie mógł wystąpić do dowódcy jednostki z wnioskiem o jej weryfikację. Ocena co najmniej dobra będzie przesłanką do podpisania kolejnego kontraktu lub przejścia do służby stałej.

Minimalny okres trwania kontraktu ma zostać wydłużony z 18 miesięcy do dwóch lat.

REKLAMA

Do ustawy ma zostać wpisana zasada, że funkcjonariusze policji rozpoczynający służbę w wojsku, Straży Granicznej, BOR, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, ABW, Agencji Wywiadu i Służby Kontrwywiadu Wojskowego będą powoływani najpierw do służby kontraktowej na 1,5 roku, a potem do służby stałej. Dotychczas brakowało jednoznacznych rozstrzygnięć w tym zakresie.

Projekt ma też doprecyzować przepisy dotyczące kandydatów na żołnierzy zawodowych - uregulować opłaty za egzaminy wstępne do uczelni wojskowych i szkół podoficerskich, okoliczności zwalniania ze służby kandydackiej, zwrot kosztów nauki żołnierzy, którzy nie ukończyli jej w szkole wojskowej, warunki i tryb powoływania do służby kandydackiej oraz jej pełnienia. Uszczegółowione mają zostać przepisy dotyczące potwierdzania zwolnień chorobowych żołnierzy zawodowych, w tym zwolnień na dzieci.

Złagodzone mają być też zasady nabywania praw do dodatku motywacyjnego - jedną z podstaw ma być uzyskanie co najmniej oceny dobrej w opinii służbowej; obecnie jest wymagana ocena bardzo dobra. Zgodnie z projektem wcześniej, bo po dziewięciu a nie 12 latach służby, żołnierz będzie mógł otrzymać wsparcie na przekwalifikowanie zawodowe w wysokości dwukrotności limitu określonego w ustawie. Uzupełnione mają być też przepisy dotyczące warunków i trybu przyznawania nagród uznaniowych i zapomóg.

MON nie zdecydował się natomiast na wydłużenie maksymalnego czasu służby kontraktowej, który obecnie wynosi 12 lat. O problemach z tym związanych mówili na styczniowym spotkaniu z szefem MON szeregowi zawodowi. Jeśli nie awansują oni na stopień podoficerski, nie mogą być powołaniu do służby stałej, więc po 12 latach służby na kontrakcie muszą odejść z wojska.

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. I
Oto 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W kolejnych częściach będziemy przedstawiać następne pytania.
Marketing kancelarii prawnej – jak promować usługi zgodnie z przepisami i zasadami etyki zawodowej?

Współczesny rynek usług prawniczych staje się coraz bardziej konkurencyjny. Klienci poszukują prawników nie tylko na podstawie rekomendacji, ale również za pomocą internetu, social mediów czy mediów tradycyjnych. W odpowiedzi na te zmiany kancelarie prawne muszą szukać skutecznych sposobów promocji. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych branż, działalność marketingowa w sektorze prawnym podlega szczególnym ograniczeniom wynikającym z przepisów prawa oraz zasad etyki zawodowej.

Można dostać 1900 zł już 5 lat przed emeryturą. I tak co miesiąc. Kto może otrzymać specjalne świadczenie?

Samo zwolnienie z pracy na krótko przed osiągnięciem wieku emerytalnego nie jest wystarczające, aby otrzymać świadczenie przedemerytalne. Kluczowe jest, aby powód zwolnienia leżał po stronie pracodawcy. Jeżeli dokumenty nie potwierdzają, że pracodawca jest odpowiedzialny za zwolnienie, ZUS może odmówić wypłaty świadczenia. Oto szczegóły.

REKLAMA

Tylko 4,5% kobiet w Polsce deklaruje bardzo wysoki dobrostan. Reszta balansuje na granicy sił – raport, który obnaża prawdę o życiu współczesnych Polek

Tylko 4,5% Polek deklaruje bardzo wysoki dobrostan, a aż 90% codziennie odczuwa presję, by dawać radę. Raport PKO Ubezpieczenia „Dobrostan Polek 2025” odsłania emocje, potrzeby i realia życia kobiet w Polsce – od macierzyństwa po samotność, od wsi po metropolie.

Odszkodowanie za błąd weterynarza

Współczesne społeczeństwo przywiązuje coraz większą wagę do dobrostanu zwierząt, traktując je już nie tylko jako istoty żywe, ale często jako pełnoprawnych członków swojej rodziny. Wraz z rosnącą świadomością właścicieli zwierząt oraz dynamicznym rozwojem usług weterynaryjnych w Polsce i na świecie, pojawia się również potrzeba zapewnienia należytej ochrony prawnej w sytuacjach, gdy w wyniku błędów w procesie diagnostyki lub w procesie terapeutycznym pupila (procesie leczenia) dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia lub śmierci zwierzęcia.

KSeF: Podatkowa rewolucja od 1 lutego 2026! Księgowi alarmują: chaos, niejasne przepisy i strach przed zmianami

Od 1 lutego 2026 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się obowiązkowy dla największych firm, a dwa miesiące później dla całej reszty przedsiębiorców. Mimo zbliżającego się terminu, wciąż brakuje ostatecznych przepisów, a dokumentacja techniczna nie rozwiewa wszystkich wątpliwości. Księgowi biją na alarm – obawiają się chaosu organizacyjnego, przeciążenia obowiązkami i braku jasnych wytycznych. Przedsiębiorców czeka rewolucja, na którą wielu z nich wciąż nie jest gotowych.

Do 5 sierpnia 2025 r. kontrola ruchu: osobowego, towarowego, pieszego, rowerowego na granicy z Niemcami i Litwą (wjazd do Polski). Co z pracownikami przygranicznymi?

Wydano alert RCB w zakresie kontroli Straży Granicznej na granicy z Niemcami i Litwą (wjazd do Polski). Kontrola ruchu: osobowego, towarowego, pieszego, rowerowego na granicy z Niemcami - na 52. przejściach granicznych oraz z Litwą na 13 przejściach granicznych trwa od 7 lipca 2025 r. do 5 sierpnia 2025 r. Sytuacją przejęci się pracownicy transgraniczni, przedsiębiorcy, kierowcy oraz turyści.

REKLAMA

ZUS jeszcze raz przeliczy emerytury. Te roczniki zyskają spory zastrzyk comiesięcznej gotówki

Nawet kilkaset złotych, tyle pieniędzy można zyskać przy ponownym przeliczeniu emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może to zrobić w kilku konkretnych sytuacjach. Warto sprawdzić, kto jest na liście tych, którzy mają szansę na zwiększenie swojej emeryckiej pensji.

W 2025 r. 280,00 zł dla uczniów klas I-III na naukę pływania. Sprawdź zasady dofinansowania

W 2025 r. przeznaczono 280,00 zł dla uczniów klas I-III na naukę pływania. Program powszechnej nauki pływania to propozycja uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych i jest kierowany do dzieci bez selekcjonowania na mniej lub bardziej sprawnych czy uzdolnionych ruchowo.

REKLAMA