REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znaczenie intercyzy w razie rozwodu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Po rozwodzie każdy z małżonków może wystąpić do sądu o podział majątku wspólnego. Otrzymuje wówczas swój udział w tym majątku oraz zatrzymuje majątek osobisty.  

Rozwiedzeni małżonkowie mogą domagać się, aby sąd podzielił ich majątek wspólny, którego dorobili się w czasie trwania małżeństwa. Dodatkowo jeszcze każdy z nich zachowuje prawo do majątku osobistego. Wielkość tego majątku zależy przede wszystkim od tego, czy małżonkowie zawarli umowę majątkową, zwaną intercyzą.

Majątek małżonków

Między małżonkami, którzy nie zawierali żadnej umowy majątkowej z chwilą zawarcia małżeństwa, tworzy się wspólność majątkowa (wspólność ustawowa). Oznacza to, że cały zakupiony przez nich po ślubie majątek należy do obojga, bez względu na to, kto faktycznie dokonał zakupu. Małżonkowie stają się współwłaścicielami tych przedmiotów i powstaje między nimi współwłasność łączna. Natomiast po rozwodzie ta współwłasność łączna zamienia się we współwłasność w częściach ułamkowych i każdy z rozwiedzionych małżonków staje się wówczas właścicielem określonej części masy majątkowej kiedyś wspólnej.

Do majątku wspólnego małżonków należą przede wszystkim pobrane wynagrodzenia za pracę oraz dochody z innej działalności zarobkowej męża i żony, dochody z majątku wspólnego i z majątku osobistego każdego z nich oraz środki zgromadzone na ich rachunkach otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego.

Natomiast majątek osobisty każdego z małżonków tworzą przedmioty majątkowe, które nie zostały objęte tą wspólnością.

Takie stosunki majątkowe między małżonkami istnieją wówczas, gdy nie zawierali oni żadnej majątkowej umowy małżeńskiej. W razie podziału majątku po rozwodzie sąd dzieli go na dwie równe części. Przyjmuje się bowiem, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Jednak z ważnych powodów każdy z małżonków może domagać się, aby majątek wspólny został podzielony na dwie nierówne części. Przy podziale sąd uwzględnia wówczas stopień, w którym każdy z małżonków przyczynił się do powstania tego majątku. Oceniając stopień przyczynienia sąd bierze pod uwagę nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

Co w intercyzie

Intercyza jest to umowa majątkowa, którą zawierają małżonkowie w formie aktu notarialnego i zmieniają w niej wynikające z przepisów ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 1975 r. nr 45 poz. 234 z późn. zm.) uregulowania dotyczące stosunków majątkowych w ramach wspólności ustawowej. W umowie małżonkowie mogą tę wspólność rozszerzyć, ograniczyć, ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

Przykład:
PODZIAŁ MAJĄTKU NA DWIE NIERÓWNE CZĘŚCI
Małżonkowie nie zawierali intercyzy i dorobili się majątku wspólnego. Do powstania tego majątku przyczynił się przede wszystkim mąż, który przez wiele lat pracował za granicą. W tym czasie żona przebywała w kraju, nigdzie nie pracowała, nie prowadziła domu, bo małżonkowie mieszkali oddzielnie, a nawet nie zajmowała się wychowywaniem dzieci, bo małżeństwo było bezdzietne.
Po rozwodzie mąż wystąpił o podział majątku wspólnego na dwie nierówne części. Uzasadniał, że powinien otrzymać większą część, ponieważ w większym stopniu przyczynił się do powstania majątku wspólnego, zaś żona nie świadczyła osobistej pracy przy wychowywaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie.

Intercyzę małżonkowie mogą zawrzeć przed ślubem lub po ślubie. W czasie trwania małżeństwa mogą też zmienić lub rozwiązać zawartą wcześniej umowę.

Najczęściej sporządzana jest intercyza ustanawiająca między małżonkami rozdzielność majątkową albo rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Gdyby umowa została zawarta jeszcze przed ślubem, to między małżonkami nie powstałaby w ogóle wspólność majątkowa i nie dorobiliby się wspólnego majątku. Natomiast każdy z nich samodzielnie wypracowywałby swój majątek osobisty. Po rozwodzie nie musieliby dzielić majątku wspólnego, ponieważ takiego majątku nie dorobiliby się.

Zdarza się, że małżonkowie umowę o rozdzielności majątkowej zawierają już po ślubie. Wówczas aż do momentu zawarcia jej wypracowują majątek wspólny, a dopiero od momentu sporządzenia intercyzy każdy z nich nabywa majątek zaliczany do jego majątku odrębnego. W takim przypadku majątek męża i żony składa się z trzech części:
- majątku osobistego nabytego przed zawarciem małżeństwa,
- udziału w majątku wspólnym, który powstał w okresie między zawarciem małżeństwa a powstaniem intercyzy,
- majątku osobistego nabytego po zawarciu intercyzy o rozdzielności majątkowej.

Po rozwodzie sąd podzieli tylko majątek wspólny tych małżonków, natomiast każdy z nich zachowa jeszcze dodatkowo swój majątek osobisty.

Wyrównanie dorobków

Na innych zasadach dzielony jest majątek po rozwodzie wówczas, gdy małżonkowie zawarli umowę majątkową o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków.

Dorobek każdego małżonka stanowi różnica między wartością majątku osobistego, który posiadał on w dniu zawarcia umowy majątkowej z wyrównaniem dorobków, a wartością majątku w dacie rozwiązania umowy. Dorobkiem jest więc wzrost wartości majątku po zawarciu umowy majątkowej.

Nie wlicza się do niego przedmiotów, które małżonek nabył przed zawarciem umowy majątkowej, przez dziedziczenie, zapis, darowiznę (o ile spadkobierca lub darczyńca inaczej nie postanowili), praw niezbywalnych, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, przedmiotów uzyskanych z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała, wywołanie rozstroju zdrowia albo zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub innej działalności zarobkowej małżonka, praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy oraz przedmiotów nabytych w zamian za wymieniony tutaj majątek.

WINA NIE WPŁYWA NA PODZIAŁ MAJĄTKU

W razie podziału majątku po rozwodzie sąd nie bierze pod uwagę, który z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Wina nie ma żadnego wpływu na sposób podziału majątku. Zarówno małżonek winny, jak i niewinny mają takie same prawa do należnych im po podziale części majątku wspólnego.

Do dorobku dolicza się:
- darowizny, które zrobił jeden małżonek. Wyjątek stanowią darowizny na rzecz wspólnych wstępnych małżonków oraz drobne, zwyczajowo przyjęte darowizny na rzecz innych osób,
- usługi świadczone przez jednego małżonka na rzecz majątku drugiego,
- nakłady i wydatki na majątek jednego małżonka z majątku drugiego małżonka.

Wyrównania dorobków może żądać po ustaniu rozdzielności majątkowej mąż lub żona, którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego małżonka. Na przykład może to mieć miejsce przy dzieleniu majątku po rozwodzie. Wyrównanie może polegać na zapłacie lub na wyrównaniu prawa. Gdyby strony nie mogły porozumieć się co do sposobu i wysokości wyrównania, to wówczas spór między nimi rozstrzygnie sąd.

Po rozwodzie małżonek ma prawo do:
- majątku osobistego, który nabył przed ślubem,
- udziału w majątku wspólnym, który małżonkowie nabyli w okresie między ślubem a zawarciem umowy o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków,
- majątku osobistego nabytego po zawarciu umowy,
- części dorobku drugiego małżonka.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Wzór wniosku o podział majątku wspólnego


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
malgorzata.piasecka@infor.pl


Podstawa prawna:
- ustawa z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (DzU nr 9, poz. 59 ze zm.).

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

REKLAMA

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

REKLAMA

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

REKLAMA