REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeśli intercyza, to tylko przed ślubem

Marek Kutarba
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcesz uniknąć odpowiedzialności za podatkowe długi małżonka, o podpisaniu umowy o rozdzielności majątkowej, tzw. intercyzy, musisz pomyśleć jeszcze przed ślubem. Potem może być na to już za późno.
Coraz częściej popadający w tarapaty podatnicy starają się uchronić resztki swojego majątku przed fiskusem, zawierając pośpiesznie umowy o zniesieniu wspólności majątkowej lub uciekając w fikcyjne rozwody lub separacje. Coraz częściej też osoby planujące ślub jeszcze przed wypowiedzeniem sakramentalnego „tak” zaczynają myśleć o zabezpieczeniu swoich interesów majątkowych przez wynegocjowanie i zawarcie odpowiedniej umowy dokładnie regulującej stosunki majątkowe w zawieranym małżeństwie.

W dużej mierze jest to spowodowane obowiązującymi obecnie przepisami podatkowymi. Przewidują one, że w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność za podatki obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka.

Co więcej, w wyniku nowelizacji Ordynacji podatkowej, od 1 stycznia 2003 r. organy podatkowe mogą dokonywać zabezpieczenia zobowiązania podatkowego nie tylko na majątku odrębnym, ale też na majątku wspólnym małżonków, a nawet ustanowić hipotekę na nieruchomości wspólnej małżonków. I to nawet wtedy, gdy z podatkami zalega nie sam małżonek, ale prowadzona przez niego firma.

Problem tylko w tym, że ta droga ucieczki przed odpowiedzialnością za podatki jest coraz mniej skuteczna, z czego zresztą rzadko zdajemy sobie sprawę. Jest tak dlatego, że obowiązujące obecnie przepisy przewidują, że skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej.

Ważny termin zawarcia umowy

Z podatkowego punktu widzenia zawieranie umów o rozdzielności majątkowej ma zatem sens wtedy, gdy umowę taką zawiera się jeszcze przed ślubem. Podobnie jest w przypadku separacji. Nie odpowiadamy dopiero za te podatki małżonka, które powstały po dniu uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji.

Na niewiele zdaje się także obecnie ucieczka w fikcyjne rozwody i separacje. Rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej. Solidarna odpowiedzialność oznacza w tym przypadku tyle, że urząd skarbowy może sam wybrać, z którego z byłych małżonków ściągnie zaległe kwoty.

Co prawda odpowiedzialność ta ograniczona jest tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym, jednak to akurat może okazać się marnym pocieszeniem, gdy np. po czterech latach od rozwodu fiskus zapuka do naszych drzwi z żądaniem uiszczenia podatku, którego kiedyś nie zapłacili były mąż czy żona.

Co gorsza, od 1 stycznia 2003 r. zasady odpowiedzialności obowiązujące rozwiedzionych małżonków mają zastosowanie także w przypadku separacji. A to oznacza, że tak naprawdę często zamiast spodziewanych korzyści, podatnicy ponoszą tylko zupełnie niepotrzebne koszty.

Marek Kutarba

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1794,70 złotych zasiłku z ZUS dla seniora, który nie jest emerytem. Jak go załatwić, kto dostanie, jak długo świadczenie będzie wypłacane

Ochrona przedemerytalna pracownika przed zwolnieniem z pracy nie zawsze działa. Skąd więc brak środki finansowe na utrzymanie, jeśli wynagrodzenia za pracę już nie ma, a na emeryturę za wcześnie, bo do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego sporo brakuje?

Ochrona przedemerytalna pracownika, jak działa, na czym polega, czy zawsze chroni przed zwolnieniem i wypowiedzeniem umowy

W kodeksie pracy stworzono całą grupę przepisów dotyczących osób, którym do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego brakuje nie więcej ni cztery lata.  Na czym polega ta ochrona i czy dotyczy tylko zatrudnionych na etacie.

Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

Czy dziś,03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

REKLAMA

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA