REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeśli intercyza, to tylko przed ślubem

Marek Kutarba
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcesz uniknąć odpowiedzialności za podatkowe długi małżonka, o podpisaniu umowy o rozdzielności majątkowej, tzw. intercyzy, musisz pomyśleć jeszcze przed ślubem. Potem może być na to już za późno.
Coraz częściej popadający w tarapaty podatnicy starają się uchronić resztki swojego majątku przed fiskusem, zawierając pośpiesznie umowy o zniesieniu wspólności majątkowej lub uciekając w fikcyjne rozwody lub separacje. Coraz częściej też osoby planujące ślub jeszcze przed wypowiedzeniem sakramentalnego „tak” zaczynają myśleć o zabezpieczeniu swoich interesów majątkowych przez wynegocjowanie i zawarcie odpowiedniej umowy dokładnie regulującej stosunki majątkowe w zawieranym małżeństwie.

W dużej mierze jest to spowodowane obowiązującymi obecnie przepisami podatkowymi. Przewidują one, że w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność za podatki obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka.

Co więcej, w wyniku nowelizacji Ordynacji podatkowej, od 1 stycznia 2003 r. organy podatkowe mogą dokonywać zabezpieczenia zobowiązania podatkowego nie tylko na majątku odrębnym, ale też na majątku wspólnym małżonków, a nawet ustanowić hipotekę na nieruchomości wspólnej małżonków. I to nawet wtedy, gdy z podatkami zalega nie sam małżonek, ale prowadzona przez niego firma.

Problem tylko w tym, że ta droga ucieczki przed odpowiedzialnością za podatki jest coraz mniej skuteczna, z czego zresztą rzadko zdajemy sobie sprawę. Jest tak dlatego, że obowiązujące obecnie przepisy przewidują, że skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej.

Ważny termin zawarcia umowy

Z podatkowego punktu widzenia zawieranie umów o rozdzielności majątkowej ma zatem sens wtedy, gdy umowę taką zawiera się jeszcze przed ślubem. Podobnie jest w przypadku separacji. Nie odpowiadamy dopiero za te podatki małżonka, które powstały po dniu uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji.

Na niewiele zdaje się także obecnie ucieczka w fikcyjne rozwody i separacje. Rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej. Solidarna odpowiedzialność oznacza w tym przypadku tyle, że urząd skarbowy może sam wybrać, z którego z byłych małżonków ściągnie zaległe kwoty.

Co prawda odpowiedzialność ta ograniczona jest tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym, jednak to akurat może okazać się marnym pocieszeniem, gdy np. po czterech latach od rozwodu fiskus zapuka do naszych drzwi z żądaniem uiszczenia podatku, którego kiedyś nie zapłacili były mąż czy żona.

Co gorsza, od 1 stycznia 2003 r. zasady odpowiedzialności obowiązujące rozwiedzionych małżonków mają zastosowanie także w przypadku separacji. A to oznacza, że tak naprawdę często zamiast spodziewanych korzyści, podatnicy ponoszą tylko zupełnie niepotrzebne koszty.

Marek Kutarba

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Bakterie na placach zabaw. Internetowa mapa pokazuje wyniki badań. Z czym ma styczność twoje dziecko?

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opublikowali wyniki badań dotyczących obecności bakterii na lubelskich placach zabaw. W formie interaktywnej mapy dostępnej na stronie placezabawpodlupa.pl, można teraz śledzić stan mikrobiologiczny tych miejsc. Co odkryli eksperci?

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

REKLAMA

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

REKLAMA

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

REKLAMA