reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > 500 plus > Bon turystyczny ma przysługiwać w wysokości 500 zł na każde dziecko

Bon turystyczny ma przysługiwać w wysokości 500 zł na każde dziecko

Przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym jest przedmiotem prac sejmowych. Nowe przepisy zakładają przyznanie osobom pobierającym świadczenie wychowawcze bonu w wysokości 500 zł na każde dziecko. Świadczenie ma być przeznaczone na sfinansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych realizowanych na terenie kraju.

Ustawa została uchwalona przez Sejm. Teraz trafi do Senatu.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Prezydencki projekt ustawy – jak czytamy w uzasadnieniu – jest odpowiedzią państwa na sytuację spowodowaną pandemią COVID-19 w zakresie możliwości realizacji potrzeb polskich rodzin w odniesieniu do krajoznawstwa i turystyki z jednej strony, z drugiej zaś – do walki ze skutkami strat po stronie przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Bon turystyczny - 500 zł na dziecko

Świadczenie w formie bonu ma przysługiwać osobom, mającym prawo do świadczenia wychowawczego (tzw. 500 plus). Wysokość bonu to 500 zł na każde dziecko.

Jeżeli jednak dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, każdemu z rodziców ma przysługiwać połowa świadczenia.

Dodatkowe świadczenie na dziecko niepełnosprawne

Dodatkowe wsparcie przewidziano dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami. W takim przypadku będzie przysługiwało prawo do dodatkowego świadczenia w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł. Jedną z form imprez turystycznych, za które będzie można dokonać zapłaty za pomocą bonu, mają być turnusy rehabilitacyjne.

Bon turystyczny w formie elektronicznej

Bon turystyczny ma stanowić elektroniczny dokument potwierdzający prawo do wykorzystania określonej kwoty na pokrycie kosztów usług hotelarskich lub imprez turystycznych. Za jego pomocą będzie można również dokonać płatności za takie usługi realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Świadczenie będzie można wykorzystać wyłącznie na sfinansowanie usług lub bądź imprez realizowanych na terenie kraju.

Podmioty, które zechcą skorzystać z możliwości przyjmowania zapłaty bonem, będą musiały zarejestrować się w specjalnym systemie informatycznym, prowadzonym przez ZUS.

Listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji turystycznych, które zarejestrowały się w systemie teleinformatycznym i w związku z tym będą uprawnione do przyjmowania płatności za pomocą bonu będzie udostępniała Polska Organizacja Turystyczna (POT) na swojej stronie internetowej.

Bony mają być udostępniane w systemie informatycznym. Nie będzie można zamienić ich na gotówkę.

Dokonanie płatności za pomocą bonu będzie możliwe do 31 marca 2022 r.

Podstawa prawna:

Przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym (etap legislacyjny: I czytanie w Sejmie)

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 20.06.2020

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Świadczenie w formie bonu ma przysługiwać osobom, mającym prawo do świadczenia wychowawczego (tzw. 500 plus)./Fot. Shutterstock
Świadczenie w formie bonu ma przysługiwać osobom, mającym prawo do świadczenia wychowawczego (tzw. 500 plus)./Fot. Shutterstock

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Łabędź

ekspertka BCC ds. prawa pracy w zakresie zatrudniania cudzoziemców oraz własności intelektualnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama