REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto odpowiada za zły stan dróg?

Anna Woźnica
Każda droga ma swojego administratora, który jest zobowiązany do utrzymywania w należytym stanie jej nawierzchni.
Każda droga ma swojego administratora, który jest zobowiązany do utrzymywania w należytym stanie jej nawierzchni.

REKLAMA

REKLAMA

Jadąc nieodśnieżoną drogą wpadłem w poślizg i uderzyłem w przydrożny słup. W wyniku wypadku mój samochód uległ poważnemu uszkodzeniu. Czy zarządca drogi jest odpowiedzialny za szkodę, którą poniosłem?

Kiedy zima atakuje, zwiększa się ilość uszkodzonych samochodów. Przyczyny zimowych szkód to przede wszystkim rezultat uszkodzonych lub nieodśnieżonych jezdni oraz stłuczek i wypadków na oblodzonej drodze.

REKLAMA

Zarządca drogi

Każda droga ma swojego administratora. Jest on zobowiązany do utrzymywania w należytym stanie jej nawierzchni oraz do okresowych kontroli jej stanu i dokonywania koniecznych napraw i konserwacji. Za drogę wewnętrzną odpowiedzialność ponosi zarządca nieruchomości, za drogi krajowe - generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad. Odpowiednio za swoje drogi odpowiadają gmina, powiat i województwo.

Jeżeli w związku z nienależytym utrzymaniem drogi została poniesiona szkoda, należy ustalić, kto jest jej zarządcą i to ten podmiot będzie odpowiedzialny za wypłatę odszkodowania.

Za co odpowiedzialny jest zarządca drogi?

Utrzymanie drogi w należytym stanie oznacza, że ewentualna odpowiedzialność spadnie na zarządcę. Będzie tak m.in. w przypadku, gdy nie oznaczył niebezpiecznego odcinka drogi, ponieważ tolerowanie wadliwego stanu drogi stanowi jego zaniedbanie. Zarządca powinien wykonać prace zabezpieczeniowe niezwłocznie po powstaniu uszkodzenia. Administrator drogi jest zobowiązany do usuwania skutków siły wyższej, zagrażających bezpieczeństwu, jeżeli można im zapobiec przez ich likwidację lub prawidłowe oznaczenie i zabezpieczenie. Siła wyższa (np. powódź) może wyłączyć odpowiedzialność zarządcy, ale tylko wówczas, gdy szkoda powstała w momencie jej działania.

Odśnieżanie

W okresie intensywnych opadów śniegu i mrozów utrzymanie drogi w stanie całkowitego bezpieczeństwa może być dla zarządcy niewykonalne. Wedle orzecznictwa, utrzymanie dróg publicznych w należytym stanie w okresie zimowym musi być oceniane w rozsądnych granicach, w świetle zasad doświadczenia życiowego. Nie można wymagać, aby administrator w krótkim czasie był w stanie odśnieżyć wszystkie podległe mu drogi. Dlatego domaganie się odszkodowania z powodu śliskiej drogi będzie w praktyce raczej nieskuteczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz:  Przekroczenie dozwolonej prędkości a wypłata odszkodowania

Zatem chociaż odśnieżanie drogi jest obowiązkiem jej zarządcy, jego odpowiedzialność za szkody jest w praktyce ograniczona usuwania i zabezpieczania dziur i innych uszkodzeń powodujących niebezpieczeństwo na drodze. Kierowcy, jadąc zaśnieżoną drogą, muszą się liczyć z możliwością oblodzenia i we własnym zakresie zadbać o bezpieczeństwo, ograniczając prędkość i wzmagając czujność.

Odszkodowanie

Chcąc uzyskać odszkodowanie za szkodę, powstałą w wyniku dziury w jezdni, poszkodowany musi udowodnić winę zarządcy. Należy wskazać jakiego konkretnie uchybienia dopuścił się zarządca drogi i jaki rodzaj szkody powstał w związku z tym. W tym celu należy zadbać o odpowiednią dokumentację - przydatna będzie notatka policyjna, zdjęcia szkody i miejsca zdarzenia, oświadczenia świadków. Z taką dokumentacją można się zwrócić do odpowiedzialnego podmiotu o naprawienie powstałej szkody.

Zobacz:  Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenia wynikłe ze złego stanu drogi?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co z propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

REKLAMA

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA