REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto odpowiada za zły stan dróg?

Anna Woźnica
Każda droga ma swojego administratora, który jest zobowiązany do utrzymywania w należytym stanie jej nawierzchni.
Każda droga ma swojego administratora, który jest zobowiązany do utrzymywania w należytym stanie jej nawierzchni.

REKLAMA

REKLAMA

Jadąc nieodśnieżoną drogą wpadłem w poślizg i uderzyłem w przydrożny słup. W wyniku wypadku mój samochód uległ poważnemu uszkodzeniu. Czy zarządca drogi jest odpowiedzialny za szkodę, którą poniosłem?

Kiedy zima atakuje, zwiększa się ilość uszkodzonych samochodów. Przyczyny zimowych szkód to przede wszystkim rezultat uszkodzonych lub nieodśnieżonych jezdni oraz stłuczek i wypadków na oblodzonej drodze.

REKLAMA

Zarządca drogi

Każda droga ma swojego administratora. Jest on zobowiązany do utrzymywania w należytym stanie jej nawierzchni oraz do okresowych kontroli jej stanu i dokonywania koniecznych napraw i konserwacji. Za drogę wewnętrzną odpowiedzialność ponosi zarządca nieruchomości, za drogi krajowe - generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad. Odpowiednio za swoje drogi odpowiadają gmina, powiat i województwo.

Jeżeli w związku z nienależytym utrzymaniem drogi została poniesiona szkoda, należy ustalić, kto jest jej zarządcą i to ten podmiot będzie odpowiedzialny za wypłatę odszkodowania.

Za co odpowiedzialny jest zarządca drogi?

Utrzymanie drogi w należytym stanie oznacza, że ewentualna odpowiedzialność spadnie na zarządcę. Będzie tak m.in. w przypadku, gdy nie oznaczył niebezpiecznego odcinka drogi, ponieważ tolerowanie wadliwego stanu drogi stanowi jego zaniedbanie. Zarządca powinien wykonać prace zabezpieczeniowe niezwłocznie po powstaniu uszkodzenia. Administrator drogi jest zobowiązany do usuwania skutków siły wyższej, zagrażających bezpieczeństwu, jeżeli można im zapobiec przez ich likwidację lub prawidłowe oznaczenie i zabezpieczenie. Siła wyższa (np. powódź) może wyłączyć odpowiedzialność zarządcy, ale tylko wówczas, gdy szkoda powstała w momencie jej działania.

Odśnieżanie

W okresie intensywnych opadów śniegu i mrozów utrzymanie drogi w stanie całkowitego bezpieczeństwa może być dla zarządcy niewykonalne. Wedle orzecznictwa, utrzymanie dróg publicznych w należytym stanie w okresie zimowym musi być oceniane w rozsądnych granicach, w świetle zasad doświadczenia życiowego. Nie można wymagać, aby administrator w krótkim czasie był w stanie odśnieżyć wszystkie podległe mu drogi. Dlatego domaganie się odszkodowania z powodu śliskiej drogi będzie w praktyce raczej nieskuteczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz:  Przekroczenie dozwolonej prędkości a wypłata odszkodowania

Zatem chociaż odśnieżanie drogi jest obowiązkiem jej zarządcy, jego odpowiedzialność za szkody jest w praktyce ograniczona usuwania i zabezpieczania dziur i innych uszkodzeń powodujących niebezpieczeństwo na drodze. Kierowcy, jadąc zaśnieżoną drogą, muszą się liczyć z możliwością oblodzenia i we własnym zakresie zadbać o bezpieczeństwo, ograniczając prędkość i wzmagając czujność.

Odszkodowanie

Chcąc uzyskać odszkodowanie za szkodę, powstałą w wyniku dziury w jezdni, poszkodowany musi udowodnić winę zarządcy. Należy wskazać jakiego konkretnie uchybienia dopuścił się zarządca drogi i jaki rodzaj szkody powstał w związku z tym. W tym celu należy zadbać o odpowiednią dokumentację - przydatna będzie notatka policyjna, zdjęcia szkody i miejsca zdarzenia, oświadczenia świadków. Z taką dokumentacją można się zwrócić do odpowiedzialnego podmiotu o naprawienie powstałej szkody.

Zobacz:  Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenia wynikłe ze złego stanu drogi?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA