reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Kto odpowiada za zły stan dróg?

Kto odpowiada za zły stan dróg?

Jadąc nieodśnieżoną drogą wpadłem w poślizg i uderzyłem w przydrożny słup. W wyniku wypadku mój samochód uległ poważnemu uszkodzeniu. Czy zarządca drogi jest odpowiedzialny za szkodę, którą poniosłem?

Kiedy zima atakuje, zwiększa się ilość uszkodzonych samochodów. Przyczyny zimowych szkód to przede wszystkim rezultat uszkodzonych lub nieodśnieżonych jezdni oraz stłuczek i wypadków na oblodzonej drodze.

Zarządca drogi

Każda droga ma swojego administratora. Jest on zobowiązany do utrzymywania w należytym stanie jej nawierzchni oraz do okresowych kontroli jej stanu i dokonywania koniecznych napraw i konserwacji. Za drogę wewnętrzną odpowiedzialność ponosi zarządca nieruchomości, za drogi krajowe - generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad. Odpowiednio za swoje drogi odpowiadają gmina, powiat i województwo.

Jeżeli w związku z nienależytym utrzymaniem drogi została poniesiona szkoda, należy ustalić, kto jest jej zarządcą i to ten podmiot będzie odpowiedzialny za wypłatę odszkodowania.

Za co odpowiedzialny jest zarządca drogi?

Utrzymanie drogi w należytym stanie oznacza, że ewentualna odpowiedzialność spadnie na zarządcę. Będzie tak m.in. w przypadku, gdy nie oznaczył niebezpiecznego odcinka drogi, ponieważ tolerowanie wadliwego stanu drogi stanowi jego zaniedbanie. Zarządca powinien wykonać prace zabezpieczeniowe niezwłocznie po powstaniu uszkodzenia. Administrator drogi jest zobowiązany do usuwania skutków siły wyższej, zagrażających bezpieczeństwu, jeżeli można im zapobiec przez ich likwidację lub prawidłowe oznaczenie i zabezpieczenie. Siła wyższa (np. powódź) może wyłączyć odpowiedzialność zarządcy, ale tylko wówczas, gdy szkoda powstała w momencie jej działania.

Odśnieżanie

W okresie intensywnych opadów śniegu i mrozów utrzymanie drogi w stanie całkowitego bezpieczeństwa może być dla zarządcy niewykonalne. Wedle orzecznictwa, utrzymanie dróg publicznych w należytym stanie w okresie zimowym musi być oceniane w rozsądnych granicach, w świetle zasad doświadczenia życiowego. Nie można wymagać, aby administrator w krótkim czasie był w stanie odśnieżyć wszystkie podległe mu drogi. Dlatego domaganie się odszkodowania z powodu śliskiej drogi będzie w praktyce raczej nieskuteczne.

Zobacz:  Przekroczenie dozwolonej prędkości a wypłata odszkodowania

Zatem chociaż odśnieżanie drogi jest obowiązkiem jej zarządcy, jego odpowiedzialność za szkody jest w praktyce ograniczona usuwania i zabezpieczania dziur i innych uszkodzeń powodujących niebezpieczeństwo na drodze. Kierowcy, jadąc zaśnieżoną drogą, muszą się liczyć z możliwością oblodzenia i we własnym zakresie zadbać o bezpieczeństwo, ograniczając prędkość i wzmagając czujność.

Odszkodowanie

Chcąc uzyskać odszkodowanie za szkodę, powstałą w wyniku dziury w jezdni, poszkodowany musi udowodnić winę zarządcy. Należy wskazać jakiego konkretnie uchybienia dopuścił się zarządca drogi i jaki rodzaj szkody powstał w związku z tym. W tym celu należy zadbać o odpowiednią dokumentację - przydatna będzie notatka policyjna, zdjęcia szkody i miejsca zdarzenia, oświadczenia świadków. Z taką dokumentacją można się zwrócić do odpowiedzialnego podmiotu o naprawienie powstałej szkody.

Zobacz:  Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenia wynikłe ze złego stanu drogi?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każda droga ma swojego administratora, który jest zobowiązany do utrzymywania w należytym stanie jej nawierzchni.
Każda droga ma swojego administratora, który jest zobowiązany do utrzymywania w należytym stanie jej nawierzchni.

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama