| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Od 2012 roku gminy częściej przyznają zasiłki na dziecko

Od 2012 roku gminy częściej przyznają zasiłki na dziecko

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych zmienia sposób obliczania dochodu rodziny. Zmiany zaczną obowiązywać od 2012 r.

Przyjęte zmiany porządkują zasady przyznawania świadczeń i doprecyzowują te przepisy, które były różnie interpretowane przez gminy i sądy administracyjne. Na wprowadzeniu części zmian zyskają rodzice, bo więcej z nich spełni kryterium dochodowe umożliwiające przyznanie zasiłków rodzinnych. Trudniej będzie natomiast ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne osobom, które rezygnują z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Jedna z najważniejszych zmian, jakie wprowadza nowelizacja, dotyczy sposobu ustalania dochodu rodziny. Obecnie gmina, sprawdzając, czy nie przekracza on kryterium dochodowego (504 zł na osobę w rodzinie lub 583 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne), dzieli dochody z roku kalendarzowego poprzedzającego okres zasiłkowy przez 12 miesięcy, a następnie przez liczbę osób w rodzinie. Po zmianie uzyskany dochód zostanie podzielony przez te miesiące, w których został on faktycznie osiągnięty (czyli przez czas rzeczywiście przepracowany, np. 6 miesięcy, jeśli przez pozostałą część roku osoba nie była zatrudniona).

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Z kolei inna ze zmian może spowodować wzrost liczby uprawnionych do zasiłku rodzinnego. Umożliwi to modyfikacja w art. 3 ustawy z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Wyłącza ona z uwzględnianych przez gminy dochodów stypendiów naukowych otrzymywanych przez uczniów i studentów (ale już nie doktorantów). Ta sama zasada będzie dotyczyć stypendiów sportowych, z wyjątkiem tych przyznawanych na podstawie ustawy o sporcie.

Kolejna zmiana polega na rozszerzeniu katalogu dochodów utraconych i uzyskanych. Służą one uaktualnieniu sytuacji dochodowej rodziny, w sytuacji gdy zmienia się w stosunku do roku bazowego, czyli tego, z którego dochody są wliczane do kryterium (jest to rok kalendarzowy poprzedzający okres zasiłkowy). Gmina będzie mogła pomniejszyć dochód o utracony zasiłek chorobowy i macierzyński oraz świadczenie rehabilitacyjne wypłacane po utracie zatrudnienia. Pomniejszony zostanie też dochód rodziny, w sytuacji gdy nie otrzymuje już ona alimentów na skutek śmierci osoby zobowiązanej do ich płacenia.

Zobacz również serwis: Zasiłek rodzinny

Nie od 2012 roku, ale już po 14 dniach po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw, zaczną natomiast obowiązywać zmiany dotyczące świadczenia pielęgnacyjnego. Większość z nich służy zaostrzeniu warunków jego przyznawania. Świadczenia nie otrzyma na przykład osoba zobowiązana do alimentacji inna niż ojciec i matka dziecka (np. brat lub siostra), jeżeli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Dzięki zmianom gminy zyskają prawo do przeprowadzenia wywiadu z osobą otrzymującą świadczenie pielęgnacyjne. Obecnie taką możliwość mają tylko przed wydaniem decyzji o jego przyznaniu.
Nowelizacja pozwala też na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, a jej współmałżonek ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. Pomoc otrzymają więc córka lub syn, którzy mają dwoje niepełnosprawnych rodziców. Nie dostanie go jednak żona na męża i odwrotnie.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »