Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kampania społeczna Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej „Partnerstwo i Zatrudnienie”

Kampania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej
Kampania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej "Partnerstwo i Zatrudnienie".
„Partnerstwo i Zatrudnienie” to kampania społeczna organizowana przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą, skierowana przede wszystkim do pracowników z Ukrainy, pracodawców oraz agencji pośrednictwa pracy w Polsce i w Ukrainie. Portal infor.pl objął patronat medialny nad kampanią.

Misja i cele kampanii:

 • Zwalczanie patologii na rynku rekrutacji i zatrudniania obywateli Ukrainy zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie.
 • Wsparcie w procesie adaptacji pracowników z Ukrainy w Polsce oraz po powrocie do kraju.
 • Rozwój dwustronnej współpracy w zakresie międzynarodowego zatrudnienia, podnoszenia kwalifikacji pracowników i organizacji praktyk zawodowych dla studentów oraz prowadzenia badań naukowych.
 • Projektowanie korzystnych rozwiązań prawnych w zakresie migracji zarobkowej, wymiana doświadczeń i budowanie pozytywnych relacji na linii polsko-ukraińskiej współpracy.
 • Zaangażowanie w realizacje krajowych programów przeciwdziałania handlowi ludźmi w Polsce i Ukrainie.

Kampania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej "Partnerstwo i Zatrudnienie"

Obszary działań:

Otoczenie formalno-prawne

Projektowanie korzystnych rozwiązań prawnych, dotyczących zatrudniania obywateli Ukrainy w Polsce. Opracowanie propozycji zmian w ustawodawstwie, dotyczącym migracji zarobkowej. Przygotowanie zaleceń i rozwiązań, mających stworzyć odpowiednie warunki, zachęcające ukraińskich migrantów do powrotu do kraju. 

Polecamy: Wideoszkolenie: Kontrole UODO. Czego dotyczą i czy rzeczywiście są takie straszne?

Inicjowanie debaty

Inicjowanie dyskusji w przestrzeni medialnej o wyzwaniach i możliwościach migracji zarobkowej oraz o obecnej sytuacji na polskim i ukraińskim rynku pracy. Uwypuklenie korzyści migracji dla lokalnych społeczności oraz korzyści makroekonomicznych dla Polski i Ukrainy. Zwalczanie stereotypów, utrudniających integrację Ukraińców z polskim rynkiem pracy.             

Promocja „dobrych praktyk” w zatrudnieniu

Propagowanie dobrych praktyk i wypracowanie wspólnych, wysokich standardów zarówno w rekrutacji jak i zatrudnieniu obywateli Ukrainy w Polsce. Podjęcie działań na rzecz poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwdziałanie dyskryminacji ukraińskich pracowników w Polsce, promowanie pozytywnych przykładów powrotu migrantów na ukraiński rynek pracy. Zapobieganie handlowi ludźmi poprzez podnoszenie świadomości prawnej migrantów zarobkowych z Ukrainy.

Doradztwo prawne i zawodowe

Poradnictwo w zakresie prawa pracy, rekrutacji i zatrudniania Ukraińców w Polsce. Udzielanie konsultacji dla ukraińskich pracowników w przypadku łamania praw pracowniczych, identyfikacja ofiar handlu ludźmi wśród zgłaszających się osób oraz udzielenie im pomocy. Porady dla migrantów  zamierzających wrócić na ukraiński rynek pracy. Wsparcie w obszarze planowania dalszego rozwoju zawodowego, założenia i prowadzenia działalności gospodarczej, tworzenia nowych miejsc pracy w Ukrainie.

Pomoc w zatrudnieniu

Współpraca pracodawców, agencji pośrednictwa pracy i innych instytucji w celu określenia profili kandydatów do pracy potrzebnych na ukraińskim i polskim rynku pracy. Koordynacja rekrutacji we współpracy ze szkołami zawodowymi oraz uczelniami wyższymi. Stworzenie platformy, umożliwiającej kontakt polskich i ukraińskich pracodawców z potencjalnymi kandydatami do pracy wśród Ukraińców, mieszkającymi w Ukrainie i za granicą.


Kształcenie zawodowe

Działania skierowane na rozwój kompetencji pracowników w zależności od wymagań i potrzeb polskich oraz ukraińskich pracodawców. Przygotowanie propozycji zmian w programach nauczania dla szkół zawodowych oraz dla uczelni wyższych, odpowiednich do aktualnych potrzeb na rynku pracy. Organizacja praktyk zawodowych dla ukraińskich studentów z polskich i ukraińskich uczelni.             

Działania integracyjne

Wypracowanie odpowiednich rozwiązań pomocnych w aklimatyzacji Ukraińców w Polsce oraz po powrocie do kraju. Wsparcie w powrocie do kraju pochodzenia obywateli Ukrainy, którzy padli ofiarą handlu ludźmi. Upowszechnienie znajomości języka polskiego wśród ukraińskich pracowników poprzez m.in. tworzenie słowników i aplikacji językowych. Opracowanie informatorów oraz innych narzędzi pomocnych w codziennym życiu obywateli Ukrainy w Polsce. Działania na rzecz utrzymania więzi z krajem ojczystym.

Wsparcie badań naukowych

Inspirowanie i wsparcie badań naukowych w Polsce i Ukrainie, dotyczących zjawiska migracji zarobkowej obywateli Ukrainy. Analiza i ocena wyzwań oraz możliwości migracji zarobkowej. Przeprowadzenie badań, dotyczących dobrostanu, legalności zatrudnienia, warunków bytowych i dyskryminacji pracowników z Ukrainy przebywających w Polsce.

„Partnerstwo i Zatrudnienie”: działania

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w ramach kampanii społecznej „Partnerstwo i Zatrudnienie” aktywnie włącza się do dyskusji wokół migracji zarobkowej z Ukrainy, bierze udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu badań, wspiera polskich pracodawców oraz ukraińskich pracowników w procesie legalizacji pobytu i pracy, podejmuje działania edukacyjne i konsultacyjne.

W dniu 10 kwietnia w ramach Baltic Business Forum odbyło się wydarzenie, podsumowujące pierwszy rok istnienia kampanii – panel dyskusyjny pt. „Obywatel Ukrainy jako pracownik w Polsce. Wnioski z kampanii społecznej Partnerstwo i Zatrudnienie”, podczas którego został zaprezentowany raport PUIG oraz FPS „PROFIL SPOŁECZNY MIGRANTA ZAROBKOWEGO Z UKRAINY”. W panelu wzięli udział przedstawiciele rządów Ukrainy i Polski, samorządów, pracodawców, agencji pośrednictwa pracy, a także organizacji pozarządowych, reprezentujących interesy cudzoziemców w Polsce. Panel dyskusyjny oraz nasz raport wywołał duży oddźwięk w mediach, m.in. w Forbes, PolandIn, Rzeczpospolita, wGospodarce, Money.pl itd.

W celu eliminacji patologii na rynku rekrutacji i zatrudnienia obywateli Ukrainy w Polsce Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w ramach kampanii społecznej „Partnerstwo i Zatrudnienie” podjęła współpracę z Państwową Inspekcją Pracy. Ponadto uruchomiliśmy infolinię +48 575 512 152 oraz email info@partnerstwo.info z bezpłatnymi konsultacjami dla migrantów z zakresu legalizacji pobytu i pracy, praw pracowniczych, obowiązujących w Polsce regulacji dot. zatrudnienia cudzoziemców. Udzielamy wsparcia również polskim pracodawcom w procesie legalizacji pobytu i pracy pracowników spoza UE – przy PUIG działa Koordynator ds. legalizacji pobytu i pracy.

Jesteśmy organizatorem, współorganizatorem i uczestnikiem licznych szkoleń, warsztatów, paneli dyskusyjnych i konferencji, m.in.:

 • organizacja konferencji „Miasto – wielokulturowa przestrzeń integracji” wspólnie z Urzędem M. St. Warszawy w partnerstwie z Urzędem Pracy M. St. Warszawy oraz Foreign Personnel Service, 14.06.2019
 • organizacja śniadania prasowego na temat otwarcia rynku pracy w Niemczech w 2020 r., 10.06.2019
 • prowadzenie punktu informacyjnego dla pracodawców i pracowników spoza UE w ramach Ogólnopolskich Targów Pracy w Kielcach – nieodpłatne konsultacje z zakresu legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców, Kielce, 16.04.2019
 • organizacja dyskusji „Obywatel Ukrainy jako pracownik w Polsce. Wnioski z kampanii społecznej Partnerstwo i Zatrudnienie” w ramach Baltic Business Forum, Świnoujście, 10.04.2019
 • organizacja warsztatu dot. zatrudnienia cudzoziemców, wspólnie ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej, Warszawa, 27.03.2019
 • prezentacja kampanii „Partnerstwo i Zatrudnienie” podczas VI Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, Kraków, 14-15.03.2019
 • organizacja Międzynarodowego okrągłego stołu „Quo vadis, Ukraińcu?”, Ostrog, 5.03.2019
 • organizacja panelu „Dostęp cudzoziemców do rynku pracy – czynnik rozwoju gospodarczego czy forma dumpingu” oraz prezentacja kampanii „Partnerstwo i Zatrudnienie” w ramach XII Forum Europa-Ukraina, Rzeszów, 24-25.01.2019
 • organizacja konferencji prasowej „Kampania społeczna „Partnerstwo i Zatrudnienie”: zaprezentowanie dotychczasowych działań i kierunków dalszego rozwoju w kontekście zmian oraz regulacji, warunkujących udział cudzoziemców w polskim rynku pracy”, Warszawa, 21.11.2018
 • współprowadzenie warsztatów pt. „Uchodźcy i migranci – fakty i mity” organizowanych przez Fundację Refugee.pl oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce (16 szkół w całej Polsce, ok. 600 uczniów, czerwiec-grudzień 2018)
 • organizacja konferencji „Ukraińcy na polskim rynku pracy – doświadczenia, wyzwania i perspektywy”, Kijów, 12.09.2018

Jesteśmy inicjatorem projektu badawczego „Profil społeczny migranta zarobkowego z Ukrainy”, partnerem badań ankietowych „Poczucie bezpieczeństwa wśród cudzoziemców w Polsce” oraz „Wyzwania związane z zatrudnianiem migrantów - perspektywa pracodawcy” organizowanych przez IOM – Międzynarodową Organizację ds. Migracji.

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza jest stałym członkiem grupy roboczej dla sektora biznesu w ramach Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji ds. wspólnego wypracowania rozwiązań w środowisku międzysektorowym. Grupa robocza została powołana przez IOM, wraz z Business Center Club, Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Global Compact Network Poland. Ponadto PUIG uczestniczy w grupie roboczej Urzędu Miasta Łódź w sprawie wypracowania miejskiej polityki wsparcia cudzoziemców.

Kolejnym krokiem w celu informowania ukraińskich migrantów w Polsce o instytucjach, świadczących pomoc w przypadku nieprzestrzegania prawa pracy, jest przygotowanie i dystrybuowanie ulotki informacyjnej w języku ukraińskim z ważnymi numerami telefonów – infolinia PIP, Straż Graniczna, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej itd.

Te i inne działania podjęte przez naszą Izbę w ramach kampanii „Partnerstwo i Zatrudnienie” są opisane na stronie Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz stronie facebookowej kampanii, a także na bieżąco dystrybuowane do partnerskich organizacji kampanii.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 31 maja rodzice mogą starać się o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku
  Złożenie wniosku o dofinansowanie pobytu w żłobku w terminie 1 kwietnia - 31 maja br. to gwarancja przyznania dofinansowania od 1 stycznia 2022 r. - poinformowało w piątek na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Partie polityczne - obowiązek prowadzenia rejestrów wpłat i umów od 1 lipca 2022 r. Wzory rejestrów
  W dniu 1 lipca 2022 roku wejdą w życie przepisy ustawy o partiach politycznych, które zobowiązują je do prowadzenia rejestrów wpłat i umów. Minister Finansów wydał już rozporządzenia, które zawierają wzory takich rejestrów.
  Mobilny odpowiednik dowodu osobistego - będą nowe przepisy
  Dokument elektroniczny, obsługiwany przy użyciu aplikacji „mObywatel” ma służyć jako mobilny odpowiednik dowodu osobistego.
  Nieuczciwe promocje, fałszywe opinie. Co zmienią unijne przepisy?
  Unijna dyrektywa Omnibus ma ukrócić nieuczciwe promocje. Konsumenci będą też chronieni przed fałszywymi opiniami o produktach i usługach.
  Zakup drewna w Lasach Państwowych - ułatwienia dla konsumentów
  Lokalni mieszkańcy mają pierwszeństwo w kupnie drewna najniżej jakości w Lasach Państwowych. Nowe wytyczne Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych stanowią reakcję na wzrost cen energii oraz materiałów opałowych.
  Spór z UE o wymiar sprawiedliwości. Czy zmiany w SN uratują unijne fundusze dla Polski?
  Pozostaje mieć nadzieję, że uchwalenie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym to koniec sporu z Komisją Europejską oraz UE nt. wymiaru sprawiedliwości, że obszar sporu został zawężony do KPO - podkreślił w piątek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Jednak wątpliwości pozostają
  Izba Odpowiedzialności Cywilnej w Sądzie Najwyższym
  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej. W SN ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej.
  Praca zdalna a awans pracownika. Czy pracując zdalnie trudniej awansować?
  Pracownicy zdalni i hybrydowi nie mają łatwego życia. Mimo że ich wydajność często jest większa, to są oni pomijani podczas rozdawania zadań oraz awansów i nagród. To oczywiście wpływa na zarówno na samych pracowników, jak i na firmę. Przez takie zachowanie menedżerów morale zespołu spada, a sami pracownicy mogą szukać lepszego traktowania u innych pracodawców – a to oznacza utratę talentów, które można było znacznie lepiej wykorzystać.
  Ochrona lokatorów a podwyżka czynszu. Wynajmujący może łatwo obejść limit
  Ochrona lokatorów związana z ograniczeniem skali podwyżek czynszowych dotyczy tylko trwających umów najmu. Zawarcie kolejnej umowy wynajmu, na przykład na rok pozwala właścicielowi mieszkania znacząco podwyższyć czynsz. W odpowiedzi na obecną sytuację rynku najmu, może wzrosnąć popularność wynajmu okazjonalnego oraz instytucjonalnego.
  Zarobki i wykształcenie kobiet wpływają na poczucie atrakcyjności
  Czym Polki więcej zarabiają i mają lepsze wykształcenie, tym bardziej czują się atrakcyjnymi kobietami. Tak wynika badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i platformę ePsychlodzy.pl.
  Marszałek Grodzki rozważa przyspieszenie obrad Senatu ws. zmian w ustawie o SN
  Marszałek Senatu Tomasz Grodzki rozważą przyspieszenie obrad Senatu w związku z planowanym uchwaleniem w Sejmie zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Rozważam, jest to w tej chwili w trakcie uzgodnień - powiedział marszałek. Nie wykluczył, że Senat zbierze się w przyszłym tygodniu
  Ponad 71 tys. osób otrzymuje świadczenie "Mama 4 plus"
  "Mama 4 plus", czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje w wysokości minimalnej emerytury. Kto otrzymuje takie wsparcie?
  Matki stanowią 6 proc. dłużników alimentacyjnych [BADANIE]
  Dane zgromadzone przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor umożliwiają stworzenie swoistego portretu tzw. „alimenciarza”. Kim jest „typowy” dłużnik alimentacyjny?
  Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały rządowy projekt ustawy o czternastej emeryturze
  Połączone sejmowe komisje Polityki Senioralnej oraz Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowały w środę projekt ustawy o czternastej emeryturze. Rząd szacuje, że koszt wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to około 11,4 mld zł.
  Mandat i zakaz wejścia na pokład samolotu za głupi żart na lotnisku
  28-letni Polak podczas odprawy na lotnisku w podkrakowskich Balicach skłamał, że ma trotyl w bagażu. Głupi żart spowodował działania ochrony lotniska, straży granicznej i przeszkolonego psa. Mężczyzna został ukarany mandatem i zakazem wejścia na pokład samolotu do Barcelony.
  Sklep internetowy - jak wybrać wiarygodny?
  W praktyce 98% sklepów internetowych szanuje uprawnienia konsumentów i z zasady uwzględnia reklamacje. Pozostałe 2% to jednak przysłowiowe „czarne owce”. Na co warto zwracócić uwagę podczas zakupów?
  Klubiki dla dzieci z Ukrainy - kiedy powstaną?
  Na pewno od lipca pierwsze klubiki dziecięce powstaną. Przepisy są tak elastyczne, że działania związane z powstawaniem tych klubów będą mogły podejmować samorządy – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.
  "Sąd w smartfonie" i dalsza informatyzacja sądownictwa
  Ministerstwo Sprawiedliwości zmierza do pełnej cyfryzacji w polskim sądownictwie. W realizacji jest m.in. projekt "sąd w smartfonie". Resort zapowiada też "zdalny dostęp" sądów do informacji pochodzących z rejestrów państwowych.
  Premier: litera prawa to niewystarczający komponent budowania sprawiedliwej rzeczywistości
  Litera prawa, która była tak kurczowo przestrzegana w czasach III RP, jest niewystarczającym komponentem budowania sprawiedliwej rzeczywistości; także duch prawa i wola narodu musi być brany pod uwagę - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki
  Jak nie chronić danych osobowych?
  Na niewiele zdadzą się różnego rodzaju zabezpieczenia, jeśli sami udostępnimy wrażliwe informacje - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych. Czy wiemy jak zadbać o swoje dane? Oto wyniki badania przeprowadzanego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem UODO.
  Okoliczności łagodzące w wyroku karnym - planowane zmiany
  W Sejmie procedowany jest projekt ustawy zmieniającej przepisy Kodeksu karnego w zakresie dotyczącym m.in. dyrektyw wymiaru kary (druk sejmowy nr 2024).
  Müller: nie będzie zgody polskiego rządu, by sędziowie łamiący prawo mogli dalej orzekać
  Przytłaczająca większość zakończonych postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów dotyczy spraw pospolitych; nie będzie zgody polskiego rządu, by sędziowie, którzy łamią prawo, mogli dalej orzekać - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller
  Dyrektywa Omnibus od 28 maja 2022 r. Jakie prawa zyskają konsumenci?
  Od 28 maja 2022 r. zacznie obowiązywać unijna dyrektywa Omnibus, której celem jest zwiększenie ochrony praw konsumentów w handlu internetowym. Polska wersja tej ustawy na razie jest w powijakach, nie zdejmuje to jednak z polskich przedsiębiorców obowiązku podporządkowania się prawu UE. Niestety dostosowanie e-sklepów do nowych regulacji może kosztować - w zależności od sytuacji wyjściowej i rozmiaru sklepu może to być od tysiąca do nawet ponad 10 tys. zł.
  Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2022 r.
  Kwota zasiłku dla bezrobotnych podlega corocznej waloryzacji. Ile wyniesie świadczenie od 1 czerwca 2022 r.?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - jaka pomoc?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to jedno z narzędzi przewidzianych dla kredytobiorców w trudnej sytuacji materialnej. Kto może skorzystać z pomocy?