REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwód na Ukrainie i w Polsce - czym się różnią?

Anna Doboszczak
Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni
Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych
rozwód sprawa rozwodowa sąd fot. shutterstock
rozwód sprawa rozwodowa sąd fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwód na Ukrainie dotyczy około połowy małżeństw. Niewiele mniej małżeństw rozpada się w Polsce. Czym różnią się procedury rozwodowe w Polsce i na Ukrainie? Kiedy polskie sądy stosują prawo ukraińskie?

„Rozwód międzynarodowy” – analiza procedury rozwodowej w Polsce i na Ukrainie

Rozwody niegdyś uchodzące za rzadkość i będące powodem do wstydu, dziś są powszechne i społecznie akceptowane. Na Ukrainie rozpada się około połowa małżeństw, w Polsce – niewiele mniej.

REKLAMA

Coraz częściej sprawami rozwodów międzynarodowych polsko-ukraińskich, ukraińskich (gdzie zarówno małżonek, jak i małżonka są obywatelami Ukrainy mieszkającymi w Polsce) zajmują się polskie sądy.

Z Ukrainą łączą Polskę umowy dwustronne, które zapewniają wzajemne uznawanie z mocy prawa wyroków rozwodowych. W przypadku gdy pozew do polskiego sądu powszechnego złożył obywatel Ukrainy (a jego żona również jest obywatelką Ukrainy) sąd w Polsce będzie zmuszony zastosować prawo ukraińskie.

Właśnie z tego powodu, w dzisiejszym artykule pokrótce dokonamy analizy porównawczej procedury rozwodu na Ukrainie oraz w Polsce.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwód według prawa ukraińskiego

Alternatywa 1

Rozwód na Ukrainie może być przeprowadzony w urzędzie stanu cywilnego

Rozwodu w urzędzie stanu cywilnego udziela się na wspólny wniosek małżeństwa, jeśli małżeństwo nie posiada dzieci bądź, gdy jeden z małżonków jest niezdolny do czynności prawnych.

Małżeństwo zostaje rozwiązane niezależnie od tego czy między małżonkami trwa spór o podział majątku. Rozwód udzielony przez urząd stanu cywilnego, jest poświadczany dokumentem – świadectwem o rozwiązaniu małżeństwa.

Alternatywa 2

Proces rozwodowy przed sądem

Małżeństwo zostaje rozwiązane wskutek wniesienia pozwu o rozwód przez jednego z małżonków na podstawie wydanego przez sąd wyroku rozwodowego.

Sąd wyda postanowienie o rozwiązaniu małżeństwa po przeprowadzeniu dowodów i ich swobodnej oceny, jeśli uzna, że prawa małżonków i ich dzieci nie zostaną wskutek przedmiotowego rozwodu naruszone.

Małżonkowi, który wniósł pozew rozwodowy przysługuje miesięczny termin na wycofanie powództwa.

REKLAMA

W przypadku rozwodu bez orzeczenia sądu organ państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego wnosi zapis o rozwiązaniu małżeństwa po upływie jednego miesiąca od dnia złożenia wniosku o rozwód małżonków, którzy nie mają dzieci, jeśli nie została on odwołany.

Jeśli małżonkowie z uzasadnionej przyczyny nie mogą zgłosić się do wydziału rejestracji stanu cywilnego  w wyznaczonym dla nich dniu, termin rejestracji (rozwodu), na pisemny wniosek małżonków może być przeniesiony na inny dzień. Przy czym termin przeniesienia rejestracji państwowej rozpadu małżeństwa nie może przekraczać jednego roku od dnia złożenia wniosku.

W przypadku rozwiązania małżeństwa przez organ państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego małżeństwo zostaje rozwiązane w dniu rejestracji rozwodu.

W przypadku rozwiązania małżeństwa przez sąd małżeństwo kończy się w chwili uprawomocnienia się w  postanowienia sądu o rozwiązaniu małżeństwa.

Ile kosztuje rozwód?

Jeśli jeden z małżonków składa pozew o rozwód do sądu, jest on zobowiązany dołączyć do pisma opłatę sądową w wysokości 40% obowiązującego na Ukrainie minimum socjalnego.

Ile czasu zajmuje rozwód? Jeśli małżonkowie oboje i za wspólną zgodą złożyli wniosek rozwodowy – procedura rozwodowa trwa do miesiąca. Proces sądowy, w przypadku braku zgody jednego z małżonków na rozwód trwa do kilku miesięcy.

Kiedy rozwód nie jest możliwy?

Rozwiązanie małżeństwa jest niemożliwe w przypadku ciąży żony oraz w ciągu jednego roku od urodzenia dziecka, chyba że:

– z aktu urodzenia dziecka wynika iż mąż nie jest jego ojcem;

– popełnienia przestępstwa w stosunku do jednego z małżonków przez drugiego z małżonka;

– inny mężczyzna uznał poczęte dziecko za swoje;

Instytucję rozwodu regulują art. 104-120 Kodeksu  Rodzinnego Ukrainy.

Opisana wyżej procedura rozwodowa na Ukrainie znacznie różni się od procesu rozwodowego w Polsce

Po pierwsze rozwiązanie małżeństwa w Polsce (w przeciwieństwie do procedury rozwodowej na Ukrainie) jest możliwe tylko i wyłącznie po przeprowadzeniu przed  właściwym sądem okręgowym procesu sądowego.

Aby orzec rozwód małżonkowie muszą udowodnić trwały i zupełny rozkład pożycia.

REKLAMA

Nawet w przypadku trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, sąd nie orzeknie o rozwodzie, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków, albo orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Orzekając rozwód sąd orzeka także czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia małżeńskiego. Ponadto w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem. Brak jest takiego rozwiązania w wyroku rozwodowym na Ukrainie.

Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać podziału majątku wspólnego w wyroku rozwodowym. Prawo ukraińskie nie przewiduje możliwości jednoczesnego – rozwodu, podziału majątku, rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej.

Koszt złożenia pozwu o rozwód wynosi 600 zł. Proces sądowy trwa znacznie dłużej niż na Ukrainie, a więc należy uzbroić się w cierpliwość, szczególnie jeśli w pozwie rozwodowym wnieśliśmy o jednoczesny podział majątku (takie sprawy trwają o wiele dłużej).

Od wyroku rozwodowego można w ciągu 14 dni od doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem złożyć apelację (termin do złożenia apelacji na Ukrainie wynosi 10 dni).

Wydaje się, że na Ukrainie o wiele łatwiej rozwiązać małżeństwo, choćby ze względu na fakt, że rozwód można uzyskać przed organem państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego. Być może wynika to z faktu, że według statystyk Ukraińcy rozwodzą się częściej od obywateli Polski, a rozwody tam są czymś bardziej naturalnym.

Polecamy serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  REKLAMA

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

  W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

  Mapa. Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

  Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

  REKLAMA

  Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  REKLAMA