REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki ma właściciel ubezpieczonej nieruchomości?

Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Pożar, zalanie, powódź, kradzież? To tylko część nieszczęść, które mogą Cię spotkać we własnym domu lub mieszkaniu. Jednym ze sposobów ochrony nieruchomości jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Jednak to nie wystarczy, aby móc się cieszyć pełnym zakresem ochrony. Na każdym właścicielu ciążą konkretne obowiązki, które trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o odszkodowanie. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Ubezpieczenie nieruchomości jest wymagane przez bank, gdy bierzesz kredyt hipoteczny. Nie powinieneś z niego rezygnować, nawet jeśli masz dom lub mieszkanie bez hipoteki. Odpowiednio dobrana polisa to ogromne wsparcie w trudnej sytuacji życiowej. Jednak aby towarzystwo zgodziło się na odszkodowanie, muszą być spełnione pewne warunki. Dowiedz się, za co jesteś odpowiedzialny jako właściciel ubezpieczonej nieruchomości.

REKLAMA

Ubezpieczenie nieruchomości – co to jest i z czym się wiąże?

REKLAMA

Zakup lub budowa nieruchomości to prawdopodobnie największa i najdroższa inwestycja w Twoim życiu, dlatego warto ją odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej wykupić polisę na ten cel. Ubezpieczenie mieszkań chroni przed stratą pieniędzy w przypadku uszkodzenia lub kradzieży mienia. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo oszczędności.

Cena rocznej polisy to kilkaset złotych. W zamian otrzymujesz pełną ochronę zarówno w zakresie zniszczeń spowodowanych przez czynniki zewnętrzne, jak i kradzież czy uszkodzenie mienia wykonane przez osoby trzecie. Po wystąpieniu szkody ubezpieczyciel wyceni straty i wypłaci odszkodowanie, za które będziesz mógł pokryć koszty remontu czy zakupów.

Ubezpieczeniem możesz objąć mieszkanie, dom, budynki gospodarcze, a także nieruchomość w trakcie budowy, przebudowy i rozbudowywania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie obowiązki ma właściciel ubezpieczonej nieruchomości?

Ubezpieczenie nieruchomości ma wiele korzyści. Jednak wiążą się z nim też obowiązki. W ramach polisy właściciel zobowiązany jest do:

● zachowywania środków ostrożności – w tym zakresie wymienia się zamykanie okien i drzwi przed wyjazdem oraz nieprzekazywanie kluczy do nieruchomości osobom trzecim,

● prawidłowego używania posiadanych urządzeń – zwraca się uwagę na odpowiednie podłączenie i korzystanie ze sprzętu RTV i AGD,

● przestrzegania przepisów – w tym prawa budowlanego i przeglądów technicznych,

● ochrony mienia przez np. wstawienie odpowiednich drzwi i okien, które chronią przed włamaniem,

● ratowania mienia i zmniejszenia skali zniszczeń – przy zachowaniu bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich.

W ramach obowiązków właściciela wymienia się także konieczność przechowywania dokumentów dotyczących nieruchomości, w tym:

● pozwolenia na budowę,

● protokołów budowlanych i ich aneksów, odbiorów częściowych i końcowych,

● zaświadczeń o odbytych przeglądach technicznych,

● potwierdzeń wcześniej zawartych polis.

Przydatny, zwłaszcza w momencie wystąpienia szkody, może okazać się także spis mienia i jego wartości. Pomaga oszacować straty i uzyskać odszkodowanie. Pamiętaj także o tym, żeby przechowywać wszystkie protokoły i zaświadczenia od policji, straży pożarnej i innych służb uzyskane po szkodzie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/jakie-obowiazki-ma-wlasciciel-ubezpieczonej-nieruchomosci.

Obowiązek właściciela – przeglądy techniczne nieruchomości

Warto zwrócić uwagę na to, że właściciel danej nieruchomości jest zobowiązany do tego, żeby regularnie sprawdzać instalacje i inne elementy wyposażenia w celu kontroli prawidłowego funkcjonowania i stanu technicznego. Co ważne, przegląd powinien odbywać się w określonym czasie, a wykonywać go powinien specjalista.

Do obowiązków właściciela należą przeglądy:

● kominiarski – raz w roku,

● instalacji gazowej i wentylacyjnej – raz w roku,

● generalny technicznego stanu nieruchomości i instalacji – raz na 5 lat,

● instalacji elektrycznej i piorunochronów – raz na 5 lat,

● stanu technicznego kotłów – co 2 lub 4 lata w zależności od wybranej technologii.

Oprócz tego właściciel zobowiązany jest do kontroli nieruchomości po wszystkich zniszczeniach i awariach w celach bezpieczeństwa.

Więcej obowiązków z pewnością ma właściciel domu niż mieszkania. Jakiekolwiek zaniedbanie może prowadzić do uszkodzenia mienia, kar pieniężnych oraz brak możliwości uzyskania odszkodowania, jeżeli szkoda nastąpiła z winy właściciela.

Dbaj o swój dom i czuj się w nim bezpiecznie!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA