REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIBP: Zatrzymać patologie w odbiorze i przechowywaniu zwłok przez zewnętrzne podmioty. Pismo do MZ i UOKIK

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
trup, łowcy skór, pogrzeb, zgon, szpital
PIBP: Zatrzymać patologie w odbiorze i przechowywaniu zwłok przez zewnętrzne podmioty
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polska Izba Branży Pogrzebowej (PIBP) domaga się jak najszybszego skończenia z rażącym zaniżaniem oferowanych szpitalom czy placówkom opiekuńczym stawek za odbiór i przechowywanie zwłok i z faktycznym przerzucaniem kosztów za to na rodziny zmarłych. Specjalne pismo w tej właśnie sprawie do Ministerstwa Zdrowia i UOKIK kieruje Federacja Przedsiębiorców Polskich, do której należy PIBP.

REKLAMA

Polska Izba Branży Pogrzebowej w przesłanym komunikacie podkreśliła, że od dłuższego czasu monitoruje tego typu negatywne praktyki i alarmuje o narastających w tym obszarze patologiach. Według PIBP, ignorujące obowiązujące w sektorze funeralnym standardy praktyki, które dotyczą odbioru i przechowywania ciał zmarłych osób mogą, mieć miejsce w około 200 polskich placówkach ochrony zdrowia, głównie w szpitalach i ośrodkach opiekuńczych.

REKLAMA

Od pewnego czasu obserwujemy coraz większą skalę pewnego, negatywnego trendu, który polega na nieposiadaniu przez szpitale czy inne podobne placówki własnej chłodni i podnajmowaniu jej, wraz z odbiorem zwłok z oddziałów szpitalnych, od firm pogrzebowych. Dzieje się to w oparciu o organizowanie przez szpitale czy ośrodki opiekuńcze tzw. zapytań ofertowych a – co najistotniejsze - bardzo niskim progiem finansowym tak, aby można było de facto obejść ustawę o zamówieniach publicznych – przekazał prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak.

Firmy zaniżają stawki w usłudze dla szpitali i "odbijają" je sobie na rodzinach zmarłych

REKLAMA

W ocenie prezesa Izby, chodzi o rażące zaniżanie stawek za odbiór i przechowywanie zwłok oraz czynnościami z tym związanymi. Jak tłumaczył, działające w ten sposób podmioty "odbijają sobie" te bardzo niskie koszty, którymi wygrywają w wielu przypadkach organizowane przez placówki ochrony zdrowia (przede wszystkim szpitale i domy opieki) przetargi czyli tzw. zapytania ofertowe, otrzymując prawdziwą (opartą o obowiązujące stawki rynkowe) należność za takie usługi od rodzin zmarłych. Ciała ich są przechowywane przez właśnie takie firmy.

Bliscy tych, których ciała znajdują się „pod opieką” takich podmiotów, wydadzą właściwie każdą kwotę na pochówek, a to w jego ramach mamy i przechowanie zwłok, i ich transport czy przygotowanie ich do samego już pogrzebu. Rodziny osób w tak ciężkich chwilach często nie potrafią racjonalnie ocenić sytuacji i zastanowić się czy mogą i maja prawo skorzystać z usług innej firmy, czy można w taki sposób postępować wobec rodziny osoby zmarłej – zauważył Czyżak.

Dodał, że o ile od samych placówek ochrony zdrowia podmioty takie pobierają właściwie symboliczne kwoty, to już od rodzin zmarłych otrzymują właściwą za to należność wraz z wyrównaniem za zaniżaną za czynności objęte przetargiem ze szpitalami czy domami opieki ceną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzisiaj dochodzi często do podpisywania umów z zakładami pogrzebowymi na odbiór i przechowanie zwłok za nawet 1 grosz od każdej osoby zmarłej. Jak doskonale zdajemy sobie sprawę, jest to usługa, której za tak rażąco niską cenę nie jest w stanie wykonać nikt. Nasuwa się więc tym samym pytanie, na kogo szpital przenosi wszelkie koszty związane z odbiorem i przechowaniem zwłok – zastanawia się Robert Czyżak. Według niego odpowiedź jest jednak bardzo prosta: firma pogrzebowa, mając bezpośrednie pierwszeństwo w kontakcie z rodzinami, przekonuje je do skorzystania z jej usług, co dla zakładu pogrzebowego stanowi swoistą rekompensatę kosztów powstałych przy odbiorze i przechowaniu zwłok. – Już teraz skala tego jest przerażająca. Mamy sygnały z całej Polski, począwszy od województw na zachodzie Kraju, po wschód, gdzie właściwie bezkarnie stosowane są takie praktyki. Wydaje się być więc oczywistym, że to dyrektorzy szpitali odpowiedzialni są za tego typu sytuacje. Jest już nawet zjawiskiem powszechnym przekazywania sobie wiedzy na ten temat ze szpitala do szpitala – stwierdził prezes Izby.

Nowa afera – jak Łowców Skór? FPP wysyła pismo do NFZ

Jak zauważył, analogia do tego, co miało miejsce np. w Łodzi na początku lat 2000 jest oczywista. Pamiętamy jeszcze dość dobrze tzw. aferę „Łowców Skór”, gdzie funkcjonował bardzo podobny proceder handlowania informacjami o zgonach. Warto byłoby, gdyby takimi działaniami zainteresowały się organy ścigania, ponieważ - w naszej ocenie - mają one charakter przestępczy – alarmuje Robert Czyżak. Federacja Przedsiębiorców Polskich, do której należy Polska Izba Branży Pogrzebowej skierowała w tej sprawie pismo do Ministerstwa Zdrowia i UOKiK.

Jak rozwiązać ten problem? Znowelizować Prawo Pogrzebowe

Czyżak wskazał co mogłoby przyczynić się do rozwiązania problemu. Jednakże wszystko zależy od rządzących. Oczekiwana już od kilku lat nowelizacja Prawa Pogrzebowego w znaczny sposób ograniczałaby tego typu działania, nakazując szpitalom czy innym podobnym placówkom posiadanie własnych pomieszczeń do przechowywania zwłok czyli np. chłodni. Trudno sobie bowiem wyobrazić sytuację, gdy zostawiamy w szpitalu swoją najbliższą osobę, a po jej śmierci musimy jej szukać już w konkretnej firmie pogrzebowej. I to z nią właśnie dokonywane są rozliczenia za te usługi, bardzo często przy sięganiu do rodzinnych zasobów finansowych. Zasiłek pogrzebowy może okazać się przecież zbyt niski na pokrycie wszystkich kosztów usługi funeralnej – przyznał prezes PIBP. Wskazał, że projekt od dawna jest już gotowy i zawiera regulacje odpowiadające na obecne wyzwania w tym obszarze. Przypomniał, że dotychczas obowiązujące przepisy stworzone były w znacznej mierze blisko 100 lat temu. W jego ocenie, a także w ocenie wszystkich zrzeszonych w kierowanej przez niego Izbie podmiotów, projekt nowelizacji Prawa Pogrzebowego powinien zostać w końcu wyjęty z tzw. "zamrażarki", bo – jak na razie – brak wyraźnych sygnałów ze strony rządu o gotowości do wznowienia nad tym prac.

Uczciwie działające firmy pogrzebowe borykają się poprzez to z różnego rodzaju problemami i niejednokrotnie postępowaniami godnymi ekranizacji w formie sensacyjnej – przyznał Czyżak. Dodał, że w dalszym ciągu, niestety, praktykuje się też min. dzierżawę pomieszczeń prosektoryjnych w szpitalach firmom pogrzebowym, które pomimo tego, że mają np. zakaz reklamy w takich miejscach, korzystają z przywileju tzw. pierwszeństwa do kontaktu z rodzinami osób zmarłych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wzrósł dług Polski: Zła wiadomość dla rządu i samorządów, to już 57,4% PKB

Dług polskiego sektora instytucji rządowych oraz samorządowych (general government) wzrósł do 57,4% PKB w pierwszym kwartale 2025 r. z 55,3% PKB zanotowanych kwartał wcześniej. Takie dane podał Eurostat. Natomiast w pierwszym kwartale 2024 r. wskaźnik ten wyniósł 51,3% PKB.

Unijna reforma praw pasażerów 2025 – co się zmieni przed kolejnym sezonem wakacyjnym?

Planujesz podróż samolotem? Już wkrótce unijne przepisy dotyczące praw pasażerów przejdą największą reformę od dwudziestu lat. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowelizację rozporządzenia 261/2004, które od dwóch dekad regulowało zasady odszkodowań i opieki w razie opóźnień oraz odwołań lotów. Nowe przepisy mają zostać uchwalone jeszcze w 2025 roku, a ich wejście w życie przewiduje się na przełomie jesieni i zimy, najpóźniej przed sezonem wakacyjnym 2026

Koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat

Mają zajść kolejne zmiany w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 350). Tym razem będą to jednak deregulacje na korzyść pracodawców. Dlaczego? Bo zapowiadany jest koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat.

Emerytalna rewolucja Karola Nawrockiego: Co najmniej 150 zł podwyżki dla seniorów? Projekt już 6 sierpnia

Nowo wybrany prezydent Karol Nawrocki zapowiedział rewolucję w sposobie waloryzacji emerytur i rent. Jego obietnica może oznaczać realne zmiany w domowych budżetach milionów polskich emerytów – szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia. Czy nowy system będzie bardziej sprawiedliwy? Jakie konkretnie rozwiązania zapowiada Nawrocki? I kto zyska najwięcej?

REKLAMA

Inwigilowani? ZUS udostępni dane przedsiębiorców bankom, instytucjom finansowym, kredytowym czy pożyczkowym

Czujemy się w pewnym sensie inwigilowani - podkreślają przedsiębiorcy, którzy zapoznają się z kolejnym projektem zmian przepisów przygotowanym przez MRPiPS. Tym razem chodzi o zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Generalnie intencja jest taka, że ZUS udostępni dane z kont płatników składek szerszemu gronu podmiotów: bankom, instytucjom finansowym, kredytowym, pożyczkowym. Po co? Pytają przedsiębiorcy.

Rewolucja w L4: w czasie zwolnienia, pracownik (od czasu do czasu) będzie musiał odebrać telefon od szefa i odpisać na e-maila, ale będzie też mógł pobierać jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114) zakłada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie tego co wolno, a czego nie wolno pracownikowi w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim – począwszy od podejmowania sporadycznych, incydentalnych czynności, będących przejawami aktywności zawodowej, a na wykonywaniu pracy u innego pracodawcy (tym samym – pobierając jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia) skończywszy.

Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

REKLAMA

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

REKLAMA